שר החוץ של האיחוד האירופי: על ישראל להימנע מכל צעד שיוביל לסיפוח

שר החוץ אשכנזי תקף את דברי ג'וזף בורל, ואמר כי "מדיניות המגפון לא מתאימה לדיאלוג דיפלומטי אינטימי". בסוף השבוע דווח ב"הארץ" כי באיחוד דנו בקידום סנקציות נגד סיפוח ישראלי בגדה גם ללא הסכמת כל חברות הארגון

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורל במסיבת עיתונאים בבריסל, בחודש שעבר
בורל במסיבת עיתונאים בבריסל, בחודש שעברצילום: OLIVIER HOSLET/רויטרס

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, הזהיר אמש (שני) מפני ההשלכות של סיפוח ישראלי בגדה, בהודעה שפורסמה בתמיכת כל המדינות החברות באיחוד מלבד הונגריה. "אנו קוראים לישראל להימנע מכל החלטה חד-צדדית שתוביל לסיפוח של שטח פלסטיני כבוש, מהלך המנוגד לחוק הבינלאומי", מסר בורל. שר החוץ הנכנס גבי אשכנזי תקף היום את דבריו של בורל ואמר כי "מדיניות המגפון לא מתאימה לדיאלוג דיפלומטי אינטימי ולא תקדם את התפקיד שהאיחוד מבקש למלא".‎

אתמול בירך ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, על הקמת הממשלה החדשה בישראל ואמר גם כי "בתקופה זו של אי-ודאות, המחויבות לחוק הבינלאומי ולסדר הבינלאומי חשובה מתמיד".

אשכנזי בטקס חילופי השרים במשרד הביטחון, אתמולצילום: משרד החוץ

ביום שישי דנו שרי החוץ של האיחוד האירופי בתגובות אפשריות לסיפוח ישראלי של ההתנחלויות בגיבוי ארה"ב. בפגישה דרשו כמה מדינות כי הארגון יחל במיפוי פרויקטים משותפים עם ישראל שעלולים להיפגע מצעדים חד-צדדיים המנוגדים לחוק הבינלאומי, זאת לצד מסרים חיוביים לממשלה הישראלית החדשה לגבי האפשרות "לפתוח דף חדש" עם האירופים.

ל"הארץ" נודע כי במקביל כבר מתקיימות בימים אלה שיחות בנציבות האיחוד לגבי עתידה של ישראל בשורת פרויקטים למימון ולשיתוף פעולה בתחומי החינוך והמדע, ובהם תוכנית החדשנות הורייזון ותוכנית חילופי הסטודנטים ארסמוס פלוס, המשמעותיים מאוד לאקדמיה ולמחקר. הוצאת ישראל מפרויקטים אלה אינה מחייבת קונצנזוס בין המדינות החברות, ולכן מדינות מרכז ומזרח אירופה המסייעות בדרך כלל לישראל בהטלת וטו – כגון הונגריה וצ'כיה – לא יוכלו למנוע זאת.

כפי שדווח בשבוע שעבר ב"הארץ", כמה מדינות, ובראשן צרפת, לוחצות לאשר צעדי ענישה מראש נגד ישראל לצרכי הרתעה מסיפוח. קבוצת מדינות ובהן גם איטליה, אירלנד, הולנד, ספרד, שבדיה, בלגיה, דנמרק ופינלנד כבר ביקשה שיוכן מסמך של תגובות אפשריות לסיפוח. בחודשים האחרונים נפגשה שליחת האיחוד למזרח התיכון, סוזנה טרסטל, עם כמה מנציגי המדינות החברות באיחוד כדי להבין מה גישתם כלפי סיפוח ישראלי אפשרי והבינה מהם כי יש דרישה הולכת וגוברת גם מצד מדינות נוספות להכנת מסמך תגובות שכזה להרתעת ישראל מצעדים חד-צדדיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ