מנדלבליט: על אדלשטיין למלא אחר פסיקת בג"ץ; עמיר פרץ צפוי להיות יו"ר הכנסת הזמני

אדלשטיין מסר: "לא מעוניין לבזות את ביהמ"ש, כבדו את צו מצפוני". יועמ"ש הכנסת אמר בצהריים כי "ללא הוראות מיוחדות מביהמ"ש, לא ניתן יהיה לכנס את המליאה". מינוי פרץ צפוי להתארך, משום שהוא יכול להיות נוח יותר לחיבור בין גנץ לנתני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדלשטיין בכנסת, היום
אדלשטיין בכנסת, היום. "החלטת בג"ץ היא ליקוי מאורות מסוכן", אמרצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, התפטר היום (רביעי) מתפקידו ונעל את המליאה בניגוד להכרעת בג"ץ שלפיה עליו לאפשר דיון בבחירת יו"ר חדש עד היום בחצות. בתגובה לדרישתה של נשיאת העליון, אסתר חיות, כי יגיב על עתירה שהוגשה נגדו בנושא מסר: "לא מעוניין לבזות את בית המשפט, תכבדו את צו מצפוני. המחליף שלי יוכל לעשות כרצונכם בעוד 48 שעות". היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, טען כי התפטרות אדלשטיין "אינה מאפשרת את הימנעותו מקיום פסק הדין" וכי עליו למלא את הפסיקה כלשונה.

הערב ידון בג"ץ בבקשה להאשים את אדלשטיין בביזיון בית המשפט, ומנדלבליט אמר לפני הדיון כי על השופטים לעשות כל צעד שצריך, לרבות הודעה על כך שכהונת אדלשטיין בטלה לאלתר ושוותיק חברי הכנסת ימונה ליו"ר לפני יום שישי. זאת, לדבריו, "על מנת לתת ביטוי לעיקרון הבסיסי והמובן מאליו, בדבר החובה היסודית לציית לפסקי דין של בית המשפט ועיקרון של שוויון הכל בפני החוק". היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הודיע כי "ללא מתן הוראות מיוחדות מבית המשפט, לא ניתן יהיה לכנס את המליאה" וכי "'קיצור הדרך' הנדרש הוא הסמכת ותיק חברי הכנסת לכינוס המליאה עוד היום". 

אדלשטיין אמר כי הוא סבור שפסק הדין לא שקל את מלוא טיעוניו וכי הוא עלול להוביל ל"משבר חוקתי שלא נראה כמותו מאז קום המדינה" ול"פגיעה אנושה בכנסת". לדבריו, בית המשפט "נגרר למשא ומתן פוליטי" במקום לאפשר לכנסת לבחור יו"ר חדש "בהסכמה רחבה". עוד טען: "לאורך כל הדרך אמרתי שאביא את הנושא לסדר היום, אך נקיבת תאריך על ידי בית המשפט גוזרת גזר דין על האפשרות לקבלת החלטות במישור הפוליטי".

תקנון הכנסת קובע כי ההתפטרות של אדלשטיין תיכנס לתוקפה 48 שעות מרגע הנחת מכתבו. ותיק הח"כים, עמיר פרץ (העבודה), צפוי להחליף את אדלשטיין עם פרישתו ועד ההצבעה על יו"ר קבוע - וייתכן כי ההחלפה תיעשה עוד היום. גורמים בכנסת מעריכים כי כהונת פרץ עשויה להתארך, משום שהוא יכול להיות מועמד נוח יותר לגנץ ולנתניהו אם יחברו לממשלת אחדות. מאיר כהן, נציג יש עתיד, צפוי להישאר באופוזיציה אם תהיה ממשלה כזו ולהיות יו"ר לעומתי לקואליציה. אדלשטיין התקשר היום לפרץ והודיע לו על חילופי התפקידים הצפויים ביום שישי, ופרץ אמר לו שינהג בממלכתיות כמחליפו.

בג"ץ צפוי לעסוק בשעות הקרובות בכמה תרחישים: חיפוש אחר נוהל משפטי המאפשר למנות מיד יו"ר חלופי או סגן יו"ר בעל סמכות, או קבלת המצב שבו הכנסת משותקת עד תחילת השבוע הבא עקב התפטרות אדלשטיין והאשמתו בביזוי בית המשפט, אך בלי התערבות במתרחש בכנסת. הוועדה המסדרת תדון אחר הצהריים עם היועץ ינון בדרכי ההתמודדות עם המצב הנוכחי.

דברי היועצים המשפטיים ואדלשטיין הובאו עקב דרישתה של נשיאת העליון חיות שיתייחסו עד הצהריים לעתירה שהגישה עמותת "חוזה חדש" לפי פקודת ביזיון בית המשפט. בעתירה ביקשה העמותה מבית המשפט לחייב את אדלשטיין לכנס את המליאה עוד היום. לפי פקודת ביזיון בית המשפט, לבתי המשפט "תהא הסמכות לכוף אדם בקנס או במאסר לציית לכל צו שניתן על ידם והמצווה לעשות איזה מעשה או האוסר לעשות כל מעשה".

אדלשטיין ויו"ר כחול לבן בני גנץ בכנסת, השבועצילום: דוברות הכנסת / שמו

בכחול לבן בחרו שלא לעתור לבג"ץ בטענה לביזיון בית המשפט, לאחר שינון הבהיר ליו"ר הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן (כחול לבן), כי יש לקדם את הדיון בבחירת יו"ר חדש עוד היום. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, פגש את אדלשטיין בכנסת לאחר הודעת ההתפטרות ואמר לו שעליו לקיים את ההצבעה. גנץ צייץ היום כי "כנסת ישראל שייכת לאזרחי ישראל ונבחרי הציבור בה ימלאו אחר חוקי מדינת ישראל והחלטות בית המשפט. אף אחד אינו מעל החוק".

אדלשטיין אמר בנאומו במליאה כי החלטת בג"ץ "אינה מבוססת על לשון החוק, אלא על פרשנות חד צדדית וקיצונית. החלטת בג"ץ סותרת את תקנון הכנסת. החלטת בג"ץ מחריבה את עבודתה של הכנסת. החלטת בג"ץ מהווה התערבות גסה ויהירה של הרשות השופטת בענייניה של הרשות המחוקקת הנבחרת. החלטת בג"ץ פוגעת באופן חסר תקדים בריבונות העם ובריבונות הכנסת. החלטת בג"ץ חותרת תחת יסודותיה של הדמוקרטיה הישראלית". הוא הוסיף כי ההחלטה "שגויה וחמורה" ו"מביאה לידי ביטוי ליקוי מאורות מסוכן". הוא התפטר, לדבריו, כדי שלא לאפשר לישראל "להידרדר לאנרכיה" וכדי לא "לתת יד למלחמת אחים". הוא הדגיש כי בימים אלו "העם שלנו זקוק לאחדות, זקוק לממשלת אחדות".

הנחת מכתב ההתפטרות תאפשר לאדלשטיין שני הישגים: הראשון, במאבק על עצמאות הכנסת הוא לא אפשר לרשות השופטת לקבוע לרשות המחוקקת את סדר היום. השני, התפטרותו מקצרת את פרק הזמן בו גוש המרכז שמאל יוכל לחוקק חוקים נגד נתניהו (כולל פגרת הפסח) ומקשה על יו"ר כחול לבן בני גנץ להשלים את ההישגים שביקש לפני החזרת המנדט לנשיא. 

גם התנועה לאיכות השלטון עתרה לבית המשפט העליון בבקשה שייתן צו הצהרתי, ולפיו יש לראות את התפטרותו של יו"ר הכנסת כמיידית מרגע הכרזתה. התנועה טוענת כי בפעולת אי הציות לצו בית המשפט איבד אדלשטיין את סמכויותיו כיו"ר הכנסת, ואינו יכול לקבל החלטות מתוקף תפקיד זה. התנועה ביקשה מבג"ץ לקבוע כי "ההסדר החל בעת הזאת הוא ההסדר החוקתי הקבוע בחוק יסוד הכנסת ולפיו ימונה במיידית ליושב ראש זמני ותיק חברי הכנסת".

בג"ץ קבע ביום שני כי על אדלשטיין לאפשר הצבעה על בחירת יו"ר חדש עד היום. נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כתבה בהכרעתה כי "הסירוב הנמשך לאפשר הצבעה במליאת הכנסת על בחירתו של יו"ר קבוע לכנסת, חותר תחת יסודות התהליך הדמוקרטי. הוא פוגע במובהק במעמדה של הכנסת כרשות עצמאית וכן בתהליך המעבר השלטוני, וככל שנוקפים הימים מאז השבעת הכנסת ה-23 מקבלים הדברים משנה תוקף. על כן, אין מנוס מן המסקנה כי בנסיבות שנוצרו מדובר באחד מאותם מקרים חריגים שבהם נדרשת התערבותו של בית משפט זה על מנת למנוע פגיעה בשיטת המשטר הפרלמנטרית שלנו". אדלשטיין מצדו טען כי רק בסמכותו לקבוע את סדר יומה של הכנסת, והזהיר כי התערבות של בית המשפט בשיקול דעתו "הינה התערבות תקדימית בסדר היום הפוליטי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ