הרשות מעלה הילוך במאבק נגד הסיפוח: תערוך מחר עצרת מחאה ביריחו

בוועד המרכזי של פתח קראו לכלל הציבור הפלסטיני להגיע לעצרת, ורואים בה מבחן מנהיגות. "אם יהיה סיפוח - הכלים להתנגדות ישתנו", אמר ג'יבריל רג'וב. "לא נסבול לבד ולא נמות לבד"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס בישיבת הוועד המרכזי של פתח, בסוף השבוע
עבאס בישיבת הוועד המרכזי של פתח, בסוף השבועצילום: AFP

הרשות הפלסטינית מתכוונת להגביר הילוך במאבק נגד סיפוח ישראלי של שטחים בגדה המערבית, וכצעד ראשון תערוך מחר (שני) עצרת מחאה נגד המהלך בכניסה ליריחו. בתנועת פתח רואים במידת ההצלחה של העצרת מבחן מנהיגות לארגון, וקראו לציבור הפלסטיני מכל רחבי הגדה להשתתף בה.

חבר הוועד המרכזי של פתח, ג'יבריל רג'וב, קרא היום במסיבת עיתונאים ברמאללה לציבור הפלסטיני לצאת ולהפגין נגד הסיפוח. "יש קונצנזוס פלסטיני ביחס למאבק העממי בשלב הזה, ואנחנו מוכנים לעבור לעוד שלבים אם תהיה תמיכה בכך", אמר רג'וב מבלי לפרט מהם השלבים הבאים. "אם יהיה סיפוח - לא נסבול לבד ולא נמות לבד".

מפגינים נגד הסיפוח ליד רמאללה, בסוף השבועצילום: AFP

רג'וב אמר כי "היום אנחנו בעד מאבק עממי, אבל אם יהיה סיפוח - הכלים להתנגדות ישתנו ככל שיזכו לתמיכה ולקונצנזוס. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שיהיה סיפוח ושנתניהו הולך על זה. נשמור על המאבק העממי עד שנעבור לשלב הבא ונהיה חוד החנית בו".

לפי רג'וב, בעצרת שתיערך מחר אחר הצהריים ישתתפו בין השאר שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב ונציגי סגל דיפלומטי ערבים וזרים. "אנחנו נעביר את המסר שהסיפוח לא יעבור ונגביר את המחאה", הדגיש רג'וב. "המסר יהיה בכל רבדי העם הפלסטיני ומכל השכבות, אבל נקפיד גם לשמור על כללי ההגנה מקורונה".

ההחלטה על קיום העצרת התקבלה בסוף השבוע בישיבה של הוועד המרכזי של פתח, שהתכנסה בין השאר לאור הכישלון שנרשם עד כה בגיוס הציבור הפלסטיני למחאה ציבורית. על כן בארגון מסמנים את השבוע הקרוב כמכריע בכל הקשור למאבק הפלסטיני נגד הסיפוח. רג'וב אמר עוד כי ההנהגה הפלסטינית תתכנס השבוע בבקעת הירדן כאות הזדהות עם התושבים.

נביל אבו רודיינה, שר ההסברה ודוברו של הנשיא מחמוד עבאס, אמר כי עשרת הימים הקרובים יהיו מכריעים ודרמטיים. לדבריו, בהנהגה הפלסטינית לא יודעים אם ישראל וארה"ב יממשו את ההבטחה לסיפוח ולכן הצעדים הבאים שלהם בעניין תלויים בהתפתחויות מירושלים ומוושינגטון.

לפי אבו רודיינה, גורמים בינלאומיים מפעילים לאחרונה לחצים כבדים על עבאס לחדש את המגעים מול הממשל האמריקאי. עם זאת, לדבריו, "העמדה של אבו מאזן ברורה - אם טראמפ אומר 'ירושלים לא תהיה על השולחן', טראמפ בעצמו לא יהיה מסביב לשולחן ולא נשב עם האמריקאים לבד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ