נתניהו: איננו יודעים מה עמדת כחול לבן, ייתכן שהם תומכים בסיפוח חלקי

רה"מ אמר בישיבת סיעת הליכוד כי רצה להביא את המהלך לאישור הממשלה והכנסת בקרוב, אך הוסיף כי לא ברור אם גנץ ואשכנזי מצדדים בסיפוח הבקעה וגושי ההתנחלויות

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ, לפני כשבועיים
נתניהו וגנץ, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רמז היום (שני) כי הסיפוח המתוכנן של ההתנחלויות עשוי להתעכב. "רציתי להביא בקרוב את הסיפוח לאישור, אבל המפה עדיין לא מוכנה", אמר בישיבת סיעת הליכוד. "אנחנו לא יודעים מה עם כחול לבן, זו שאלה טובה, גם אני לא יודע מה עמדתם. ייתכן שהם בעד בקעת הירדן וגושי ההתנחלויות". נתניהו הבהיר שלא יביא את תוכנית טראמפ כולה לאישור הממשלה והכנסת, אלא רק את הסיפוח: "אם וכשיהיה הסכם שלום אפשר להביא אותו, לא לפני".

תאריך היעד שהציב נתניהו לסיפוח הוא 1 ביולי. ההסכם הקואליציוני קובע כי מתאריך זה יוכל "הסכמה שתושג עם ארה"ב בעניין החלת הריבונות לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ו/או בכנסת". לפני שלושה שבועות הצהיר כי זהו עדיין המועד המתוכנן, "ואנחנו לא מתכוונים לשנות זאת".

ראשי כחול לבן, בני גנץ וגבי אשכנזי, נמנעו עד כה מנקיטת עמדה ברורה ביחס למתווה הסיפוח ולהיקפו. ערב הבחירות האחרונות הצהיר גנץ כי יתמוך בהחלת הריבונות על בקעת הירדן ב"תיאום עם הקהילה הבינלאומית". כשנכנס לתפקידו כשר הביטחון הצהיר כי יפעל "לקדם את תוכנית השלום של טראמפ, על כל מה שהיא מביאה בתוכה". אשכנזי אמר כי התוכנית "תקודם באחריות ובתיאום עם ארה"ב, תוך שמירה על הסכמי השלום והאינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל".

היום, בכנס וירטואלי של הוועד היהודי-אמריקאי (AJC), אמר גנץ על תוכנית טראמפ: "מדובר בתוכנית חשובה שמציגה גישה מציאותית של הדרך שבה ניתן לבנות עתיד יציב באזור, ואני מתכוון לקדם אותה ככל יכולתי, בדרך האחראית ביותר. עלינו לעבוד על בסיס התוכנית ולעשות זאת בתיאום עם שותפים אזוריים וכמובן עם שותפים מקומיים, עם קונצנזוס בחברה הישראלית ועם תיאום וקבלה מלאה של הגיבוי מארה"ב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ