בית הדין בהאג דורש מהרשות הפלסטינית להבהיר אם ההסכמים עם ישראל בוטלו

טענות רבות בתיק החקירה על פשעי מלחמה של ישראל וחמאס נסמכות על ההסכמים בין ישראל לרשות. אם הם אכן בוטלו, הדבר עשוי להשפיע על הכרעת בית הדין בנוגע לסמכותו לחקור בשטחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין בהאג, בשנה שעברה. במרכז התובעת הראשית, פאטו בנסודה, שאף היא נשענת בטיעוניה על הסכמי אוסלו
בית הדין בהאג, בשנה שעברה. במרכז התובעת הראשית, פאטו בנסודה, שאף היא נשענת בטיעוניה על הסכמי אוסלוצילום: Koen Van Well/Pool photo via AP

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) ביקש אתמול (שלישי) מהרשות הפלסטינית הבהרות ו"מידע נוסף" על הצהרת הנשיא מחמוד עבאס שלפיה הוא רואה עצמו "משוחרר" מההסכמים עם ישראל בשל כוונתה לספח שטחים בגדה המערבית. הבקשה הועברה במסגרת ההליכים המקדימים לבחינת פתיחת החקירה על פשעי מלחמה של ישראל וחמאס בשטחים. במשרד החוץ הפלסטיני אישרו כי הפנייה של בית הדין התקבלה ומסרו כי הרשות מתכוונת להגיב לפנייה עד 10 ביוני. ראש אגף האו"ם במשרד, עומר עוודאללה מסר כי עמדת אש"ף בעניין ניתוק הקשרים עם ישראל אינה אמורה להשפיע על עמדת בית הדין. 

השופטים בהאג מבקשים לדעת מה מצב ההסכמים כיום, בין היתר כיוון שישראל טענה כי הסכמי אוסלו מוכיחים שהרשות הפלסטינית איננה מדינה ולכן לא יכולה להיות צד לאמנה שלפיה בית הדין פועל - מה שפוסל את כל ההליך. אם הפלסטינים יענו כי ההסכמים אכן בטלים באופן רשמי, יהיו לכך השלכות במגוון תחומים ביטחוניים ואזרחיים - אולם גם בתחום המשפטי, היות שהטיעון של ישראל עלול להיפגע בהיעדר הסכמים עם הפלסטינים, והיא תצטרך לגבש טיעון אחר. גם התובעת הראשית בהאג, פאטו בנסודה, מתייחסת בטיעוניה להסכמי אוסלו - ואם ההסכמים בטלים, גם טיעוניה צריכים להיבחן כעת מחדש. במקביל ייקלעו הפלסטינים לבעיה, היות שיצטרכו לפרט מה בדיוק מבוטל מבחינתם.

הנשיא הפלסטיני עבאס, בשבוע שעברצילום: Alaa Badarneh/Pool via REUTERS

"ההסכמים הקיימים בין הישראלים לפלסטינים מבהירים כי כעניין משפטי ומעשי, אין לפלסטינים סמכות שיפוט פלילית על אזור C, על ירושלים ועל אזרחים ישראלים - ומכאן שאין ביכולתם להאציל כדין סמכות שיפוט כזו", נכתב בחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהוגשה לבית הדין בסוף 2019. לדבריו, "זהו עיקרון משפטי בסיסי שאדם או ישות אינם יכולים להעביר את מה שאינו ברשותם. משכך, שוב תידרש 'לוליינות משפטית' בלתי סבירה כדי לטעון שיש לפלסטינים סמכות שיפוט פלילית מסוג כלשהו על אזרחים ישראלים, שאותה הם יכולים להאציל לבית הדין… סמכות שיפוט זו מוחרגת במפורש באותם הסכמים אשר כוננו את הרשות הפלסטינית".

בשבוע שעבר הודיע עבאס בכינוס ההנהגה הפלסטינית ברמאללה כי הרשות משוחררת מכל ההסכמים עם ישראל וארצות הברית, כולל ההסכמים הביטחוניים. בכיר פלסטיני שהשתתף בישיבה אמר אז כי הנשיא מתכוון להפסיק את התיאום עם ישראל, אך עדיין לא "סגר את הדלת" לגמרי. מעבר לכך, הנשיא הפלסטיני לא הודיע מפורשות על פירוק הרשות הפלסטינית או הפסקת פעילות הממשלה - שהוקמו גם הן מתוקף ההסכמים. כבר בתחילת פברואר הודיע עבאס על הקפאת ההסכמים עם ישראל, ברקע הצגת תוכנית השלום של ארה"ב שכללה אפשרות לסיפוח. חרף ההכרזה, ההסכמים לא בוטלו אז בפועל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ