ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בכיר בלשכה המדינית של חמאס, מוסא דודין, אמר היום (רביעי) כי בארגון מוכנים להתחיל במשא ומתן על השבת האזרחים וגופות החללים המוחזקים ברצועת עזה "כבר מחר". דבריו מגיעים על רקע הודעת משרד ראש הממשלה כי ישראל ערוכה להשיב את הגופות, וקוראת לשיח מיידי בעניין באמצעות מתווכים. 

דודין ציין כי כעת נפתח "חלון הזדמנויות" וכי על ישראל לנצלו, אחרת תיאלץ "לנהל משא ומתן בתנאים קשים יותר". הוא המשיך ואמר כי "ישראל יודעת מה הן הדרישות וזה לא צריך להיות נדון בתקשורת", ודרש כי "המתווכים יהיו הגונים ולא יהיו מוטים לצד ישראל". לדבריו, "נתניהו מנהל תעמולה, והדבר האחרון בסדר העדיפויות שלו הוא להחזיר את השבויים. הוא לא עושה שום דבר בפועל". 

בשבוע האחרון שלח חמאס איתותים לישראל שעל רקע משבר הקורונה, הוא מעוניין לקדם את המגעים בנושא. חמאס מחזיק באזרחים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד ובגופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו במבצע צוק איתן ב-2014. הארגון ומנהיגו ברצועה, יחיא סינוואר, התייחסו לסוגיה בימים האחרונים באופן ישיר. סינוואר קרא בשבוע שעבר לקדם עסקה כצעד הומניטרי בצל המגפה.

עצרת למען שחרורו של אברה מנגיסטו בתל אביב, בספטמברצילום: מוטי מילרוד

בהודעה מטעם הארגון נאמר כי המתווה המוצע הוא שחרור אסירים מבוגרים וחולים, נשים ונערים, בתמורה ל"צעד חיובי שיבוא לאחר מכן מצד הזרוע הצבאית של חמאס". בהודעת חמאס נאמר כי "הכדור נמצא במגרש של ישראל, ועליה לנקוט בצעדים אופרטיביים בתיק השבויים". סינוואר אמר כי הוא דבק בתנאי שהציב לשחרור משוחררי עסקת שליט שנעצרו בגדה המערבית לאחר חטיפת שלושת הנערים ורציחתם ביוני 2014. לצד דבריו בזכות קידום המשא ומתן, איים סינוואר כי אם הרצועה תישאר להתמודד לבדה עם משבר הקורונה, ישראל תשלם על כך מחיר כבד. 

בהודעת משרד ראש הממשלה אתמול נאמר כי "מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום וצוותו, בשיתוף עם המל"ל ומערכת הביטחון, ערוכים לפעול באופן קונסטרוקטיבי במטרה להשיב את החללים והנעדרים ולסיים את הסוגיה וקוראים לשיח מיידי באמצעות המתווכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ