המינהל האזרחי נערך לבצע מפקד אוכלוסין לפלסטינים בשטחי C לקראת הסיפוח

מטרת המפקד היא לדעת כמה תושבים פלסטינים גרים באזורים המיועדים לסיפוח כדי לוודא שאחרים לא יעברו אליהם בניסיון לקבל מעמד בארץ. עדיין לא ידוע היכן המפקד יתקיים מפני שתוכנית הסיפוח לא הושלמה

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בקעת הירדן, בשבוע שעבר
בקעת הירדן, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

המינהל האזרחי נערך לאפשרות שיצטרך לבצע מפקד אוכלוסין לפלסטינים הגרים בשטחי C, לקראת סיפוח אפשרי של חלקים מהגדה המערבית. מטרת המפקד היא לדעת כמה תושבים פלסטינים גרים באזורים שיסופחו לישראל. מטרה נוספת של המפקד היא לוודא שפלסטינים לא יעברו בהמשך לאזורים המיועדים לסיפוח, בניסיון לקבל מעמד בישראל. הידיעה פורסמה לראשונה הבוקר (חמישי) בידיעות אחרונות.

הפעם האחרונה שבה ישראל ערכה מפקד אוכלוסין בגדה היה ב-1967, ובשבועות האחרונים דנים במינהל האזרחי איך לבצע אותו שוב. במינהל האזרחי עדיין לא יודעים היכן יערכו את המפקד מפני שתוכנית הסיפוח לא הושלמה ולא ידוע איזה אזורים ישראל מתכננת לספח. במינהל מנסים להיערך לכמה תרחישים, בין היתר שמהלך שכזה ייתקל באלימות.

הפגנה נגד סיפוח בכיכר רבין בתל אביב, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

במינהל האזרחי עוסקים גם באפשרות שבה ידונו בסוגיית הקרקעות בגדה המערבית, אם הסיפוח ייצא לפועל. מרשם המקרקעין של הגדה מופרד כיום מזה של ישראל וחסוי, אולם המרשמים יאוחדו במקרה של סיפוח. שאלה נוספת שמעסיקה את המינהל היא מה יהיה מעמדם של שטחי C שלא יסופחו - האם יועברו הסמכויות שם לרשות הפלסטינית או שיימשך בהם המצב הנוכחי, שבו צה"ל הוא הריבון. לפי נתוני האו"ם משנת 2017, כ-300 אלף פלסטינים גרים בשטחי C. כ-60 אלף מהם גרים בכפרים שכל שטחם נמצא בשטחי C, והיתר בכפרים שמתחלקים בין שטחי B, A ו-C.

במינהל האזרחי מתמודדים במקביל עם עומס גובר של פניות של פלסטינים בעקבות הפסקת התיאום הביטחוני והאזרחי עם הרשות הפלסטינית. זאת, בין היתר, מפני שהפלסטינים הגישו עד כה את הבקשות להיתרי כניסה לישראל גם לרשויות הפלסטיניות וגם לישראל. כעת, בשל הפסקת התיאום, הבקשות מגיעות רק לישראל. הפניות אף צפויות להתגבר ככל שיוסרו עוד הגבלות שהוטלו בשל משבר הקורונה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ