ממצאי הנתיחה מעלים: הפלסטיני בירושלים נהרג מפגיעת שני כדורים במרכז הגוף

אחר הצהריים הסתיימה נתיחת גופתו של איאד אלחלאק באבו כביר, בהשתתפות פתולוג מטעם המשפחה, והלווייתו צפויה להתקיים הערב. הכדורים שפגעו בו נורו ככל הנראה מנשקו של השוטר הזוטר מבין השניים שרדפו אחריו

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרי מג"ב בעיר העתיקה בירושלים, אתמול
שוטרי מג"ב בעיר העתיקה בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

איאד אלחלאק, שנהרג אתמול (שבת) בירושלים מירי שוטרים, מת מפגיעת שני כדורים במרכז גופו - כך עולה מדברי מקור המעורה בפרטי החקירה, בתום נתיחת גופתו היום. הנתיחה נערכה במכון הפתולוגי באבו כביר, והשתתף בה גם פתולוג מטעם משפחתו של אלאחלאק. הלווייתו של אלחלאק צפויה להיות הערב, וקודם לכן מתוכננת הפגנה בשער שכם.

איאד אל־חלאק

אלחלאק, פלסטיני עם צרכים מיוחדים ממזרח ירושלים, נורה אתמול בבוקר על ידי שוטרי מג"ב בעיר העתיקה בירושלים. לפי החקירה, הכדורים שפגעו באלחלאק נורו ככל הנראה מנשקו של השוטר הזוטר מבין השניים שהיו במקום. עדי שמיעה טענו כי נורו בין חמישה לשבעה כדורים, חלק מהם במהלך המרדף.

השוטרים חשבו תחילה שאלחלאק החזיק בידו חפץ שנראה כאקדח, קראו לו לעצור, והוא נמלט מהמקום. בהודעת המשטרה נכתב כי שוטר מג"ב ומפקדו רדפו אחריו בעודם יורים לעברו. לאחר שאלחלק נורה למוות התברר כי לא החזיק בידו נשק.

המחלקה לחקירות שוטרים פתחה אתמול בחקירת נסיבות הירי, ושני לוחמי מג"ב נחקרו באזהרה - החשוד בירי שוחרר למעצר בית, והשוטר הנוסף שוחרר בתנאים מגבילים. בחקירתו אמר השוטר הזוטר כי הוא ומפקדו הוקפצו לאזור לאחר שברשת הקשר נאמר כי ישנו "מחבל חמוש בנשק חם בדרך לשער האריות", והוסיף כי חשדו התחזק משום שאלחלאק עטה כפפות. מהחקירה עולה כי כשהשניים הגיעו למקום, שוטרי מחוז ירושלים ("כחולים") כיוונו אותם לכיוון אליו נמלט אלחלאק - ואז השניים פתחו במרדף אחריו. 

השניים פתחו בנוהל מעצר חשוד, וירו באוויר ולעבר פלג גופו התחתון, הבכיר מבין השניים באקדחו והזוטר ברובה M-16. מהחקירה עלה כי אלחלאק לא נפגע מהירי בשלב זה. לפי החשד, כאשר נכנס למבנה בניסיון להסתתר מפני השוטרים, השוטר הזוטר, שהתגייס למג"ב לפני חודשים ספורים, ירה לעברו.

במהלך המרדף ירה המפקד מספר כדורים לכיוונו של אלחלאק שלא פגעו בו, וכאשר הגיעו למבנה שבו הסתתר, ירה לעברו השוטר הצעיר יותר. לדברי מפקדו, הוא הוסיף ירייה או שתיים גם לאחר שהורה לו לחדול מהירי. לטענת השוטר, אלחלאק "עשה תנועה שנראית כהכנה לשליפה, חשבתי שהוא עומד לשלוף עליי נשק". לבקשת המשטרה, בית משפט השלום בירושלים הוציא צו איסור פרסום על שמותיהם של השוטרים המעורבים בתקרית.

עו"ד אפרת נחמני-בר, הסנגורית של השוטר הזוטר שצפוי להיחקר פעם נוספת בימים הקרובים, אמרה כי "מבלי להיכנס לתכנים משום שהחקירה תלויה ועומדת, מרשי חש סכנת חיים אמיתית לאחר שהחיילים קיבלו התראה בקשר על מחבל חמוש. אז הגיעו למקום גם השוטרים שהעבירו את הדיווח, הצביעו על המנוח וזיהו אותו כמחבל המסוכן. המרדף נוהל בהתאם לתמונת המציאות הזו לאור הזיהוי של השוטרים הכחולים וסימנים מחשידים של האדם הנמלט, אשר לא שעה לקריאות לעצור. מדובר בטרגדיה ואנו משתתפים בצער המשפחה. עם זאת, הירי היה בהתאם לנהלים ולהנחיות שניתנו לחיילים ולתמונת המצב בשטח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ