התקווה של ראשי המתנחלים לסיפוח ב-1 ביולי אבדה. כעת הם חוששים שהוא כלל לא יבוצע

יממה לפני המועד שעליו הכריז נתניהו להחלת החוק הישראלי בגדה, השלימו במועצת יש"ע עם דחיית המהלך - וסבורים שאם לא ייצא לפועל בשבועיים הקרובים, ארה"ב תדרוש את עיכובו לפחות עד אחרי הבחירות בנובמבר

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו לצד אלחייני (שלישי מימין) בבקעת הירדן, בפברואר
נתניהו לצד אלחייני (שלישי מימין) בבקעת הירדן, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג
הגר שיזף
הגר שיזף

ראשי המתנחלים מעריכים כי הממשלה לא תוביל אף מהלך של סיפוח מחר (רביעי), 1 ביולי – המועד שעליו הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בישיבת הערכת מצב שקיימנו אתמול, הערכנו ש-80% שבסוף לא יהיה כלום", אמר דוד אלחייני, יו"ר מועצת יש"ע, בשיחה עם "הארץ". לדברי מנהיגי המתנחלים, תאריך התפוגה של האפשרות להחלת החוק הישראלי בגדה הוא 15 ביולי. ראש המועצה האזורית מטה בנימין, ישראל גנץ, אמר כי להערכתו הסמיכות לבחירות לנשיאות ארה"ב, שיתקיימו בנובמבר, תביא לכך ש"בשלושת החודשים האחרונים לפני הבחירות, ארה"ב לא תעשה משהו דרמטי".

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, נזהר בהערכותיו לגבי גורלה ארוך הטווח של תוכנית הסיפוח, אך ציין כי "יש סיכוי שלא יקרה כלום בסוף". לדבריו, עוד לא ברור אילו מהלכים על הפרק בשלב זה, משום שעמדת ממשל ארה"ב טרם התבררה עד תומה. "ישראל נתנה להם כמה אפשרויות והם לא תמכו או דחו אף אחת", אמר נאמן.

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, התומך בתוכניתו המדינית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, מעריך גם הוא שדבר לא יקרה מחר. "בסוף זה צריך לעלות להצבעה באיזשהו פורום - הכנסת, הממשלה - אז אולי תהיה הצהרה מחר, אבל אין לזה תוקף". גם הוא סבור שחודש יולי הוא המועד האחרון לביצוע המהלך, וכי אחריו לוח הזמנים האמריקאי יהיה צפוף מדי עד הבחירות. "הרעיון היה להגיע למצב שאם הסיפוח מגיע למועצת הביטחון של האו"ם, ארה״ב תוכל להטיל על זה וטו - ואם לוח זמנים צפוף מדי, זה לא יקרה".

יו"ר מועצת יש"ע, דוד אלחייני, החודש. "80% שבסוף לא יהיה כלום", אמרצילום: אוהד צויגנברג

כמה מראשי המתנחלים ששוחחו עם "הארץ" סיפרו כי קיבלו מסר, שלפיו שתי האפשרויות שנמצאות בעדיפות גבוהה מבחינת ישראל הן סיפוח שטחי השיפוט של ההתנחלויות (אך לא של המועצות), או סיפוח בקעת הירדן. עם זאת, בקרב המתנחלים יש הסבורים שהשיח על סיפוח בקעת הירדן הוא ספין, שנועד לשמש במשא ומתן מול מלך ירדן עבדאללה, ולאפשר לישראל לרצות אותו כאשר "תרד מהעץ" ברגע האחרון ותוציא לפועל סיפוח מצומצם. עם זאת, לפי דיווח של חדשות 13, ירדן הבהירה לישראל כי תתנגד גם למהלך מצומצם.

יחס צונן מוושינגטון

המתנחלים מתלוננים על היחס הצונן שקיבלו מהאמריקאים לאחרונה, ומייחסים אותו למגפת הקורונה, למהומות על רקע גזעי ולסקרים שצופים מפלה לטראמפ. אולם הם מזהים דבר מה נוסף – פחות לחץ לספח מה"בייס" של טראמפ מכפי שקיוו לו.

"אנחנו מקבלים מסרים שארה"ב מעוניינת בשקט ושהם לא רוצים עוד חבית בוערת, וגם שאין מספיק לחץ על טראמפ להחיל את הריבונות", אמר אלחייני. בשבועות האחרונים ניסו המתנחלים להפעיל לחץ על טראמפ באמצעות שיחות עם מנהיגים אוונגליסטיים בארה"ב, ושוחחו בין השאר גם עם הכומר ג'ון הייגי. ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אף התראיין לרשת האוונגליסטים CBN, ונשא מסרים הערבים לאוזניהם של אנשי הקהילה: "אנחנו הדור שזכה לקיים את נבואות ירמיהו, עמוס, ויחזקאל שחזו את חזרת העם היהודי לארצו לאחר אלפיים שנות גלות וההתיישבות המתחדשת - במיוחד בירושלים, ביהודה ובשומרון. הריבונות זה דבר עצום". 

גם רביבי, שאינו שותף לקמפיין נגד תוכנית טראמפ, סיפר כי קיים שיחות עם מנהיגים אוונגליסטים בשבועות האחרונים. ביום ראשון נתניהו אף נאם בכנס דיגיטלי של הארגון האוונגליסטי CUFI (נוצרים מאוחדים למען ישראל) ואמר שעל פי תוכנית טראמפ, בית אל ושילה - שני מוקדי עניין אוונגליסטים - יסופחו. "המקומות האלה הם חלק בלתי נפרד מהמולדת היהודית ההיסטורית, אך הם גם חלק מהזהות הנוצרית", אמר. עם זאת, בהנהגת המתנחלים מעריכים כי לא מדובר בהתחייבות, אלא בניסיון לפנות לאוונגליסטים בשפתם שלהם. 

בקעת הירדן, החודש. "80% שבסוף לא יהיה כלום", אמר אתמול יו"ר מועצת יש"ע אלחייניצילום: אוהד צויגנברג

בחודשיים האחרונים מקיימים ראשי יש"ע שיחות שתדלנות עם חברי כנסת, בניסיון לקדם את תוכנית הסיפוח. אתמול, בזמן שיו"ר כחול לבן בני גנץ אמר כי "1 ביולי אינו תאריך קדוש", הם נפגשו עם השרה לעניינים אסטרטגיים, אורית פרקש-כהן מכחול לבן, שמסרה בסוף הפגישה את ההודעה הפושרת: "אני רואה צורך וחשיבות לקיים סדרת דיונים בקבינט המדיני-ביטחוני על השלכות המהלך בהיבטים השונים בהקדם האפשרי".

בד בבד, הפלג שמתנגד לתוכנית טראמפ פצח אמש בקמפיין תחת הכותרת "הם לא יחליטו" ו"החלטת – תקיים". הכרזות שפרסמו – שאחת מאחת פורסמה הבוקר בעמוד השער של ישראל היום - עוטרו בתמונותיהם של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ובהבטחת הבחירות של נתניהו להוביל את הסיפוח. במקביל, פרסמו אמש 33 אנשים בולטים בתנועת ההתנחלות, ביניהם ראשי המועצות אפרת, אריאל, אלפי מנשה ואורנית, מכתב ציבורי לנתניהו תחת הכותרת "ריבונות עושים היסטוריה", ובו קראו לו לאמץ את תוכנית טראמפ. 

"להבנתנו, האמריקאים ודאי שלא רוצים ללכת על [סיפוח של] 30%, ומנסים למצוא כעת חלופה עם ביבי שמצד אחד מקדמת את ההתיישבות ומצד שני נותנת משהו לפלסטינים", אמר בכיר במועצת יש"ע. חששם הגדול של ראשי המתנחלים הוא מפני התחייבות ישראלית כלשהי להקפאת בנייה. עם חלוף הזמן מאז ההכרזה על סיפוח, מביעים חברי מועצת יש"ע שמתנגדים לתוכנית טראמפ שביעות רצון מהחלטתם לצאת נגדה, וטוענים כי מתברר שאין בכוונת האמריקאים לאפשר סיפוח ללא תמורה. "כרגע, השאירו אותנו לקבל את ההחלטה לבד", אומר שלמה נאמן, "אבל להחליט לבד תמיד יכולנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ