שר החוץ של איחוד האמירויות: יש להמשיך לשתף פעולה עם ישראל למרות אי ההסכמות

השר, אנוואר מוחמד גרגאש, השתתף בכנס הוועד היהודי-אמריקאי השנתי, ואמר כי הוא מתנגד לסיפוח אך סבור כי שתי המדינות יוכלו להוסיף לעבוד יחד בנושאים אחרים, כמו המאבק בקורונה וטכנולוגיה

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרגאש בלונדון, ב-2017. "ערוצי תקשורת פתוחים יניבו תוצאות טובות יותר עבורנו ועבור הישראלים", אמר
גרגאש בלונדון, ב-2017. "ערוצי תקשורת פתוחים יניבו תוצאות טובות יותר עבורנו ועבור הישראלים", אמרצילום: Neil Hall/רויטרס

שר החוץ של איחוד האמירויות, אנוואר מוחמד גרגאש, אמר כי הוא סבור שיש להמשיך לשתף פעולה עם ישראל חרף אי ההסכמה בסוגיות מסוימות. אמש (שלישי) כי "כאשר מביטים אחורה על תקופות שונות בהיסטוריה הערבית בהקשר של התמודדות עם ישראל, רואים כי משא ומתן וערוצי תקשורת פתוחים למעשה יניבו תוצאות טובות יותר עבורנו ועבור הישראלים", אמר גרגאש בכנס הוועד היהודי-אמריקאי השנתי (AJC). הוא הפוליטיקאי הערבי הבכיר ביותר שמשתתף בכנס של ארגון יהודי גדול.

גרגאש הוסיף כי "מדיניות של רטוריקה, של סחבת, של סגירת ערוצי התקשורת רק הקצינה את הסכסוך הישראלי-פלסטיני". הוא אף ציין כי "מה שהיה אפשרי ב-1948 נעשה קשה מאוד להשגה ב-1967, מה שהיה אפשרי ב-1967 נעשה קשה מאוד להשגה בשנות ה-80, ומה שהיה אפשרי בשנות ה-80 נעשה קשה יותר להשגה היום".

גרגאש הדגיש בדיון שבו השתתף כי הוא מתנגד ל"כל סיפוח" של שטחים בגדה המערבית, וכי הוא ממשיך לתמוך בפתרון שתי המדינות. עם זאת, גרגאש ציין כי הוא סבור ש"ניתן להגיע למצב" שבו איחוד האמירויות יביע שאט נפש מהסיפוח בפני הממשל בישראל, אך ימשיך לשתף איתו פעולה בנושאים מסוימים.

"אנו יכולים שאנחנו לא מסכימים איתם בעניין, איננו חושבים שזה רעיון טוב, אך מצד שני ישנם תחומים, כמו המאבק בנגיף הקורונה וטכנולוגיה, שבהם נוכל לעבוד יחד". הוא הוסיף כי יש לגשת לחוסר הסכמה בעניינים פוליטיים "באופן רציונלי", כי "אנחנו פשוט לא מגיעים לשום מקום" כאשר לא מתקיימת כל תקשורת עם ישראל.

ב-20 השנים האחרונות הזמין ה-AJC, הארגון היהודי הוותיק ביותר בארה"ב, משלחות דיפלומטיות מאיחוד האמירויות לכנס באופן קבוע. לישראל ולאיחוד האמירויות אין יחסים דיפלומטיים רשמיים, אך ישנם הרבה ערוצי תקשורת חשאיים בין המדינות. לישראל ייצוג רשמי בארגון של או"ם שמקום מושבו באבו דאבי שעוסק בהתגברות כוחה של איראן באזור, והדבר הוביל להידוק קשריה עם מדינות המפרץ.

ביום שישי פרסם שגריר איחוד האמירויות בארצות הברית, יוסף אל-עוטייבה, מאמר בידיעות אחרונות, ובו הזהיר כי סיפוח של התנחלויות ושטחים בגדה המערבית יפגע בקשרים בין ישראל לארצו ולמדינות ערביות נוספות. "סיפוח הוא פרובוקציה מוטעית בסדר גודל אחר. כשממשיכים לדבר על נורמליזציה במצב כזה, יוצרים תקווה שגויה ליחסים טובים יותר עם העולם הערבי", כתב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ