סנדרס חתם על מכתב תמיכה בקיצוץ הסיוע הצבאי אם ישראל תספח התנחלויות

14 חברי קונגרס, ובהם אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, כתבו כי סיפוח יהפוך את השלטון בישראל לאפרטהייד ואיימו לקדם חקיקה המציבה תנאים להמשך הסיוע. אף שסיכויי החקיקה לעבור קלושים, הצעד מעורר דאגה רבה בארגונים האמריקאיים למען ישראל

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סנדרס ואוקסיו-קורטז, בפברואר
סנדרס ואוקסיו-קורטז, בפברוארצילום: Joseph Prezioso / AFP

הסנאטור ברני סנדרס וחברת הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, שני הפוליטיקאים הבולטים ביותר באגף השמאלי של המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית, פרסמו היום (שלישי) מכתב משותף ובו קראו לקצץ את הסיוע הצבאי שארה"ב מעניקה לישראל אם תכריז על סיפוח חד צדדי של התנחלויות בגדה.

במכתב, שעליו חתמו עוד 12 חברי קונגרס דמוקרטים, הסבירו סנדרס ואוקסיו-קורטז כי סיפוח יהפוך את המשטר בישראל לאפרטהייד וכי ארה"ב אינה יכולה להמשיך לתמוך בו. "המהלך מנוגד לחלוטין לעקרונות הדמוקרטיה וזכויות האדם שארה"ב אמורה לייצג", כתבו המחוקקים, "אם ממשלת ישראל תבחר לנקוט אותו, נקדם חקיקה שתציב תנאים להמשך הסיוע הצבאי מצד ארה"ב כדי לוודא שכספי מיסים של אזרחים אמריקאים לא יסייעו לסיפוח".

הקריאה לקיצוץ הסיוע שנויה במחלוקת בקרב הדמוקרטים: בשעה שסנדרס מקדם את הרעיון בשנה האחרונה ואף הצהיר עליו בנאומים לארגוני הקהילה היהודית, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן מתנגד לכך בתוקף. לפני חודשיים אמר ביידן כי מדובר ברעיון "שערורייתי" והבהיר כי אם ייבחר לנשיאות, הוא ימשיך לספק לישראל את הסיוע הצבאי על סך 3.8 מיליארד דולר בשנה, שנקבע בתקופת ממשלת אובמה. באופן כללי יש קונצנזוס מוחלט במפלגה הדמוקרטית נגד סיפוח, והוא כולל הן את האגף המתון במפלגה בראשות ביידן והן את האגף השמאלי של סנדרס ואוקסיו-קורטז. הוויכוח הוא סביב השאלה על התגובה האמריקאית לסיפוח, לא על עצם העובדה שמדובר בצעד בעייתי לארה״ב.

הסיכוי של החקיקה לעבור בקונגרס נמוך, אולם העובדה שפוליטיקאים בכירים, הנהנים מתמיכת מיליוני אמריקאים, מדברים בגלוי על צעד כזה מעוררת דאגה רבה בארגונים למען ישראל בארה״ב. שדולת אייפא״ק מיהרה לגנות את המכתב, בטענה שהתוכן שלו פוגע ביחסי ישראל-ארה״ב ואינו מסייע לקדם שלום במזרח התיכון. בחשבון של אייפא"ק נכתב כי המכתב סותר את מדיניות ביידן ואובמה בנוגע לסיוע צבאי לישראל ושיבחו את הסכם הסיוע הביטחוני שנחתם בתקופתם. זאת בסתירה לדברים שאמר השנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כך שממשל אובמה היה עוין. 

בשבוע שעבר פורסם מכתב אחר נגד סיפוח שעליו חתמו כ-200 חברי קונגרס דמוקרטים, כולל מחוקקים רבים שנחשבים אוהדי ישראל ומקורבים לאייפא״ק. המכתב הקודם, בניגוד לזה של סנדרס ואוקסיו-קורטז, הציג בעיקר טיעונים פרו-ישראליים נגד הסיפוח ולא כלל איום או התייחסות כלשהי לנושא הסיוע הצבאי. אייפא״ק התנגדה גם למכתב הקודם, אבל באופן פחות בולט ואגרסיבי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ