שר החוץ הצ'כי יצא נגד סיפוח ישראלי וספג ביקורת ממנהיגי מדינתו

במאמר שפרסם השר בשבת עם שניים מקודמיו בתפקידו נכתב כי הסיפוח מעלה שאלות לגבי עתידה של ישראל כדמוקרטיה. לפי דיווח בעיתון צ'כי המזוהה עם הנשיא וראש הממשלה, הם שוקלים להדיח אותו

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת צ'כיה באביש בישראל, בשנה שעברה
ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת צ'כיה באביש בישראל, בשנה שעברהצילום: מארק ישראל סלם

נשיא צ'כיה מילוש זמאן וראש הממשלה אנדריי באביש גינו בימים האחרונים את שר החוץ במדינה, בעקבות מאמר חריף שפרסם בתקשורת המקומית נגד סיפוח ישראלי של ההתנחלויות. הפרסום הצית סערה פוליטית בצ'כיה, ולפי דיווח בעיתון צ'כי המקורב לנשיא ולראש הממשלה, השניים אף שוקלים להדיח את השר.

שר החוץ הצ'כי, תומאס פטריצ'ק, הצטרף בשבת האחרונה לשניים מקודמיו בתפקיד במאמר דעה תקיף נגד כוונת ישראל לספח את ההתנחלויות בגדה המערבית בגיבוי ארה"ב. מדובר במהלך חריג עבור שר מכהן, ועוד בממשלה שנחשבת לפרו-ישראלית. מחר יתקיים דיון בפרלמנט הצ'כי תחת הכותרת "אשרור החברות עם ישראל".

השר פטריצ'ק, ב-2018צילום: ABDULHAMID HOSBAS / Anadolu Agen

במאמר הארוך שהתפרסם בשבת בעיתון PRÁVO Daily, כתב שר החוץ פטריצ'ק לצד שניים מקודמיו בתפקיד זה, שעדיין מכהנים בתפקידים רשמיים אחרים, כי הסיפוח לא רק אסור לפי הדין הבינלאומי אלא גם מעלה שאלות קשות לגבי עתידה של ישראל כדמוקרטיה. "עד כה לא הישראלים ולא האמריקאים הבהירו מה יקרה בטווח הארוך לפלסטינים ללא תקווה למדינה", הם כתבו. "ומה יהיה על הדמוקרטיה הישראלית אם תכיל תושבים מדרג א' ו-ב'?" הוסיפו לתהות. "ישראל וצ'כיה חברות ומרכיב מהותי בחברות אמיתית הוא כנות בין הצדדים... ברוח זו כתבנו את המאמר", הם סיכמו.

הנשיא הצ'כי מילוש זמאן ידוע כתומך נלהב של ממשלת נתניהו וכן של ממשל טראמפ. הוא הבטיח כמה פעמים בעבר להעביר את שגרירות ארצו לירושלים, אבל לא קיים זאת, ולבסוף השיקה צ'כיה משרד תרבות בלבד בעיר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ