שוטר פלסטיני מואשם ברצח בן יוסף לבנת בשכם ב-2011

לפי כתב האישום, סאלח חאמד עצמו לא ירה בלבנת אלא איש ביטחון אחר. הוא היה עצור עד לאחרונה ברשות הפלסטינית, ועם שחרורו נעצר על ידי כוחות הביטחון הישראליים

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלווייתו של לבנת בהר הזיתים בירושלים, ב-2011
הלווייתו של לבנת בהר הזיתים בירושלים, ב-2011צילום: תומר אפלבאום

כתב אישום הוגש היום (ראשון) נגד שוטר פלסטיני בגין מעורבות ברצח הצעיר בן יוסף לבנת ליד קבר יוסף שבשכם ב-2011. השוטר סאלח חאמד, מהכפר ביתין, מואשם גם בניסיון רצח ובשיבוש הליכי משפט. הוא היה עצור עד לאחרונה ברשות הפלסטינית, ונעצר בידי כוחות הביטחון הישראליים עם שחרורו. כתב האישום הוגש לבית המשפט הצבאי בגדה.

בן יוסף לבנתצילום: ועד מתיישבי שומרו

לפי כתב האישום, חאמד שהה במתחם קבר יוסף ביום הרצח עם ארבעה אנשי ביטחון פלסטינים נוספים. לאחר שכלי רכב ישראליים התקרבו למתחם הורה מפקד כוח הסיור, מוחמד סאעבנה, לשוטרים לירות באוויר. כשכלי הרכב יצאו מהמתחם קרא סאעבנה לירות לכיוונם.

עוד עולה כי סאעבנה וחאמד ירו לעבר כלי רכב שבו נסעו שישה ישראלים ופצעו אחד מהם קשה, אחד בינוני ואחד קל. לפי כתב האישום, חאמד עצמו לא ירה בלבנת, אלא איש ביטחון בשם נואף עודה, שזוכה מאשמת רצח והורשע בעבירה של ירי לעבר אדם ובשיבוש הליכי המשפט. הערעור על הזיכוי עודנו מתנהל. הוא נעצר ב-2013 עם שני שוטרים פלסטינים נוספים, לאחר שריצה מאסר ברשות הפלסטינית בגין מעורבותו בתקרית. 

לבנת, בן 25 במותו, אחיינה של השרה לשעבר לימור לבנת, נהרג לאחר שכדור חדר דרך שמשת כלי הרכב שבו ישב ופגע בצווארו. מתחקיר צה"ל שפורסם במאי 2011 עלה כי השוטרים הפלסטינים ירו בלבנת במזיד, "אך לא תכננו פיגוע". בכיר במשרד הביטחון אמר אז ש"מאחר שהתחקיר הצבאי קובע כי הירי מצד השוטרים הפלסטנים היה ללא סיבה וללא הבחנה, הרי שמבחינת היועץ המשפטי של משרד הביטחון מדובר באירוע שמצדיק הכרה בבן יוסף לבנת כנפגע טרור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ