יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הרמטכ"ל אביב כוכבי אישר לנקוט צעדים פיקודיים נגד מפקדים שהיו מעורבים אשתקד במות לוחם גבעתי, רב"ט ניב לובטון, שהתאבד לאחר ששני רכזי מודיעין של מצ"ח ניסו לגייסו כמקור. בדיקת צה"ל שפורסמה היום (שני) מצאה תקלות בהתנהלות מצ"ח בפרשה, ובין השאר נכתב כי רכזי המודיעין "לא דיווחו על סימני המצוקה שגילה החייל בשיחות איתם" ולא "שיקפו את רגישות המקרה" לאחר שהלוחם נעדר, כמה שעות לפני שנמצאה גופתו. כתבי אישום בגין ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת הוגשו נגד שני הרכזים בבית הדין הצבאי בספטמבר האחרון.

בעקבות הבדיקה הצה"לית בנושא הוחלט להדיח ממצ"ח את מפקד תחנת באר שבע לשעבר, קצין בדרגת רב סרן. הוא לא ישרת בתפקידי פיקוד וקידומו יעוכב לשש שנים. מפקד מרחב דרום במצ"ח לשעבר, סא"ל אייל מויאל, ננזף בידי ראש אגף כוח אדם, אלוף מוטי אלמוז, בגין אחריותו הפיקודית לתקרית. הרמטכ"ל אישר גם לנזוף בשרשרת הפיקוד בבית הספר למפקדי כיתות ומקצועות חיל הרגלים (ביסל"ח) בעת התקרית - מפקד החטיבה אל"מ עמית ימין, מפקד הגדוד סא"ל עבדאללה פארס ומפקד הפלוגה. אף שלא נמצא כי יש להם אחריות ישירה או עקיפה למותו של הלוחם, הם ננזפו בשל תפקוד לא מספק בשלב החיפושים אחריו.

אלמוז (במרכז) בבקו"ם, ב-2017צילום: תומר אפלבאום

כוכבי קבע כי מותו של הלוחם הוא תקרית חמורה וציין כי "העיקרון המוביל בצה"ל הוא 'האדם יקר'. זהו עיקרון שחייב להנחות את כל המפקדים והחיילים. מעקרון זה נגזר הציווי להיות רגיש לאדם, לדאוג לצרכיו ולטפל בכל אירוע בחרדת קודש וביראת חיים". לדבריו, "זהו אירוע קשה ביותר ועלינו לעשות הכל כדי שאירוע כזה לא יחזור על עצמו. פעולות של בירור, איסוף מודיעין, חקירה וכיוצא באלה צריכות להיעשות ברגישות, התעניינות ודאגה לחייל... המשטרה הצבאית החוקרת נדרשת להפיק לקחים ולהטמיעם באופן מיידי".

הרמטכ"ל הורה לעדכן את נוהלי העבודה של מערך המודיעין במצ"ח, לגבש נוהל המפרט את הפעולות הנדרשות מצד מפקדים במקרה של חייל חסר ביחידה, לרבות פעולות החיפוש הנדרשות. הרמטכ"ל הדגיש גם את חשיבות המאבק במניעת אובדנות בצה"ל וציין: "עלינו לעשות הכל ולהפוך כל אבן, כדי ללמוד ולהשתפר מכל אירוע במטרה למנוע, ככל הניתן, מקרים קשים אלה". לדבריו, "באירוע הנידון לא נהגו המפקדים לאורך כל השרשרת ב'חרדת קודש' המצופה מהם. להתנהגות שכזו ולתקלות הנובעות ממנה אין מקום בצה"ל".

כוכבי בקיבוץ שאר ישוב, בפברוארצילום: גיל אליהו

לפי האישום שהוגש נגד שני רכזי המודיעין, פ' וא', בינואר 2019 הם זימנו את הלוחם לבסיס מצ"ח בבאר שבע כדי לבחון אפשרות לגייסו כמקור שימסור מידע על עבירות סמים של חבריו ליחידה. בתום הפגישה חתם הלוחם על מסמך שלפיו הוא מסכים להיות מקור של מצ"ח, אך כעבור שעה וחצי התקשר לפ' וביקש לחזור בו מהסכמתו. הוא הביע מצוקה נפשית וביקש להיפגש עם קצין בריאות נפש (קב"ן). פ' התקשר לא' ואמר כי להבנתו הלוחם שוקל להתאבד ולא יסכים להיות מקור, אך א' השיב בזלזול לדברים והשניים המשיכו בשיחה.

יום למחרת התקבל דיווח כי לובטון נעדר. מפקדיהם של הנאשמים ועמיתיהם השתתפו בחיפושים אחר הלוחם, אולם לא דיווחו על המצוקה הנפשית שלו. גם כשנשאל פ' ישירות אם זיהה מצוקה אצל לובטון, הוא השיב בשלילה. כעבור כמה שעות אותרה גופתו של הלוחם ליד הבסיס שבו שירת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ