נתניהו נפגש עם ראשי התנחלויות ואמר כי ינהל משא ומתן על בסיס תוכנית טראמפ

ראש הממשלה ויו"ר הכנסת לוין נפגשו עם בכירים במועצת יש"ע שהביעו התנגדות לתוכנית המדינית של נשיא ארה"ב, וביקשו מהם לתמוך במתווה הכולל סיפוח לצד מגעים עם הרשות הפלסטינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בהר חומה, בפברואר
נתניהו בהר חומה, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שלישי) עם ראשי מועצת יש"ע ואמר להם כי הוא מחויב לנהל משא ומתן על בסיס תוכנית טראמפ, זאת על רקע התנגדותם ליישום כל חלקי התוכנית, בהם הקמת מדינת פלסטינית. נתניהו ויו"ר הכנסת יריב לוין קראו להם לתמוך במהלך, וסיכמו להמשיך את ההידברות מולם בתום פגישה בת שעתיים במשרד רה"מ. גורמים שבקיאים בפרטי בפגישה אמרו שהיא היתה "אמוציונלית מאוד" ולפרקים "קולנית מאוד".

המסר של נתניהו על מחויבות למשא ומתן על בסיס תוכנית טראמפ נועד לאוזניים אמריקאיות, ולא למתנחלים. על אף דבריו בפגישה, מאחורי הקלעים מבטיח ראש הממשלה למתנחלים שבפועל הסיפוח לא יובא לאישור כמקשה אחת עם פרטי התוכנית אלא בפני עצמו.

"עומדת בפנינו הזדמנות היסטורית להחלת ריבונות בשטחי יהודה ושומרון", אמר נתניהו בפגישה. בסיומה הודיעה המועצה כי היא מצפה "להמשך השיח". בפגישה נכחו ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, ראש מועצת הר חברון יוחאי דמארי, ראש מועצת מטה בנימין ישראל גנץ, יו"ר מועצת יש"ע וראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחייני, וראש מועצת השומרון יוסי דגן.

ראשי מועצת יש"ע במאהל תמיכה בסיפוח מול מעון רה"מ, בחודש פברואר. לשכת נתניהו היא חנות המכולת הפרטית שלהםצילום: אוהד צויגנברג

הנוכחים מחו בשבועות האחרונים נגד התנאים שהוצבו במסגרת תוכנית טראמפ - הקפאת הבנייה בזמן המשא ומתן, בידודן של כ-15 התנחלויות בשטח שיישאר בשליטה פלסטינית והקמת מדינה פלסטינית. לפגישה לא הוזמנו ראשי המועצות התומכים בתוכנית, דוגמת ראש מועצת אפרת עודד רבבי. בתוך כך, אמש נפגשו ראשי המועצות עם סיעת ימינה, ובסופה הוציא נפתלי בנט הצהרה לפיה לא יתמוך בהקמת מדינה פלסטינית. עם זאת הבהיר בנט כי רק כאשר המפה והתוכנית יתגבשו סופית, תתקבל החלטה על עמדתם בנושא.

תוכניתו המדינית של ממשל טראמפ פורסמה בינואר האחרון. לפי התוכנית, שום פלסטיני או מתנחל לא יפונה מביתו. התוכנית כוללת החלה של החוק הישראלי על ההתנחלויות בגדה המערבית, הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל ללא חלוקה, ובירה פלסטינית באבו דיס שממזרח לגדר במזרח ירושלים.

כמו כן, שטחים ישראליים במערב הנגב יועברו לשליטה פלסטינית, והשליטה הביטחונית ממערב לירדן תהיה בידי ישראל. לפי התוכנית תיבחן העברת יישובי המשולש הערביים בתוך הקו הירוק למדינה הפלסטינית, ייווצר רצף טריטוריאלי בין כל היישובים הפלסטיניים ויושקעו מיליארדי דולרים במדינה הפלסטינית.

בחודש שעבר הודיע נתניהו כי תאריך היעד לתחילת סיפוח שטחים בגדה המערבית הוא ה-1 ביולי - "ואנחנו לא מתכוונים לשנות זאת", כדבריו. עוד הוסיף כי זו "הזדמנות שלא ניתן לה לחלוף". לפי ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול-לבן, נתניהו יכול להביא החל מ-1 ביולי "את ההסכמה שתושג עם ארה"ב בעניין החלת הריבונות לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ו/או בכנסת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ