אלפים הפגינו בתל אביב נגד הכוונה לספח התנחלויות בגדה; חמישה נעצרו

המפגינים התאספו בכיכר רבין לאחר שהמשטרה חזרה בה מהאיסור למחות שם עקב "מגבלות הקורונה". לאחר ההפגנה חסמו כמה מהם את הכביש והתעמתו עם שוטרים. הסנאטור ברני סנדרס קרא בנאום מוקלט "לעמוד נגד מנהיגים רודנים", ועודה אמר כי "אנחנו נמצאים בצומת דרכים לפני אפרטהייד"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בכיכר רבין, הערב
ההפגנה היהודית-ערבית בכיכר רבין נגד הסיפוחצילום: עופר וקנין

אלפים הפגינו אתמול (שבת) בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח חלקים מהגדה המערבית, לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה. המארגנים התחייבו לסמן את מקומות העמידה המתוכננים וסיכמו עם המשטרה כי מספר המשתתפים יוגבל ל-2,000, אולם במהלך ההפגנה עמד המספר על 6,000.

מאות מפגינים שחסמו לאחר ההפגנה את רחוב אבן גבירול הסמוך לכיכר המשיכו כעת להפגין בכיכר מסריק. כמה מהם נשכבו על הכביש וקראו בגנות הכיבוש והירי באיאד אלחלאק בירושלים, בשבוע שעבר. המשטרה פינתה אותם בכוח לאחר שסירבו להתפנות ועצרה חמישה. במהלך הפינוי תקפו שוטרים את צלם "הארץ", תומר אפלבאום. 

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, פתח את ההפגנה בנאום מוקלט ואמר: "אנחנו נמצאים בצומת דרכים. דרך אחת מובילה לחברה משותפת עם דמוקרטיה אמיתית ושוויון אזרחי ולאומי לאזרחים לערבים. הדרך השנייה תוביל אותנו לשנאה, אלימות, סיפוח ואפרטהייד. אנחנו יכולים לעצור את הסיפוח, אבל כולנו נצטרך להיאבק בו יחד. לא יהיה צדק חברתי אם לא נסיים את הכיבוש, כי אין דמוקרטיה ליהודים בלבד".

לאחר מכן שודר נאום של הסנאטור האמריקאי ברני סנדרס, שאמר כי "יש מיליוני אנשים בארה"ב ומסביב לעולם שתומכים בערכים האנושיים הבסיסיים האלה. באחריותנו לעמוד נגד מנהיגים רודנים ולבנות עתיד של שלום בשביל כל פלסטיני וכל ישראלי. כמוכם, אני מאמין שהעתיד של פלסטינים וישראלים כרוכים זה בזה, ושמגיע לכל הילדים שלכם לחיות בביטחון, חופש ושוויון. כדי שזה יהיה אפשרי, התוכנית לספח בצורה לא חוקית חלקים מהגדה המערבית חייבת להיעצר". 

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, אמר: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. האנשים שאמורים היו להיות אלטרנטיבה - האנשים שקיבלו את הקולות מאיתנו - הרימו ידיים וזחלו לצד השני. בני גנץ, גבי אשכנזי, עמיר פרץ, אבי ניסנקורן. אתם שותפים מלאים, אתם אלה שנותנים גיבוי והכשר לאסון הזה - והאחריות תהיה עליכם". ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה: "אני כאן לייצג את כל חברות וחברי מפלגת העבודה שמתנגדים לסיפוח חד צדדי ולסכנות שהוא מביא איתו. אני כאן לייצג את כל אלה שהצביעו לגנץ ואשכנזי, שהבטיחו להיות אלטרנטיבה לחוסר האחריות הזה".

המפגינים בכיכר רבין, הערבצילום: עופר וקנין

המפגינים הגיעו לכיכר מכל הארץ: תיגאן, בת 17 מטייבה, אמרה ל"הארץ" כי בני הנוער הערבים מתחילים להגיע יותר ויותר להפגנות בתל אביב. "אני מפגינה כי מספיק עם כל הדם הזה. צריך עכשיו לעשות שלום", הוסיפה. "מספיק עם הגזענות. ביבי וטראמפ גזענים, ואני מפחדת ממה שיקרה אם יהיה סיפוח. אנחנו רוצים להגיד לפוליטיקאים שנמאס". שמחה, בת 50 מכפר יונה, אמרה: "הצבענו לגנץ כי חשבנו שזו תהיה אלטרנטיבה, והם בגדו בנו. גם העבודה. נמאס לנו להתחנף למרכז ולקוות שהם יביאו את השינוי. נוכל להתנגד לכיבוש ולמען הדמוקרטיה רק בשותפות יהודית-ערבית".

ביום חמישי החליטה המשטרה לאסור את ההפגנה, ובפגישה בתחנת לב תל אביב נאמר למארגנים כי בימים אלה אי אפשר לקיים תהלוכות, בטענה שצו בריאות העם אוסר על כך, אולם בצו או בתקנות שעת החירום אין איסור מפורש כזה. המארגנים אף התבקשו שלא לפרסם את ההפגנה בפייסבוק. בתגובה הודיעו פעילי שמאל שיגיעו לכיכר בכל מקרה, וחברי כנסת מהרשימה המשותפת פנו למשטרה בבקשה להתיר את ההפגנה, עד שלבסוף בוטל האיסור.

מאחורי ההפגנה עמדו כשלושים ארגונים ומפלגות, בהם חד"ש, מרצ, שוברים שתיקה, לוחמים לשלום, עומדים ביחד, שלום עכשיו, מחזקים, רופאים לזכויות אדם פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, גוש שלום, מחסום ווטש, זזים ועוד. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ