מתנחלים השליכו בקבוקי תבערה לרכב של מג"ב ביצהר; כוכבי: "אירוע טרור חמור"

התקרית התרחשה לאחר ששוטרי מג"ב נכנסו למאחז קומי אורי והכריזו עליו כעל שטח צבאי סגור, יום לאחר שאירעו שם התפרעויות עקב מעצרים על הקמת בית כנסת לא חוקי. כוחות הביטחון פתחו בסריקות לאיתור האחראים

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכב שנפגע סמוך ליצהר, הלילה
הרכב שנפגע סמוך ליצהר, הלילהצילום: דוברות המשטרה

שלושה בקבוקי תבערה הושלכו אמש (חמישי) לעבר כלי רכב של משמר הגבול ביציאה מההתנחלות יצהר. מפקד פיקוד המרכז, האלוף נדב פדן, אמר היום כי המשליכים הם "נוער עברייני" מהמאחז קומי אורי הסמוך להתנחלות. לפי הודעת המשטרה, בקבוק אחד פגע ברכב וגרם לו נזק קל, ולא היו נפגעים בתקרית. הרמטכ"ל, אביב כוכבי, אמר כי התקרית היא "אירוע טרור חמור" וכי יש להעמיד לדין את האחראים לה. את חקירת התקרית מוביל כעת שב"כ.

מהמשטרה נמסר כי התקרית אירעה לאחר ששוטרי מג"ב נכנסו לקומי אורי כדי להחיל עליו צו שטח צבאי סגור שהוכרז באותו היום. כוחות גדולים של מג"ב וצה"ל פתחו בסריקות לאיתור האחראים. במשטרה הדגישו כי "מדובר באירוע טרור חמור מאוד ובעליית מדרגה קיצונית בכל הקשור לאלימות המופנת כלפי הלוחמים". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא "מגנה בתוקף את אירוע האלימות החמור נגד כוח מג"ב", ושר הביטחון נפתלי בנט כתב כי מדובר ב"מעשה חמור מאין כמותו" וכי הורה לכוחות הביטחון "לפעול בכל דרך כדי לאתר את הפושעים". דובר יצהר מסר: "אנו מקווים מאוד שלא מדובר בתושבים מהיישוב. אנו כקהילה פועלים בנחישות למגר אירועים כאלה". 

שריפה שפרצה בשל אחד הבקבוקים שהושלכו, אמש ליד יצהרצילום: דוברות המשטרה

המאחז קומי אורי הוכרז לראשונה שטח צבאי סגור באוקטובר, ומאז כוחות מג״ב נמצאים בגבעה. מפקד פיקוד המרכז מאריך את הצו מדי חודש, והוא הוצא לאחר שאבנים יודו על כוחות צה״ל מהגבעה. משמעות הצו היא שאסור לאיש לעלות לגבעה פרט לשש המשפחות המתגוררות עליה. הגבעה ממוקמת בשטח B. כמה תקריות אלימות אירעו לאחר הוצאת הצו בין כוחות מג״ב למתנחלים במקום - בהן יידוי אבנים ושריפת אוהל מג״ב. לא היו נפגעים בתקריות, ואיש לא הועמד לדין בעקבות מקרי האלימות. בהמשך הוצא צו הרחקה מינהלי מהאזור נגד אחד מתושבי הגבעה, נריה זארוג. הוא הפר את הצו בגלוי ולבסוף נעצר - אך שוחרר לאחר שתוקף הצו המינהלי פג. 

לפני כמה ימים גילו שוטרי מג״ב כי במקום יצקו משטח בטון כהכנה לבניית בית כנסת על הגבעה. שלשום המשיכו תושבי המקום בעבודות הקמתו של בית הכנסת. שוטרי מג״ב עצרו חמישה אנשים, ביניהם מאיר אטינגר, פעיל גבעות מוכר. בהודעת המשטרה נכתב כי עשרות התפרעו במקום תוך תקיפת שוטרים, יידוי אבנים, הבערת צמיגים וחסימת צירי תנועה. אטינגר מסר: "רוצים להחריב את ארץ ישראל. ניסו להפריע לבניה בארץ ישראל. הם לא רצו לעצור אותי במשך 20 דק', אני ביקשתי להיעצר". העצורים שוחררו באותו הערב. 

חיילים במאחז קומי אורי סמוך ליצהר, באוקטוברצילום: תומר אפלבאום

בחודש שעבר פינו כוחות מג"ב והמינהל האזרחי שני אוהלים שהוקמו במאחז מעלה שלמה, המוגדר כשכונה בהתנחלות כוכב השחר, ממזרח לעפרה. עשרות מתנחלים ניסו למנוע את פינוי האוהלים ושלושה מהם נעצרו בגין הפרת צו שטח צבאי סגור ותקיפת אנשי כוחות הביטחון.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ