בנט אישר להכפיל את שטחה של אפרת, תוך ניתוק בית לחם מהכפרים סביבה

לפי התוכנית, התנחלות יוקצה שטח המכונה גבעת עיטם שהוכרז כאדמת מדינה, ולפי בנט יוכלו לבנות עליו 7,000 דירות. שלום עכשיו הודיעה שתעתור נגד ההחלטה לבג"ץ

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבעת עיטם, ב-2018צילום: אוליבייה פיטוסי
הגר שיזף

שר הביטחון, נפתלי בנט, אישר היום (רביעי) את הרחבת ההתנחלות אפרת כך ששטחה יוכפל. להתנחלות יוקצה שטח של כ-1,100 דונם, המכונה גבעת עיטם ומוגדר כאדמת מדינה. במקום אמורה להיבנות שכונה חדשה שתנתק את בית לחם מהכפרים הפלסטיניים סביבה. השבוע דחה המינהל האזרחי את בקשתם של פלסטינים תושבי האזור שלא להקצות לאפרת את הקרקע, והיום הודיעו תנועת שלום עכשיו ועורך הדין מיכאל ספרד כי יעתרו לבג"ץ נגד ההקצאה.

גבעת עיטם ממוקמת מזרחית לאפרת, ממזרח לתוואי שבו היתה אמורה לקום גדר ההפרדה. השטח הוכרז כאדמת מדינה ב-2004, ומאז מבקשים המתנחלים לבנות בו ולהרחיב את אפרת. האישור של בנט מאפשר למשרד השיכון להתחיל בתכנון השכונה שתיבנה במקום. לדברי שר הביטחון ניתן יהיה לבנות כ-7,000 יחידות דיור, "מה שיאפשר הגעת תושבים חדשים ואת המשך ההתרחבות של היישוב כחיזוק משמעותי לגוש עציון רבתי".

בשנים האחרונות התנהלו כמה הליכים נגד ההכרזה ונגד הקצאת הקרקע להתנחלות. תחילה פנו פלסטינים לוועדת העררים של המינהל האזרחי וטענו כי הם מעבדים את הקרקע ברציפות ועל כן אי אפשר להכריז עליה כאדמת מדינה. הוועדה קיבלה את טענותיהם לגבי כ-100 דונמים בלבד. בהמשך עתרו כמה פלסטינים לבג"ץ נגד ההכרזה, וטענו כי מטרתה היתה להפקיע את הקרקע ולהעביר אותה לאפרת. העתירה נדחתה ובית המשפט קבע שההכרזה נעשתה כדין. שלום עכשיו עתרה לבג"ץ ודרשה שהמדינה תודיע מראש על כוונה להקצות את הקרקע, שלא כנהוג, כך שיוכלו להגיש השגות על ההקצאה. ב-2018 הודיעה המדינה כי הקרקע הוקצתה למשרד השיכון, לצורך תכנון שכונה חדשה באפרת.

בתחילת 2019 פנו שלום עכשיו ופלסטינים בעלי קרקעות באזור לממונה על הרכוש הממשלתי במינהל האזרחי, באמצעות עורך הדין ספרד, בדרישה לבטל את הקצאת הקרקע למשרד השיכון ולהקצות אותה לפלסטינים במקום זאת. בפנייתם לממונה טענו הפלסטינים כי השטח הוא עתודת הקרקע המרכזית של בית לחם ופרבריה וכי פלסטינים עיבדו אותה במשך שנים, כך שיש להם זיקה חזקה יותר אליה מאשר לתושבי אפרת. לפיכך, הם ביקשו באופן חריג כי השטח שהוכרז אדמת מדינה יועבר לחזקתם. כפי שדיווח "הארץ", לפי נתונים שהתקבלו לבקשת התנועה לחופש המידע ושלום עכשיו ניתנו לפלסטינים רק 0.25% מאדמות המדינה שהוקצו בגדה המערבית מאז 1967. 

ביום ראשון דחה הממונה על הרכוש הממשלתי את בקשת הפלסטינים. הוא קבע כי השטח הוא עתודת הקרקע היחידה של אפרת, בעוד למטרופולין בית לחם ישנן עתודות קרקע מספקות בשטחי A ו-B, שבהם סמכויות התכנון נתונות לרשות הפלסטינית. ספרד הודיע כי בכוונתו לעתור נגד החלטה זו וביקש שלא להקצות את הקרקע למשך 30 יום כדי שניתן יהיה להגיש התנגדויות, אך כעת אישר בנט את ההקצאה.

משלום עכשיו נמסר כי מדובר ב"מהלך ציני של שר ביטחון זמני בסוף דרכו, אשר בלב משבר לאומי מקדם תוכנית מסוכנת שנועדה לבתר את דרום הגדה ולפגוע בסיכוי לפתרון שתי המדינות". בהודעת התנועה נאמר כי "הדבר הנכון והמתבקש הוא להקצות את הקרקע לטובת בנייה פלסטינית, אך במשרד הביטחון יושב פוליטיקאי חסר אחריות שמוכן לחצות כל קו אדום בשם האידיאולוגיה המשיחית שלו".

במועצה האזורית אפרת בירכו על האישור: "אנחנו מציינים היום רגע חשוב במסע של 20 שנה", אמר ראש המועצה, עודד רביבי. "אפרת הפכה לאורך השנים ללב הפועם בגוש עציון, והיא שמחה על האמון שמביעה בה ממשלת ישראל בהובלת ראש הממשלה נתניהו על היכולת להתרחב לבנות ולהמשיך לקלוט עולים, זוגות צעירים ובעלי משפחות שמבקשים יישוב איכותי סמוך לירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ