אלפי פלסטינים הפגינו נגד הסיפוח בעצרת של פתח ביריחו

צה"ל מנע מחלק מהמפגינים להגיע למקום. שליח האו"ם למזרח התיכון מלדנוב אמר בעצרת כי "תכנית הסיפוח הורסת את החלום להקמת מדינה פלסטינית". שמונה פלסטינים נפצעו קל בעימותים עם חיילים במקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העצרת ביריחו, היום
העצרת ביריחו, היוםצילום: AFP
מלדנוב, בינוארצילום: Ottokars

אלפי פלסטינים הפגינו היום (שני) בעצרת מחאה של פתח ביריחו נגד תוכנית הסיפוח של ישראל, בהשתתפות ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה, עשרות שגרירים ונציגי סגל דפלומטי מהאיחוד האירופי, רוסיה, סין וירדן. שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, אמר בעצרת כי "תכנית הסיפוח מנוגדת לחוק הבינלאומי והורסת את החלום להקמת מדינה פלסטינית. הקהילה הבינלאומית מתנגדת לכל מהלך חד-צדדי".

מלדנוב קרא לקהילה הבינלאומית "לפעול ומהר כדי להציל את תהליך השלום באמצעות משא ומתן שיוביל להקמת מדינה פלסטינית". בנוסף, שליח האו"ם ביקש מקהל הנוכחים לציין בדקה דומייה את מותו של איאד אל-חלאק, הפלסטיני בעל הצרכים המיוחדים שנורה למוות על ידי שוטרי מג"ב בירושלים. אמו של אל-חלאק אמרה בעצרת כי היא "עומדת מול הקהל הזה בשם כל האמהות של החללים הפלסטינים וקוראת לכל בני העם הפלסטיני לעמוד כחזית אחידה נגד המהלך המסוכן של הסיפוח".

בצה"ל תשאלו נהגי מכוניות ואוטובוסים בכניסה לעיר ובמחסומים חמרה ותייאסיר, ומנעו ממפגינים להגיע למקום. בעקבות כך התפתחו עימותים בין חיילים לפלסטינים במחסום חמרה. מצה"ל נמסר כי בעקבות הערכת המצב המתמשכת בצה"ל הוחלט לא לאפשר את כניסת האוטובוסים עם המפגינים. מהסהר האדום הפלסטיני נמסר כי שמונה פלסטינים נפצעו קל בעימותים.

חבר הוועד המרכזי של פתח, ג'יבריל רג'וב, קרא אתמול במסיבת עיתונאים ברמאללה לציבור הפלסטיני לצאת ולהפגין נגד הסיפוח. "יש קונצנזוס פלסטיני ביחס למאבק העממי בשלב הזה, ואנחנו מוכנים לעבור לעוד שלבים אם תהיה תמיכה בכך", אמר רג'וב מבלי לפרט מהם השלבים הבאים. "אם יהיה סיפוח - לא נסבול לבד ולא נמות לבד".

ההחלטה על קיום העצרת התקבלה בסוף השבוע בישיבה של הוועד המרכזי של פתח, שהתכנסה בין השאר לאור הכישלון שנרשם עד כה בגיוס הציבור הפלסטיני למחאה ציבורית. על כן בארגון מסמנים את השבוע הקרוב כמכריע בכל הקשור למאבק הפלסטיני נגד הסיפוח. רג'וב אמר עוד כי ההנהגה הפלסטינית תתכנס השבוע בבקעת הירדן כאות הזדהות עם התושבים.

נביל אבו רודיינה, שר ההסברה ודוברו של הנשיא מחמוד עבאס, אמר כי עשרת הימים הקרובים יהיו מכריעים ודרמטיים. לדבריו, בהנהגה הפלסטינית לא יודעים אם ישראל וארה"ב יממשו את ההבטחה לסיפוח ולכן הצעדים הבאים שלהם בעניין תלויים בהתפתחויות מירושלים ומוושינגטון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ