ביה"ד האירופי: קריאה להחרים מוצרים מישראל אינה הסתה לאפליה

בית הדין לזכויות אדם של האיחוד פסק כי צרפת תפצה פעילים של תנועת BDS שהורשעו ונקנסו בגין קריאה להחרמת מוצרים ישראליים מפני ש"הופר חופש הביטוי שלהם". מדובר בהחלטה שתוכל לשמש תקדים, אולם צרפת עדיין יכולה לערער עליה

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
A protest by BDS supporters.
A protest by BDS supporters.צילום: AFP

בית הדין האירופי לזכויות אדם פסק היום (חמישי) כי צרפת תפצה פעילי BDS שקראו להחרים מוצרים מישראל. הפעילים הורשעו ונקנסו ב-2013 בצרפת בגין הסתה לאפליה. בפסיקתו קבע בית הדין האירופי כי להרשעתם בצרפת ״לא היה בסיס מספק ורלוונטי והופר חופש הביטוי שלהם״. מדובר בהחלטה שתוכל לשמש תקדים במקרים דומים, אולם ממשלת צרפת עדיין יכולה לערער עליה.

בפסיקת בית הדין נקבע עוד כי קריאה לחרם אינה בהכרח הסתה לאפליה וכי ״פעמים רבות הדגיש בית הדין כי יש מעט מקום למגבלות על חופש הביטוי או הוויכוח הפוליטי בנושאים בעלי חשיבות ציבורית ומטבעו של השיח הפוליטי להיות שנוי במחלוקת״. עוד נקבע כי הנאשמים "לא קראו לאלימות או גזענות״.

לפי הפסיקה, 11 העותרים הם אזרחי צרפת, למעט שני אזרחי אפגניסטאן ומרוקו, החברים בארגון BDS צרפתי. בספטמבר 2009 ובמאי 2010 הם השיקו קמפיינים להחרמת מוצרים ישראליים בסופרמרקט צרפתי באזור אלזס שבמזרח המדינה, והציגו לבעלי החנות עצומה מקונים כדי שיפסיק למכור את המוצרים. משרד התובע המחוזי תבע אותם על הסתה לאפליה.

הפגנה של פעילי BDS בבריטניה, ב-2017צילום: Ryan Ashcroft/SOPA Images/LightR

הפעילים זוכו בערכאה הראשונה אולם ב-2013 הורשעו בערכאה גבוהה יותר. חמישה מהם נקנסו בסך אלף אירו והתבקשו לשלם הוצאות לעותרים האזרחיים שהצטרפו לתיק ובהם ארגון ״ברית ישראל-צרפת״. בית הדין קבע כי על צרפת לשלם לעותרים פיצויים בסך 380 אירו כל אחד, סכום נוסף של 7,000 אירו והחזרי הוצאות.

בשנים האחרונות מנהלת ממשלת ישראל, בעזרת ארגונים שותפים של המשרד לנושאים אסטרטגיים, קמפיינים לחקיקה ברחבי העולם נגד תנועת ה-BDS הקוראת להחרים מוצרים מישראל. הממשלה טוענת כי אנטי-ציונות היא צורה של אנטישמיות ומעודדת ממשלות לחוקק חוקים שיאסרו לקרוא לחרם על ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ