נתניהו: הפלסטינים בבקעה לא יזכו לאזרחות ישראלית לאחר הסיפוח

בריאיון ל"ישראל היום" אמר ראש הממשלה כי 50 אלף הפלסטינים החיים באזור יישארו נתינים של הרשות במובלעות פלסטיניות. ארה"ב הזהירה את אזרחיה מהגעה לגדה מחשש לפרוץ אלימות באזור

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכפר הפלסטיני כעאבנה בבקעת הירדן, באוקטובר
הכפר הפלסטיני כעאבנה בבקעת הירדן, באוקטוברצילום: גיל אליהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי פלסטינים תושבי בקעת הירדן לא יזכו לאזרחות ישראלית לאחר סיפוח השטח. נתניהו, שהתייחס לנושא בריאיון שפורסם הבוקר (חמישי) ב"ישראל היום", לא פירט עד כה מה יעלה בגורלם של יותר מ-50 אלף הפלסטינים המתגוררים באזור כחלק מתוכנית הסיפוח. במקביל, ארה"ב פרסמה היום אזהרת מסע שבה הזהירה את אזרחיה מפני נסיעה לגדה המערבית מחשש שההכרזות על סיפוח יגרמו לפרוץ אלימות באזור.

נתניהו צוטט בריאיון באומרו שהיישובים הפלסטיניים בבקעה "יישארו כמובלעות פלסטיניות. אתה לא מספח את יריחו. יש מקבץ אחד או שניים. אתה לא צריך להחיל את הריבונות עליהם, הם יישארו נתינים פלסטינים אם תרצה. אבל השליטה הביטחונית היא גם על זה".

נתניהו בישיבת ממשלה מיוחדת בכנסת, השבוע צילום: אוהד צויגנברג

ראש הממשלה התייחס גם לביקורת שמועברת עליו בחוגי הימין, על כך שאימוץ תוכנית טראמפ תביא להקמת מדינה פלסטינית, ואמר כי "כל התוכניות שהוצעו לנו בעבר כללו ויתורים על מרחבים של ארץ ישראל, חזרה לקווי 67' וחלוקת ירושלים. הכנסת פליטים. כאן יש היפוך. לא אנחנו נדרשים לוותר אלא הפלסטינים". לדבריו, הפלסטינים "צריכים להכיר בכך שאנחנו השליט הביטחוני בכל השטח. אם הם יסכימו לכל זה, אז תהיה להם ישות משלהם שהנשיא טראמפ מגדיר כמדינה. יש כאלה שיגידו לך ואמרו לי, אמר לי מדינאי אמריקאי: 'אבל ביבי, זאת לא תהיה מדינה'. אמרתי לו תקרא לזה איך שאתה רוצה".

בשבוע שעבר הצהיר נתניהו כי תאריך היעד לתחילת סיפוח שטחים בגדה המערבית הוא 1 ביולי, "ואנחנו לא מתכוונים לשנות זאת". לדבריו, זו "הזדמנות שלא ניתן לה לחלוף". לפי ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול לבן, נתניהו יכול להביא החל מ-1 ביולי "את ההסכמה שתושג עם ארה"ב בעניין החלת הריבונות לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ו/או בכנסת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ