דיווח: ספרד הקפיאה מכירה של ציוד לישראל מחשש להפרת זכויות אדם

לפי עיתון אל-פאיס, הממשלה במדריד הטילה וטו על מכירה של מערכות אבטחת מידע בשווי עשרה מיליון אירו ו-2,000 אזיקים שיועדו למשטרה, בשל אופי השימוש המיועד בהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר עוצר מפגין, בשנה שעברה
שוטר עוצר מפגין, בשנה שעברהצילום: ניר קידר

הממשלה הספרדית הטילה וטו על שלוש עסקאות של מכירת ציוד לישראל - כך דווח הבוקר (רביעי) בעיתון הספרדי אל-פאיס. לפי הדיווח, שמתבסס על דו"ח ממשלתי על הייצוא מהמדינה בשנת 2019, החוזה הגדול ביותר שבוטל הוא מכירה של ציוד אבטחת מידע בסך עשרה מיליון אירו לחברה פרטית, בשל חשש למטרה שלשמה ישמש.

בעיתון דווח כי הממשלה החליטה לבטל גם מכירה של 2,000 אזיקים למשטרת ישראל, שערכם מוערך ב-17 אלף אירו, בשל חשש שישראל תשתמש בהם כדי לפגוע בזכויות אדם. בנוסף, הוטל וטו על ייצוא של 550 יחידות של ציוד אלקטרוני עבור כלי רכב בלתי מאוישים, בסך כ-95 אלף אירו, בשל האפשרות שישתמשו בהן לצרכים צבאיים. ציוד זה היה אמור להימכר לחברה פרטית.

בדיווח נכתב כי ספרד בוחנת לגופה כל עסקה עם ישראל, כך שחלק מהן מאושרות ועל אחרות מוטל וטו. לפי הדיווח, בשנה שעברה ייצאה ספרד לישראל ציוד לשימוש צבאי בלבד בסך 2.1 מיליון אירו, בין היתר של אמצעי ראיית לילה, נשק ותחמושת. בעיתון נכתב כי חלק מהציוד הזה מיועד לניסויים או לשילוב במערכות שיעדן הסופי הוא הצבא הספרדי או צד שלישי אחר, כמו תאילנד. בנוסף נכתב כי ספרד ייצאה לישראל ציוד לשימוש כפול - צבאי ואזרחי - בשווי 3.2 מיליון אירו, הכולל כרטיסים אלקטרוניים לעיבוד תמונה עבור מטוסי קרב ומערכות מידע לסקטור הביטחוני.

לדיווח המלא בעיתון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ