הנדל: אצביע בעד סיפוח שטחים בגדה ללא קשר לעמדתו של גנץ

שר התקשורת, המשתייך לגוש כחול לבן אמר לגלי צה"ל, כי לא יתחשב בהתנגדות אפשרית של ראש הממשלה החליפי להחלת הריבונות בשטחים. השבוע פורסם ב"הארץ" כי כחול לבן דורשת שכל מהלך להחלת ריבונות יהיה בתיאום עם הקהילה הבינלאומית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנדל, השבוע בישיבת הממשלה
הנדל, השבוע בישיבת הממשלהצילום: מארק ישראל סלם

השר יועז הנדל (דרך ארץ) אמר היום (חמישי) בגלי צה"ל כי בכוונתו לתמוך בסיפוח שטחים בגדה המערבית ללא קשר לעמדתו של בני גנץ בנושא. "אני אצביע בעד החלת החוק", אמר בראיון לאודי סגל וקרן מרציאנו. "אני מכבד את עמדתו של בני גנץ ויכול להיות שבדבר הזה אנחנו לא נסכים אחד עם השני. אני אומר בצורה מפורשת - אני תומך בהחלת החוק".

אמש פורסם ב"הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יריב לוין הציגו לגנץ ולגבי אשכנזי כמה תרחישים באשר לסיפוח, שנעו בין החלת ריבונות על 30% משטחי הגדה, כפי שמתאפשר לפי תוכנית טראמפ, לבין סיפוח סמלי של שטחים מצומצמים. בפגישה שבו אנשי כחול לבן על התנאי שלהם למהלך, שלפיו הוא לא יהיה חד-צדדי אלא בתיאום מלא ככל הניתן עם הקהילה הבינלאומית.

כפי שפורסם שלשום ב"הארץ", בכחול לבן הסבירו השבוע כי הם מוכנים לדון בתרחישים השונים רק אם יעמדו בקריטריונים הבאים: כל מהלך להחלת ריבונות צריך להיות בלתי נפרד מקבלת תוכנית השלום של הנשיא טראמפ כבסיס למשא ומתן; המהלך יהיה מוגבל ומידתי תוך שמירה על הסכמי השלום הקיימים והעתידיים; החלת ריבונות חלקית צריכה לבוא במקביל לצעדים הדדיים כלשהם לצד הפלסטיני; ובנוסף: לא יהיה סיפוח של הפלסטינים עצמם. כלומר, החוק הישראלי יוחל רק על שטח שבו חיים ישראלים או שאין בו תושבים כלל. עוד דורשים בכחול לבן כי תישמע עמדת כל הגורמים הביטחוניים, המדיניים והאזוריים על שלל ההשלכות של התרחיש שייבחר.‎

בחודש שעבר נקב נתניהו ב-1 ביולי כתאריך היעד להתחלת הליך הסיפוח, אולם השבוע רמז כי המהלך עשוי להתעכב. "רציתי להביא בקרוב את הסיפוח לאישור, אבל המפה עדיין לא מוכנה", אמר. בשבוע האחרון גוברת ההערכה בקרב הגורמים המעורבים בנושא כי לא ירדה מהפרק אפשרות למהלך מצומצם יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ