רויטרס
ג'קי חורי

שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, אמר היום (רביעי) כי החלטה על סיפוח של הגדה המערבית היא "החלטה ישראלית, בסופו של דבר". פומפאו אמר את הדברים בתדרוך לעיתונאים במשרד החוץ האמריקאי. 

פומפאו התייחס לנושא הסיפוח בתגובה על שאלת עיתונאים הנוגעת למדיניות ממשלת האחדות החדשה שקמה בישראל. "אנחנו שמחים שיש ממשלה מלאה שקמה בישראל", אמר פומפאו והוסיף: "אנחנו לא חושבים שבחירות רביעיות היו באינטרס הישראלי, אך נשאיר את זה להם".

בנוגע לשאלת סיפוח הגדה הוסיף השר: "נעבוד איתם מקרוב כדי לחלוק איתם את עמדתנו בנושא בשיחות סגורות". בהסכם הקואליציוני שעליו חתמו שלשום הליכוד וכחול לבן נכתב כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יוכל להביא מ-1.7 לאישור הממשלה והכנסת הסכמה עם ארה"ב על סיפוח שטחים בגדה. 

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, אמר בעקבות ההודעה: "לא נשב בחיבוק ידיים אם ישראל תכריז על סיפוח, ובמקרה כזה כל ההסכמים בינינו לבין ישראל וארה"ב יתבטלו". קודם לכן אמר דוברו של עבאס, נביל אבו רודיינה, כי "לארה"ב אין זכות לתת לגיטימציה להחלטה ישראלית על שטחים פלסטיניים או להחליט בעצמה בעניינם". 

פומפאו נשאל אם הממשל האמריקאי יעניק סיוע נוסף מעבר לסיוע בסך חמישה מיליון דולרים שהועבר לפלסטינים במסגרת המאבק בנגיף קורונה. ״אנחנו שמחים להעניק את הסיוע לפלסטינים, אנחנו מקווים שיגיע למקום הנכון", ענה, "הסיבה שהקפאנו בעבר את הסיוע הכספי לפלסטינים היא שהמשאבים האלה לא הגיעו למקום שאליו היו צריכים להגיע״. 

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, אמר בפברואר כי כל פעולה חד-צדדית של ישראל לסיפוח חלקים מהגדה המערבית בשלב זה תסכן את תוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ. פרידמן ציין כי ישראל צריכה להמתין לסיום עבודת הוועדה הישראלית-אמריקאית שאמורה לשרטט את מפות הסיפוח. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ