רמדאן שלח, שהיה מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי במשך 23 שנים, מת בגיל 62 בדמשק

שלח מונה למזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי לאחר ההתנקשות שיוחסה לישראל בקודמו בתפקיד פתחי שקאקי, ותחת הנהגתו ביצע הארגון כמה מהפיגועים הקטלניים בארץ. הוא לקה בשבץ מוחי לפני כשנתיים

ג'קי חורי
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמדאן שלח במחנה הפליטים אל-ירמוכ ליד דמשק, ב-2004
רמדאן שלח במחנה הפליטים אל-ירמוכ ליד דמשק, ב-2004צילום: REUTERS

רמדאן שלח, שעמד בראש הג'יהאד האיסלאמי במשך 23 שנים, מת אתמול (שבת) בגיל 62 בדמשק, כשנתיים לאחר שלקה בשבץ מוחי. שלח היה בצמרת רשימת הטרוריסטים המבוקשים של ה-FBI, וב-2018 החליף אותו בראשות הארגון סגנו זיאד נחאלה. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס פרסם הודעת אבל על מותו - כמו כל הפלגים הפלסטיניים - חרף חילוקי הדעות המשמעותיים בין השניים.

שלח נולד ב-1958 בעזה. הוא הושפע מארגון האחים המוסלמים, וב-1981 היה חבר בגרעין שייסד את ארגון הטרור "הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני" ברצועת עזה בהנהגתו של פתחי שקאקי, רופא מרפיח. מייסדי הארגון הציבו במרכז את המאבק הדתי-איסלאמי בישראל, במקום המאבק הלאומי-חילוני של הפתח וארגוני הטרור של השמאל הפלסטיני, והפך לאחד מהארגונים הקטלניים ביותר באזור, לצד חמאס. שלח תמך במאבק חמוש בישראל והפיץ את עמדותיו בדרשות במסגדים ברצועת עזה.

מסעדת מקסים בחיפה לאחר הפיגוע, ב-2003צילום: אוריאל סיני

שלח, כמו שקאקי, היה בעל קריירה אקדמית. הוא היה בעל תואר ד"ר לכלכלה מאנגליה, הרצה על יחסים בינלאומיים בפלורידה ועמד בראש "המרכז לחקר האיסלאם" שם.

ב-1995, לאחר ההתנקשות בשקאקי במלטה שיוחסה למוסד, החליף אותו שלח כמזכ"ל הארגון ממקום מושבו בדמשק. בפיגועים הקטלניים שביצע הארגון תחת הנהגתו, אשר כללו פיגועי התאבדות לצד ירי רקטות, נרצחו ונפצעו מאות ישראלים. הרשימה כוללת בין היתר את הפיגוע במסעדת "מקסים" בחיפה ב-2003, שנרצחו בו 21 אנשים. בניגוד לעמדותיו הקיצוניות ביחס לישראל, שלח נחשב לדמות פרגמטית בתוך החברה הפלסטינית, וניסה לקדם את הפיוס הפנים-פלסטיני בין פתח לחמאס.

הארגון תחת הנהגתו סבל מחילוקי דעות פנימיים גדולים, בשל העובדים שבהפעלתו היו חברים שותפים שונים: סוריה, שבה שלח מצא מקלט, איראן שסיפקה לו תקציב, וחיזבאללה. עם זאת, תושב רצועת עזה שהכיר אותו אמר ל"הארץ" כי "כולם יודעים שהג'יהאד האיסלאמי נחשב לבן חסות של האיראנים, אבל שלח פתח ערוצים עם  כולם, כולל מדינות המפרץ".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ