ראש ממשלת יוון יבקר מחר בארץ; נתניהו יבקש ממנו למתן את תגובת האיחוד לסיפוח

קיריאקוס מיצוטקיס ושרים בממשלתו צפויים לדון עם עמיתיהים הישראלים בחידוש התיירות בין המדינות. נתניהו עתיד לבקש גם מנשיא קפריסין למנוע הודעה של כל מדינות האיחוד נגד הסיפוח במהלך ביקורו בישראל בשבוע הבא

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, ראש ממשלת יוון מיצוטקיס ונשיא קפריסין אנסטסיאדיס בכינוס הפורום המשולש באתונה, בינואר
נתניהו, ראש ממשלת יוון מיצוטקיס ונשיא קפריסין אנסטסיאדיס בכינוס הפורום המשולש באתונה, בינוארצילום: חיים צח / לעמ

ראש ממשלת יוון, קיריאקוס מיצוטקיס, צפוי להגיע מחר (שלישי) לביקור בן יומיים בישראל בליווי פמליה של שישה שרים וסגן שר. זו תהיה הפעם הראשונה מאז התפרצות נגיף הקורונה שמשלחת דיפלומטית נשארת ללון בארץ. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לבקש מיוון לסייע לישראל במיתון תגובת האיחוד האירופי לתוכניתו לספח התנחלויות בגדה המערבית, ואילו היוונים צפויים לבקש מישראל לזרז את המתווה שיאפשר את חידוש התיירות בין המדינות.

מיצוטקיס יפגוש בביקורו את נתניהו וכן את שר החוץ גבי אשכנזי. עמו יבואו גם שרי ההגנה, החוץ, התיירות, איכות סביבה והאנרגיה, הפיתוח והשקעות, הממשל הדיגיטלי והסייבר וסגן השר לחדשנות. כמה מהם ייפגשו את מקביליהם. בפגישות ידונו הצדדים בין היתר בתוכניתו המדינית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וכוונת ישראל לספח במסגרתה התנחלויות בגדה המערבית, בפרויקט צינור הגז המשותף, בקידום היציבות בים התיכון, ובחידוש התיירות בצל הקורונה.

יוון צפויה להיות אחת מהמדינות הראשונות שייפתחו לתיירות ישראלית. ראש מחלקת דרום אירופה במשרד החוץ איריס עמבור אמרה ל"הארץ" כי תחילה התכוונו הצדדים להתחיל בכך עוד השבוע. עם זאת, הצעד נדחה לאחר שהתברר כי הנחיות האיחוד האירופי בדבר איסור כניסת תיירים ממדינות שאינן חברות באמנת שנגן יהיה תקף בכל מדינות האיחוד – לכל הפחות עד ה-1 ביולי.

נתניהו ומיצטוקיס מציינים 30 שנה לכינון יחסי ישראל-יוון, בחודש שעברצילום: קובי גדעון / לעמ

בשבוע הבא, צפוי להגיע לישראל גם נשיא קפריסין בליווי פמליית שרים. קפריסין כבר הודיעה כי עקב העלייה בתחלואה בישראל, היא צפויה לשקול מחדש את כוונתה לאפשר כניסת ישראלים אליה.

בשנים האחרונות מתחממים מאוד היחסים בין ישראל ליוון וקפריסין וב-2016 אף נוסד פורום משולש לקידום האינטרסים המשותפים למדינות, בעיקר בתחומי הביטחון והאנרגיה בים התיכון. לישראל ולקפריסין מאגרי גז גדולים במים הטריטוריאליים ורצון לייצאם לאירופה, יחד עם יוון ואיטליה, וכן למצרים. עם זאת, מומחים מעריכים כעת כי המשבר הכלכלי שנגרם בשל נגיף הקורונה יקשה עוד יותר על התקדמות הפרויקט שגם כך התקדם באיטיות.

בנוסף, המדינות מקיימות תרגילים צבאיים משותפים בהם משתתפים לעתים, על פי פרסומים זרים, גם כמה מדינות ערביות. מלבד שיתוף הפעולה ביחסים הלעומתיים עם טורקיה, לישראל, יוון וקפריסין גם אינטרס אזורי משותף בסוריה ובלבנון בשל מלחמות הגז הטבעי במים הטריטוריאליים.

מאז השיפור ביחסים עם ישראל, יוון וקפריסין ריככו מאוד את עמדותיהן בנושאים הנוגעים לישראל במוסדות הבינלאומיים ובעיקר באיחוד האירופי. עם זאת, בניגוד להונגריה למשל, שתי המדינות עדיין מדגישות כי הן דוגלות בעקרונות האירופיים בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. כלומר פתרון שתי המדינות על בסיס קווי 1967. בשל כך, ישראל לא מצפה כי הן יתמכו בסיפוח – אלא רק ירככו את ההתנגדות במידה והארגון ירצה לפרסם הודעה משותפת בשם כל המדינות. האיחוד מתקשה ממילא בביצוע הודעה משותפת מזה שנים ארוכות, ללא קשר לסוגיה הישראלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ