צה"ל על ההצפה בחצור: חיל האוויר לא נערך כמתבקש, הצנזורה לא היתה מוצדקת

לפי התחקיר שערך החיל מזג האוויר היה צפוי, אך לא ננקטו הפעולות הנדרשות להתמודדות עמו וטעו כשדחו את פרסום המקרה. הרמטכ"ל כוכבי: פנייה לצנזורה חייבת להיעשות בחרדת קודש

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס חיל האוויר שהוצף מים בעקבות הסערה, בינואר
מטוס חיל האוויר שהוצף מים בעקבות הסערה, בינואר

דובר צה"ל פרסם הערב (רביעי) את ממצאי התחקיר להצפה בבסיס חצור בינואר, ומהם עולה כי חיל האוויר לא ערך את הפעולות הנדרשות למניעת ההצפה וכי הצנזורה הצבאית דחתה את פרסום המקרה שלא לצורך בשל טעות של חיל האוויר. ההצפה שהתרחשה במערכת מזג אוויר סוערת בתחילת חודש ינואר הביאה לנזק למטוסי קרב המוערך בכ-30 מיליון שקל.

בסיכום התחקיר נכתב כי אף שבחיל ידעו על התפתחות מערכת מזג האוויר הסוערת לא בוצעו הפעולות הנדרשות להיערכות אליה. עוד נכתב כי התוכנית לשיפור תשתיות הניקוז בנחלים שמחוץ לבסיס לא מומשו לאורך שנים. בנוגע למועד פרסום ההצפה נכתב כי האיפול על פרסומה היה מוצדק רק ביממה הראשונה לאחריה, אך לא מאוחר מכך. מפקד חיל האוויר, עמיקם נורקין, אמר כי הבקשה לדחות את הפרסום ימים נוספים היתה שגויה, וכי חיל האוויר היה אמור לפרסמה באופן יזום אך לא עשה כן עקב תקלה.

הרמטכ"ל אביב כוכבי הגדיר את העיכוב בפרסום כטעות של חיל האוויר, ואמר כי פנייה לצנזורה לעיכוב פרסום או מניעתו חייבת להיעשות ב"חרדת קודש", וכי על כל בקשה לאיפול על ידי הצנזורה להישקל בכובד ראש ובשיקול דעת מחמיר. עוד אמר הרמטכ"ל כי מתחילת אירוע ההצפה ולכל אורכו, לא היתה כוונה להסתירו מהציבור, ואף הייתה כוונה לפרסמו, אך נעשו טעויות באופן ההתנהלות.

ההצפה התרחשה בתחילת ינואר, כאשר עקב הגשמים העזים נוצרה הצפה בהאנגרים שבהם מוחזקים מטוסי הקרב בבסיס חצור ובסדנאות הטיפול בהם. לפי עדויות, גובה פני המים הגיע כמעט עד לכנפי המטוסים, וכלי הטיס נגררו מהמקום רק לאחר שהמקום הוצף, כשהנזק שנגרם להם ולציוד נוסף נאמד בכ-30 מיליון שקל. עקב כך, מפקד הבסיס ע' סיים את תפקידו.

הצנזורה הצבאית אסרה תחילה את פרסום התקרית בנימוק של שיקולים ביטחוניים. גם לאחר הסרת האיסור פורסם מידע מוטעה וחסר. פרסום הידיעה עוכב עקב כך בשלושה ימים, ותצלומי המטוסים הטבועים עוכבו בארבעה ימים. לאחר ההצפה פורסם כי יידרשו כמה חודשים כדי להשיב שלושה מטוסים שנפגעו לכשירות מבצעית. עם זאת, הטייסת שנפגעה שבה לפעילות מבצעית.‎

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ