רפי פרץ: יש בתוכנית השלום של טראמפ סעיפים שלא נוכל לקבל

השר לענייני ירושלים כתב בפייסבוק כי לא יקבל הקמה של מדינה פלסטינית ויתנגד לכל אזכור של הכרה בה בחקיקה. עוד הבהיר: "לא נקבל הקפאת בנייה. אי אפשר לקבל מצב של חניקה של יישובים"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי פרץ ובנימין נתניהו, בחודש מארס
רפי פרץ ובנימין נתניהו, בחודש מארסצילום: אוהד צויגנברג

השר לענייני ירושלים ומורשת רפי פרץ כתב היום (שישי) בעמוד הפייסבוק שלו כי יש בתוכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ "סעיפים שלא נוכל לקבל". פרץ הדגיש: "לא נקבל הקמתה של מדינה פלסטינית בשטחי מולדת. אתנגד לכל אזכור של הכרה במדינה פלסטינית בחקיקה שתבוא". עוד הוסיף: "לא נקבל הקפאת בנייה. מדינת ישראל שלחה את המתיישבים ואי אפשר לקבל מצב של חניקה של יישובים".

על טראמפ אמר פרץ כי הוא "ידיד אמת של מדינת ישראל" וכי הוא בטוח שכוונותיו הן לטובת ישראל. לדבריו, הדבר הוכח בהכרה בגולן ובירושלים ובהעברת השגרירות האמריקאית לבירה. עוד הוסיף כי "אין ספק שידידותו הגדולה של ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא טראמפ הביאו אותנו למצב של הכרה בין לאומית ביהודה ושומרון".

השר לענייני ירושלים ומורשת כינה את תוכנית השלום של טראמפ "הזדמנות פז שחייבים לנצל", אך הזהיר מקבלת החלטות שייגרמו נזק לטווח הארוך למדינה. הוא הבהיר: "נתמוך בהחלת הריבונות ונדחוף אותה בכל הכוח. ונתנגד לצעדים שיקדמו הקמת מדינה נוספת בין הירדן והים".

אתמול קרא נשיא המדינה ראובן ריבלין להפסיק את מה שכינה "ניסיונות ההשתקה" בשיח סביב שאלת הסיפוח בגדה המערבית, והשווה אותם לימי הסכם אוסלו וההתנתקות מגוש קטיף. ריבלין אמר את הדברים בסרטון שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו, בהמשך לכך שראש הממשלה בנימין נתניהו גינה ביקורת של יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני על טראמפ בנוגע לסיפוח.

"הדיון בשאלות הרות גורל, כמו הסיפוח, חייב להתקיים", אמר ריבלין, "זוהי נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית. עלינו להתיירא ממשתיקי השיח. אל לנו להשתיק שאלות, היסוסים או ביקורת מאף צד פוליטי. האלימות המילולית, התיוגים, הלעג והבוז חייבים להיפסק". הוא הזכיר את מה שכינה "ניסיונות ההשתקה" בימי אוסלו וההתנתקות, ואמר כי הוא "זוכר כמה קשה עמלנו כדי להשתקם מאותו שבר". כחבר כנסת מהליכוד, ריבלין התנגד לתוכנית ההתנתקות שהוביל ראש הממשלה אז, אריאל שרון, ופעל בכנסת לסכלה.

הנהגת מועצת יש"ע מובילה בימים אלה מאבק ציבורי נגד תוכנית השלום של טראמפ. בכירי המועצה אינם מוכנים להכיר במדינה פלסטינית, ואף מתנגדים להותרת 15 התנחלויות כמובלעות בשטח המיועד לפלסטינים ולהקפאת הבנייה בהתנחלויות שלא יסופחו. בימים האחרונים מסרו גורמים אמריקאים רשמיים להנהגת המתנחלים כי מאבקה הפומבי נגד התוכנית הוא כפוי טובה וכי אם תמשיך בו הממשל יפסיק לקדם אותה.

לפני כשבועיים כתב השר לענייני ירושלים ומורשת בחשבון הטוויטר שלו כי בתוכנית השלום שגיבש ממשל טרמפ יש "חלקים מטרידים מאוד". הוא הבהיר באותו ציוץ: "נלך על ריבונות בכל הכוח אבל לא נאפשר בשום מצב ובשום אופן הקמתה של מדינה פלסטינית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ