שר החוץ גבי אשכנזי: רואה בתוכנית טראמפ הזדמנות היסטורית, היא תקודם באחריות

אשכנזי אמר כי הוא רואה "חשיבות רבה בקידום הקשרים האסטרטגיים עם מצרים וירדן". בסוף השבוע אמר המלך עבדאללה כי אם הסיפוח ייצא לפועל, זה יוביל להתנגשות גדולה עם ירדן

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשכנזי וישראל כץ בטקס חילופי שרי החוץ, היום
אשכנזי וישראל כץ בטקס חילופי שרי החוץ, היוםצילום: משרד החוץ

שר החוץ הנכנס גבי אשכנזי אמר היום (שני) כי ישראל עומדת בפני "הזדמנויות אזוריות משמעותיות, ובראשן יוזמת השלום של הנשיא טראמפ", והוסיף כי הוא "רואה בתכנית אבן דרך משמעותית". אשכנזי ציין בטקס חילופי שרי החוץ כי התוכנית האמריקאית "תקודם באחריות ובתיאום עם ארצות הברית, תוך שמירה על הסכמי השלום והאינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל". בשבוע שעבר נפגש אשכנזי עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, בעת ביקורו בארץ.

אשכנזי אמר כי "הנשיא טראמפ מציב בפנינו הזדמנות היסטורית לעצב את עתידה של מדינת ישראל  לעשרות השנים הבאות". הוא ציין כי הוא "רואה חשיבות רבה בחיזוק הקשרים האסטרטגיים עם מדינות השלום, מצרים וירדן", והוסיף כי הן "בעלות ברית חשובות ביותר להתמודדות עם האתגרים באזור". לצד זאת, אמר אשכנזי כי יפעל "לקידום הקשרים ושיתופי הפעולה מול מדינות נוספות במרחב". אשכנזי הודה לממשל האמריקאי על "עמידתו האיתנה לצד ישראל בבלימת פרויקט הגרעין האיראני והתבססותה של איראן בגבולותינו". הוא הדגיש כי "המערכה המדינית לעצירת האיום האיראני היתה ועודנה המשימה העיקרית שלנו".

נתניהו וטראמפ מכריזים על תוכנית השלום בבית הלבן, בינוארצילום: Joshua Roberts/רויטרס

תוכניתו המדינית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פורסמה בינואר האחרון, ואיש לא יפונה במסגרתה. היא כוללת את החלת החוק הישראלי על ההתנחלויות בגדה המערבית, הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל ללא חלוקה, ובירה פלסטינית באבו דיס שמזרחית לגדר במזרח ירושלים. כמו כן, לפי התוכנית שטחים ישראליים במערב הנגב יועברו לשליטה פלסטינית, והשליטה הביטחונית ממערב לירדן תהיה בידי ישראל. עוד לפי התוכנית, תיבחן העברת יישובי המשולש הערביים בתוך הקו הירוק למדינה הפלסטינית, ייווצר רצף טריטוריאלי בין כל היישובים הפלסטיניים ויושקעו מיליארדי דולרים במדינה הפלסטינית.

מלך ירדן עבדאללה השני אמר בסוף השבוע שאם ישראל תספח חלקים מהגדה המערבית, הדבר יוביל להתנגשות גדולה עם הממלכה. "אי אפשר לקבוע עובדות בכוח", אמר בריאיון שהתפרסם בעיתון הגרמני "דר שפיגל". עבדאללה נשאל אם סיפוח יוביל להקפאת הסכם השלום בין המדינות, והשיב: "אני לא רוצה לצאת בהצהרות ואיומים, ולא אכשיר את השטח לעימותים, אבל אנחנו לומדים את כל האופציות ואנחנו מגבשים הבנות עם מדינות רבות באירופה ובקהילה הבינלאומית". בתגובה לדבריו של המלך עבדאללה נמסר ממשרד החוץ של ארה"ב כי ממשל טראמפ מעוניין לקיים משא ומתן ישיר בין ישראל, הפלסטינים וגורמים נוספים באזור על תוכנית השלום של טראמפ, וכי השיח בנושא הסיפוח צריך להתקיים במסגרת המשא ומתן בין הצדדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ