נדב ארגמן הוקלט בדיון קבינט הקורונה: "מעקבי שב"כ הם לא הפתרון"

בהקלטה של דברי נדב ארגמן, ששודרה הערב בחדשות 12, הוא נשמע אומר: "צריך לעבוד חזק כדי שיהיה פתרון אזרחי, הפתרון הוא לא ששב"כ יעשה את זה". נתניהו, שמעוניין לחדש את השימוש באמצעי השירות, הוקלט מזהיר מפני גל שני: "ברגע שזה מתחיל לרוץ זה רץ"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארגמן ונתניהו לצד הרמטכ"ל אביב כוכבי, בשנה שעברה
ארגמן ונתניהו לצד הרמטכ"ל אביב כוכבי, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

"אני מבקש מאוד מאוד לא להיכנס לחקיקה ראשית של השב"כ בשלב הזה" - כך אמר ראש שב"כ, נדב ארגמן, בדיון על השימוש באמצעי המעקב של השירות לשם איתור חולי קורונה. הקלטה של דברי ארגמן בישיבת קבינט הקורונה לפני שבועיים, שבה הביע התנגדות לשימוש באמצעים אלה, שודרה הערב (ראשון) בחדשות 12. בהקלטה נשמע גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהזהיר בדיון מפני התפרצות חוזרת של הנגיף בישראל. אתמול דיווח "הארץ" כי נתניהו רוצה לחדש את השימוש באמצעי השב"כ למעקב אחר חולים, שהוקפא לבקשת ארגמן.

"מה שאני מבקש, שהשב"כ לא ייכנס כרגע לחקיקה", נשמע ארגמן אומר בהקלטה, תיעוד חריג מוועדת שרים. "מה שצריך... ששב"כ יהיה מוכן לתת פתרון במידה ותהיה התפרצות ולא יהיה מענה. ולעבוד חזק, אבל חזק, למען הפרויקטור שיודע לנהל את זה בשביל שיהיה פתרון אזרחי למדינת ישראל לשנים הקרובות". 

בהתייחסו ל"מכלול", הגוף החיצוני שאמור היה לעקוב אחר התפשטות הנגיף, הוסיף ארגמן: "תת-אלוף מנהל את העניין הזה, וזה בדיוק הפתרון, ולא שהשב"כ יעשה את זה. זה אומר שצריך להיות מספיק אנשים שיודעים לעשות את זה... ולסגור מעגל מקצה לקצה תוך פרק זמן קצר. כשמדובר ב-200, 300, 400 חולים, ניתן לעשות את זה. כשמדובר באלפים... צריך ללכת (לפתרון) טכנולוגי. במצב שיש תחלואה רחבה מאוד ולא יהיה פתרון אחר, יהיה נכון להעביר אל השירות". הגוף שאליו התייחס ארגמן טרם החל לפעול. 

נתניהו נשמע בהקלטה אומר: "הספינות באות אלינו אחת אחרי השנייה, ואנחנו מסרבים להאמין ואומרים 'לא יקרה כלום'. האחריות שלנו היא לעצור את המגפה הזאת. המגפה הזאת חוזרת, חוזרת. עכשיו השאלה היא כמה אנחנו מוכנים לעשות בגלל הדבר הזה שמהר מאוד יגיע אלינו. אם אנחנו נאפשר להכפלה הזאת לקרות, תעשו את החשבון. זה לא ייקח הרבה זמן - תוך 30 יום, 40 יום, 60 יום, 80 יום, לא משנה - ברגע שזה מתחיל לרוץ, זה רץ".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צבי האוזר, אמר הערב כי "אם לא תוצג חלופה אזרחית זמינה עד סוף החודש כפי שהתחייב משרד הבריאות בפני הוועדה, אפעל לחוקק חוק המסדיר את השימוש באיכוני שב"כ חרף הבעייתיות בעניין". לדבריו, הוועדה תכנס השבוע דיון חירום לבחינת החלופות למעקבי של שב"כ.

לפני שבועיים הקפיא קבינט הקורונה, לבקשת ארגמן, הצעת חוק המאפשרת לשב"כ להשתמש באמצעים שבידיו לשם ניטור התחלואה. למרות זאת החליטו השרים להביא את ההצעה לאישור ועדת השרים לחקיקה, כך שניתן יהיה לקדם אותה במהירות במליאת הכנסת במקרה של התפרצות נוספת, שתחייב חידוש של המעקבים.

אתמול דיווח "הארץ" כי נתניהו מבקש לחדש את המעקבים, אף שהממשלה הצהירה כי בכוונתה למצוא להם חלופה אזרחית. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אמש כי "במידה ותימשך העלייה בתחלואה, ראש הממשלה יבקש לבחון מחדש את השימוש באמצעים דיגיטליים". סגן שר הבריאות, יואב קיש, הוסיף: "הכלי הממוכן היחיד הזמין מיידית לפעולה לקטיעת שרשראות הדבקה הוא בידי שב"כ. יש לפעול מיידית לחקיקה מואצת בכנסת ולאפשר את השימוש בכלי, על מנת לחסוך חיי אדם ומחיר כלכלי מישראל". 

השימוש באמצעי המעקב של שב"כ, שנעשה מתוקף תקנות שעת חירום, עורר טענות לפגיעה בפרטיות. בסוף אפריל התנה בג"ץ את המשך השימוש באמצעים בחקיקה, וקבע: "הבחירה לעשות שימוש בארגון הביטחון המסכל של המדינה לצורך מעקב אחר מי שאינם מבקשים לפגוע בה, מבלי שניתנה הסכמה לכך מצד מושאי המעקב, מעוררת קושי רב ביותר ויש לחתור למציאת חלופה הולמת אחרת, המגשימה את עקרונות הגנת הפרטיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ