עבאס: הרשות משוחררת מכל ההסכמים עם ישראל וארה"ב לאור כוונת הסיפוח

הנשיא הפלסטיני אמר בכינוס ברמאללה כי גם ההסכמים הביטחוניים לא תקפים. עם זאת, הוא לא הודיע על פירוק הרשות, שהוקמה מתוקף ההסכמים. ג'ו ביידן, המועמד הדמוקרטי הצפוי לנשיאות ארה"ב, הביע אף הוא התנגדות לסיפוח חלקים מהגדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בישיבה ברמאללה, הלילה
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בישיבה ברמאללה, הלילהצילום: POOL/רויטרס

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הודיע הערב (שלישי) כי הרשות הפלסטינית משוחררת מכל ההסכמים עם ישראל וארה"ב, כולל ההסכמים הביטחוניים, לאור כוונת ישראל לספח חלקים בגדה המערבית. עבאס אמר את הדברים בכינוס של ההנהגה הפלסטינית ברמאללה.

עם זאת, גורמים פלסטיניים ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי התיאום עם ישראל ממשיך להתקיים. בכיר פלסטיני שהשתתף בישיבה אמר כי הנשיא מתכוון להפסיק את התיאום עם ישראל, אך עדיין לא "סגר את הדלת". לדבריו, מנגנוני הביטחון עשויים להוריד את רמת ההתקשרות עם מקביליהם בישראל, אך עדיין לא ניתן לקבוע שהתיאום יופסק לחלוטין.

גורם ביטחוני פלסטיני אמר כי למרות הצהרות עבאס, כל צעד שתנקוט הרשות מחייב תיאום עם ישראל. בין היתר הוסיף הגורם כי במקרה שהרשות תבקש לקבל סיוע ממדינה שלישית, הם יצטרכו לבצע זאת בתיאום עם ישראל. לדבריו, עבאס הצהיר שהרשות מחויבת למאבק בטרור, כהגדרתו, דבר שדורש את המשך התיאום הביטחוני בין המדינות.

שוטרים פלסטינים בגדה, בחודש שעברצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטר

בנוסף, הנשיא הפלסטיני לא הודיע על פירוק הרשות הפלסטינית או הפסקת פעילות הממשלה - שהוקמו גם הן מתוקף ההסכמים. כך, במסגרת המאבק בהתפשטות הקורונה, הודיעה הערב הממשלה הפלסטינית על הצעדים שתנקוט בימים הקרובים, על רקע ציון החג עיד אל-פיטר בשבוע הבא. במקרה של ביטול ההסכמים, היו הפלסטינים מעבירים לישראל את האחריות בנושא.

עבאס הודיע כבר בתחילת פברואר על ביטול ההסכמים עם ישראל, על רקע הצגת תוכנית השלום של ארה"ב שכללה אפשרות לסיפוח. חרף ההכרזה, ההסכמים לא בוטלו בפועל.

עוד אמר עבאס הערב כי הוא מוכן לקיים משא ומתן ומחויב לסיום הסכסוך עם ישראל על בסיס פתרון שתי המדינות. הוא גם ציין שהוא מוכן שגורם שלישי יפקח על הגבול בין שתי המדינות.

התנגדות נוספת לסיפוח השמיע היום סגן נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ו ביידן, שצפוי להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות בבחירות הקרובות. "אני מתנגד לסיפוח", אמר ביידן בכינוס וירטואלי עם תומכים בקהילה היהודית בארה"ב. ביידן הסביר כי על ישראל להימנע מ"צעדים חד-צדדיים שפוגעים בסיכוי לשלום", ואמר כי אם ייבחר לנשיאות, הוא לא יכיר במהלכי סיפוח של ישראל.

זוהי הפעם הראשונה שסגן הנשיא לשעבר מתייחס בקולו לנושא מאז הקמת הממשלה בישראל. לדבריו, אם ינצח בבחירות בנובמבר, הוא "יתקן את הנזקים שטראמפ גרם לתהליך השלום". ביידן הוסיף כי על הפלסטינים "להכיר בישראל, חד משמעית", וקרא להם להימנע מהסתה ותמיכה בטרור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ