גנץ על הסיפוח: לא נמשיך לחכות לפלסטינים, הם נשארים ב"דיפ שיט" שלהם

שר הביטחון אמר כי אם הפלסטינים לא יהיו מוכנים לדון בנושא הסיפוח, ישראל תיאלץ "להתקדם בלעדיהם". עוד טען כי הסיפוח לא ישפיע על חיי הישראלים והפלסטינים ויתניע את התהליך המדיני

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בירושלים, בשבוע שעבר
גנץ בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

שר הביטחון בני גנץ אמר היום (שלישי) כי אם הפלסטינים לא יהיו מוכנים לדון בנושא הסיפוח, ישראל תיאלץ "להתקדם בלעדיהם". בכירי מערכת הביטחון מביעים הסתייגות מסיפוח חד צדדי.

"לא נמשיך לחכות לפלסטינים. הפלסטינים ממשיכים לסרב לדיאלוג ולהישאר ב'דיפ שיט' שלהם", אמר בשיחה עם כתבים צבאיים בקריה בתל אביב. גנץ העריך כי הסיפוח לא ישפיע על שגרת חייהם של הישראלים והפלסטינים שחיים בגדה, וכי המהלך יפשיר את "הקיפאון המדיני". 

הפגנה נגד הסיפוח ליד הכנסת, השבוע צילום: אמיל סלמן

לדברי שר הביטחון, הוא יפעל "להקטין ככל האפשר את הסכנה של הפיכתה של מדינת ישראל למדינה דו-לאומית לצד שמירה על ביטחון המדינה, תוך דיון הדוק עם ארה"ב ומדינות העולם והפלסטינים, ככל שירצו להיות גם חלק מהשיח". הוא הוסיף שממשלת ישראל צריכה "לא רק לנהל את הסכסוך, אלא גם לעצב אותו".

"לא ניקח פלסטינים לתוך שטחנו", אמר, "לא נפגע בזכויות אדם ובזכות התנועה, נפעל בתיאום עם כל מדינות האזור שאנחנו בקשר איתן, לא נסכן את הסכמי השלום ונקיים תהליך סדור מול הצבא, וגורמי ביטחון ומדיניות ובקבינט. אנחנו מעורבים ומשפיעים עמוק בעניין הזה".

הדרג המדיני הציג עד כה לצה"ל ארבעה תרחישים אפשריים לסיפוח, אך טרם התקיימו דיונים מעשיים בנוגע להשלכות הביטחוניות של המהלך. גנץ הבהיר כי ישנו חשש שהצעד יוביל להסלמה. "באיו"ש יש אתגר ביטחוני, ואולי יהיה בה אתגר גדול יותר כתוצאה מהחלת החוק אם וכאשר תתרחש", אמר. ביתר החזיתות הביטחוניות שמולן ישראל ניצבת, גנץ אמר ש"רמת ההרתעה מאד גבוהה ולצדה עצימות איום גבוהה עוד יותר משהייתה בעבר".

בצה"ל נמנעים מנקיטת עמדה פומבית בנוגע לסיפוח, אך בשיחות סגורות אומרים בכירי מערכת הביטחון כי האיום המרכזי שמולו היה אמור הצבא להיערך בשנים הקרובות הוא בזירה הצפונית. לדבריהם, הסלמה בגדה עשויה לפגוע בהיערכות לאיומים בזירה זו ולחייב הסטה של חלק ניכר מתקציב הצבא.

במערכת הביטחון מודאגים גם מההשלכות שיהיו לסיפוח הגדה והבקעה על היחסים מול ירדן, מצרים וקטאר ומדינות נוספות במזרח התיכון, שנחשבו בשנים האחרונות לגורם מרסן. בכל סבבי הלחימה מול חמאס ברצועת עזה מאז מארס 2018 הביאה התערבות מצרים וקטאר להפסקת האש בזמן קצר. להערכת גורמים ביטחוניים, עמדה זו, שתואמת את האינטרסים של כל הצדדים, עשויה להיפגע קשות בעקבות סיפוח.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ