יחסי שב"ס ואסירי חמאס משתפרים, והצדדים סיכמו על שורת הטבות בתנאי הכליאה

בכירי חמאס הסירו איום לפתוח בשביתת רעב, לאחר שבכירי שב"ס הסכימו בין היתר להציב טלפונים ציבוריים באגפים שבהם ייחסמו הטלפונים הסלולריים ושנציג של חמאס יעבוד במטבח. מקור ביטחוני אמר כי השירות "בא לקראתם בהכל כדי שלא יהיו צעדי מחאה"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלא עופר ליד ירושלים, בשנה שעברה
כלא עופר ליד ירושלים, בשנה שעברה. אסירים הצליחו להבריח טלפונים חכמים המאפשרים לתקשר עם הנהגת חמאס מחוץ לכלאצילום: אוליבייה פיטוסי

ראשי חמאס בכלא עופר ובכירים בשירות בתי הסוהר (שב"ס) סיכמו לאחרונה על שורת הסדרים לטובת האסירים הפלסטינים בכלא, ובתמורה הוסר איום לפתוח בעיצומים ולשבות רעב. מקורות בשני הצדדים אמרו כי הובטח לאסירים, בין היתר, כי באגפים שבהם ייחסמו הטלפונים הסלולריים, יותקנו טלפונים ציבוריים. המקורות אמרו כי עצם המגעים בין האסירים לבכירי שב"ס וההבנות שהושגו בהן מבטאים המשך של התקרבות בשנה האחרונה.

על פי ההבנות שהושגו, אישר שב"ס לבכירי חמאס גישה לאגף הקטינים ולאגף הקליטה בכלא. אנשי חמאס הציגו צורך בסיוע בקליטת עצורים חדשים, אולם כמה מקורות טוענים שבפועל מנסה הארגון לגייס לשורותיו את העצורים, בעיקר הקטינים. עוד סוכם כי נציג של חמאס, המתמחה בבישול ואפייה, יוצב במטבח של הכלא. בנוסף הסכימו בכירי שב"ס להחליף את ערוצי הטלוויזיה של חמאס בכלא, במקום חמשת הערוצים שמשודרים כיום.

אסיר משוחח בטלפון ציבורי בכלא מעשיהו. למצולם אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

על פי המקורות, בפגישה מרובת המשתתפים שהתקיימה לפני שלושה שבועות נכחה הנהלת כלא עופר הסמוך לרמאללה ובכירים בשב"ס. לדברי מקור פלסטיני, מצד חמאס נטלו חלק בפגישה אסירים בכירים ובהם יחיא ג'אדו, בכיר חמאס מבית לחם המרצה מאסר מנהלי, מוחמד אבו טיר, בכיר חמאס בגדה, עאיד דודין, פעיל חמאס מדרום הר חברון המרצה גם הוא עונש מאסר מנהלי והשייח באג'ס נחלה ממחנה הפליטים ג'ילזון. כולם, לטענת שב"כ, מעורבים בפעילות טרור.

כמו במקרים רבים בעבר, בהם שביתת הרעב בחודש אפריל 2019, במוקד החיכוך בין האסירים הביטחוניים לשב"ס מצוי המאבק על הטלפונים ונסיונות השירות למנוע את הכנסתם לכלא. על פניו, רשם שב"ס ניצחון השנה בכך שהצליח, חרף איומי האסירים, להציב חסמים בשני אגפי חמאס בבתי הכלא רמון וקציעות. אלא שבפועל, האסירים הבכירים המזוהים עם חמאס אינם שוהים באגפים אלו אלא באגפים האחרים, שבהם אין חסמים, והם נהנים מתקשורת חופשית. מעבר לכך, לעתים אסירים מוצאים מהאגפים שבהם התקשורת חסומה ומועברים אל אגפים בהם ניתן לדבר בטלפונים.

כמה מקורות במערכת אכיפת החוק וכן בקרב הפלסטינים מציינים עניין נוסף: בכמה מבתי הסוהר הצליחו האסירים להשיג טכנולוגיית WiFi, זאת בעקבות הצלחתם להבריח טלפונים מתקדמים, שלמעשה מאפשרים להם תקשורת חופשית וגישה מלאה לאינטרנט. "מתחברים דרך הטלפונים לערוצים של חמאס ומראים למי שצריך כדי לגייס את הצעירים", אומר מקור פלסטיני המקורב לאסירים. כמו כן, השימוש ב-WiFi מאפשר לאסירים גישה חופשית למשפחותיהם וקשר עם הנהגת חמאס.

אסירים ביטחוניים בכלא ניצן ברמלה. בין אסירי חמאס לאסירי פתח יש מחלוקת בנוגע למטבחצילום: ניר כפרי

גם בשב"ס מודעים למעקף, ומדי שנה נתפסים עשרות טלפונים בבתי הכלא, מרביתם הגדול מכשירים "טיפשים". "זו טיפה בים", מציין מקור במערכת האכיפה. "זה קרב מוחות שבינתיים שב"ס מפסיד בו בגדול", מוסיף מקור ביטחוני. בתוך שב"ס יש מי שמעדיפים להעלים עין מהטלפונים שברשות האסירים ולהימנע מחיכוך עמם בעניין מחשש להתפרצויות אלימות ומחאות.

באשר למטבח בכלא עופר, מתברר כי הוא מהווה סלע מחלוקת בין אסירי חמאס לאסירי פתח: על פי החלוקה שנקבעה, פתח הוא האחראי העיקרי על הכנת האוכל, וזאת על מנת למנוע מהאסירים לבשל בתאים; כעת הסכימו בשב"ס כי אסיר מטעם חמאס יוצב כאחראי על הכנת מאכלים מסוימים ובהם גם עוגות.

רוצים שקט

בשנה האחרונה חל שינוי במדיניות של שב"ס מול אסירי חמאס, לאחר שנים שבהן הועדפו באופן בולט אסירי פתח. הן מקורות בכירים במערכת הביטחון והן מקורות בקרב אסירי פתח טוענים כי איומי חמאס מביאים את שב"ס להתפשר על דרישותיהם. כך, למשל, אגף 12 בכלא עופר אוכלס מחדש באסירי חמאס, לאחר שפוזר בפברואר בעקבות תקיפת סוהר. "יש מדיניות ברורה של רצון בשקט", אומר מקור ביטחוני, "באים לקראתם בהכל כדי שלא יעשו צעדי מחאה".

כלא רמון. בתוך שב"ס יש מי שמעדיפים להעלים עין מהטלפונים שברשות האסיריםצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי מקור פלסטיני בין חמאס לפתח מתנהל קרב פנימי בין כותלי בתי הכלא. "בכירי חמאס בכלא חוגגים כשהם רואים שאנשי פתח כבר לא עם אותו מעמד, זה מה שחשוב להם", הוא אומר. בקרב אסירי פתח מצביעים על כך שמרבית החיפושים אחר טלפונים מתבצעים בתאים שלהם, בעוד שאסירי חמאס נהנים מעצימת עין של שב"ס.

כלא עופר, שבו התקיימה הפגישה, עומד במוקד היחסים בין אנשי חמאס לאנשי שב"ס. בחודש מארס האחרון הודח מפקד הכלא, לאחר שאישר בעיצומו של משבר הקורונה לתושב מזרח ירושלים להיכנס לכלא ולרכוש מהקנטינה סיגריות ב-150 אלף שקלים עבור האסירים הביטחוניים. אלא שלדברי כמה מקורות, לא מדובר בפעם הראשונה שהדבר קורה בבתי הכלא הביטחוניים.

המאבק של מערכת הביטחון באסירים הביטחוניים הגיע לשיא ב-2018, כאשר גלעד ארדן, אז השר לביטחון הפנים, קידם שורת צעדים שנועדו לפגוע באסירים הביטחוניים. אולם בפועל, כמעט דבר לא נעשה. ל"הארץ" נודע כי בימים אלה מתגבש דו"ח במשרד לביטחון הפנים, המעיד עד כמה לא מקוימים הנהלים שנקבעו.

אחד הנושאים שעלו בדו"ח נוגע לדוברים - לכל אגף בכלא קיימת נציגות נבחרת ודובר, שהינו היחיד שמורשה לבוא בקשר עם מפקדי האגף. אלא שבפועל, נעים הדוברים בחופשיות בין האגפים השונים בכלא עופר, באישור פיקוד שב"ס. במסגרת המעברים מתאמים הדוברים עמדות, ולעתים אף מעבירים טלפונים סלולריים, כפי שקרה בכלא קציעות. הדו"ח המתגבש מראה כי מתקיימים עשרות מעברים שכאלה. כמו כן, לפי מקורות שנחשפו לדברים, אסירים ממשיכים לבשל בתאים, ואף נמצאו בהם סירים, מחבתות ותבלינים.

משב"ס נמסר בתגובה לדברים: "לצערנו שוב נעשה ניסיון להדהד דיווחי 'פייק ניוז' מטעם גורמים זרים שמנסים בכל דרך לייצר נרטיב שגוי בציבור הישראלי בכל הנוגע לטיפול באסירים ביטחוניים בבתי הכלא בישראל. המפקדים בשב"ס מקיימים ביקורים עתיים בכל בתי הכלא ומקיימים ביקורות ובטח שמשוחחים עם אסירים לשמוע על הלכי הרוח במיוחד בתקופת הקורונה. כל אמירה על ׳פגישות צמרת׳ פשוט מופרכת.

"במהלך הביקור ביחידה של מפקד מחוז מרכז יחד עם נציגי היחידה, אסירים העלו בקשות שונות אשר אף אחת מהן לא התקבלה. כל טענה אחרת הינה שקרית ומסלפת את המציאות. יתרה מכך, לאור ידיעות מודיעיניות על כוונתם להפר נהלי שב״ס, האסירים הוזהרו שאי ציות להוראות שב"ס ולהנחיות בית הסוהר תוביל למדיניות של ענישה ודינים משמעתיים. נדגיש, שב״ס פועל וימשיך לפעול בהתאם למדיניות של הקשחת תנאי כליאת האסירים הביטחוניים ולרבות מימוש כל ההחלטות שהתקבלו בנוגע להצבת חסמים סלולריים וצעדים נוספים שכבר פורטו בעבר, ותוך המשך פעילות מודיעינית וביטחונית בהתאם להחלטות הארגון. כל זאת באמצעות סוהרות וסוהרי שב״ס שנמצאים בחזית הלחימה בטרור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ