ישראל מוזכרת במסמכי FBI שנאספו בחקירת מעורבות רוסיה בקמפיין טראמפ

המסמכים הם תצהירים שהוגשו כדי לקבל צווי חיפוש נגד מקורבו של טראמפ, רוג'ר סטון, שנידון לשלוש שנות מאסר. המסמכים מזכירים את "ירושלים" והפתעה שמתכננת ישראל באוקטובר

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וטראמפ בבית הלבן, בינואר
נתניהו וטראמפ בבית הלבן, בינוארצילום: Joshua Roberts/רויטרס

מקורבו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כתב ב-2016 כי אם התובעים בחקירת המעורבות הרוסית בקמפיין הבחירות ייטפלו אליו, "אפיל את כל בית הקלפים" – כך לפי מסמכים של ה-FBI שהתפרסמו השבוע. המקורב, רוג'ר סטון, כתב את הדברים למייסד ויקיליקס ג'ולאין אסאנג' בהודעת טוויטר שבועות אחרי מינויו של רוברט מולר ליועץ המיוחד לחקירת המעורבות הרוסית. המסמכים שפורסמו מזכירים גם את "ישראל" ולצידה "ירושלים", הפתעה שמתכננת ישראל לאוקטובר ו"שר ללא תיק בקבינט", שאמור כביכול לפגוש את טראמפ.

מדובר בתצהירים שהוגשו כדי לקבל צווי חיפוש במסגרת החקירה הפלילית נגד סטון. הם פורסמו עם חלקים מצונזרים לאחר שסוכנות אי-פי וגופי תקשורת אחרים הגישו תביעה בדרישה לחשוף אותם. סטון הורשע בשנה שעברה במסגרת חקירת מעורבות רוסיה בקמפיין טראמפ ונידון ל-40 חודשי מאסר שטרם החל לשאת.

ציטוטים מתוך המסמכים:

במסמך המתוארך "ל–12 באוגוסט 2016 או בקרבת מועד זה" נכתב: "(שם מחוק) כתב לסטון: "רוג'ר, שלום מירושלים. יש התקדמות? הוא יפסיד, אלא אם כן נתערב. יש לנו מודיעין מכריע. המפתח בידיים שלך! אני חוזר לארה"ב בשבוע הבא. מה שלום דלקת הריאות שלך? תודה". (צונזר) סטון השיב: "אני בסדר. הדברים הסתבכו. חושבים. ר', (צונזר) תודה".

"ב–20 באוגוסט 2016 אמר קורסי לסטון שעליהם להיפגש עם (שם מחוק) כדי לקבוע 'מה, ואם בכלל, ישראל מתכננת לעשות באוקטובר'". קורסי הוא ג'רום קורסי, סופר בעל דעות ימניות ופרשן פוליטי חובב תיאוריות קשר.

רוג'ר סטון מחוץ לבית המשפט בוושינגטון, בפברוארצילום: AFP

"ב–21 ביוני 2016 או בסביבת מועד זה שלח (שם מחוק) הודעה לסטון: "רס (רוג'ר סטון): סודי לעיניך בלבד, שר בקבינט (שם מחוק) יהיה בניו יורק בשבת ב-25 ביוני. זמין לפגישה עם דג"ט (דונלד ג'יי טראמפ) (מחוק). "על פי מידע פומבי, במועד זה (שם מחוק) היה שר ללא תיק בקבינט של (צונזר), שטיפל בסוגיות הקשורות לחוץ וביטחון".

המסמכים אינם מציינים אם השר המוזכר הוא ישראלי, אם "הפתעת אוקטובר" קשורה לישראל, ומי יזם את הקשר עם סטון וטראמפ. מהתצהירים עולה כי הפגישה עם השר כנראה לא התקיימה. "ב–25 ביוני 2016 או בסביבות מועד זה שלח (שם מחוק) הודעה לסטון: "רוג'ר, השר עזב. שולח ברכות מראש הממשלה. 5 מתי אפגוש את דג"ט? האם להישאר או לנסוע ביום ראשון כמתוכנן? מקווה שאתה בסדר. (צונזר)".

"ב–28 ביוני 2016 או בסביבות מועד זה שלח (שם מחוק) הודעה לסטון. "חוזר לוושינגטון אחרי התייעצויות דחופות עם ראש הממשלה ברומא. מוכרח להיפגש אתך ברביעי בערב ועם דג"ט טראמפ בחמישי בניו יורק". ראש הממשלה בנימין נתניהו אכן שהה באיטליה בסוף יוני 2016 בביקור רשמי, אך לא ברור אם הציטוטים במסמך מתייחסים אליו.

החוקר המיוחד מולר בגבעת הקפיטול בוושינגטון, בשנה שעברהצילום: Tom Brenner/רויטרס

סטון נמנה עם שישה מקורבים לטראמפ שהורשעו במסגרת חקירת מולר. הוא הואשם באמירת שקר לחברי בית הנבחרים, שיבוש הליכי חקירה ושיבוש חקירת הקונגרס בעניין רוסיה. משפטו חשף בקיעים במשרד המשפטים - כאשר כל הצוות המשפטי פרש מהתיק עקב מחלוקת שהתעוררה בדבר העונש המומלץ - ובין טראמפ לתובע הכללי ויליאם בר, שאמר כי ציוצי הנשיא על תיקים המצויים בדיון הפכו את עבודתו ל"בלתי אפשרית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ