איראן: הפיצוץ במתקן הגרעין בנתאנז גרם לנזק כבד ויכול להאט את ייצור הצנטרפוגות

סוכנות הידיעות האיראנית ציטטה גורם רשמי בטהראן שאמר כי ייבנה "בניין גדול יותר עם ציוד מתקדם יותר" במקום המתקן שנשרף. בכירים איראנים העריכו כי השריפה נוצרה מהתקפת סייבר

הארץ
המבנה שנפגע בשריפה בנתאנז, בתמונה שפרסמה הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית
המבנה שנפגע בשריפה בנתאנז, בתמונה שפרסמה הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומיתצילום: /אי־פי

הארגון לאנרגיה אטומית של איראן אמר הערב (ראשון) כי השריפה באתר הגרעין בנתאנז, שפרצה ביום חמישי, גרמה ל"נזק משמעותי". דובר הארגון הוסיף כי התקרית עלולה להאט את פיתוח הצנטריפוגות, וסוכנות החדשות האיראנית ציטטה גורם רשמי בטהראן שאמר כי ארצו תבנה "בניין גדול יותר עם ציוד מתקדם יותר" במקום המתקן שנשרף. 

בתוך כך פרסמה הסוכנות כי מפקד חיל הים של משמרות המהפכה, עלירזא טנגסירי, אמר שלטהראן יש מאגר של טילים תת-קרקעיים במפרץ הפרסי ובמפרץ עומאן. לדבריו, אנשי החיל שומרים תדיר על המאגרים, והם "סיוט לאויבים".

שלשום העריכו בכירים איראנים כי השריפה נוצרה מהתקפת סייבר. הבכירים אמרו לסוכנות רויטרס כי ייתכן שישראל עומדת מאחורי הפעולה, שלדברי מומחים פגעה במפעל חדש לייצור צנטריפוגות באתר. טהראן הודיעה כי איתרה את הגורם לשריפה, אך לא תחשוף אותו מסיבות ביטחוניות. הסוכנות הממשלתית פרסמה פרשנות שבה נטען כי מדובר בחבלה מכוונת של מדינות אויב. בפרשנות נכתב כי איראן ניסתה עד כה להימנע מהסלמה, אך "חציית הקווים האדומים מצד מדינות עוינות, ובמיוחד המשטר הציוני וארה"ב, משמעותה שיש לשקול מחדש את האסטרטגיה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סירב להתייחס לתקרית.

אתמול דיווחה רשת אל-ערבייה הסעודית כי פיצוץ אירע בתחנה לייצור חשמל בדרום-מערב איראן. לפי הדיווח, הפיצוץ אירע בתחנת אזרקאן באזור העיר אהוואז, אך דובר חברת החשמל הממשלתית במדינה הכחיש כי אירע פיצוץ במקום. לפי סוכנות הידיעות האיראנית תסנים, שריפה שפרצה במקום כובתה ואספקת החשמל חודשה.

שרשרת התקריות באיראן החלה באמצע השבוע שעבר בפיצוץ במתקן לפיתוח נשק בפרצ'ין. אחריה אירע פיצוץ שגרם לנפגעים באתר בטהראן, שתואר כבית חולים, ובהמשך אירע הפיצוץ בנתאנז, המתקן שנפגע בנתאנז עומד בלב הדיון על ההפרות האיראניות של הסכם הגרעין, היות שבו מורכבות הצנטריפוגות החדישות, המהירות יותר, שמאיצות את קצב העשרת האורניום. ההסכם שהוביל ממשל אובמה בארצות הברית עם האיראנים ונחתם ב–2015, הותיר את טהראן עם מועד משוער לייצור פצצה שעמד על כשנה.

מידת הנזק שנגרמה למתקן בנתאנז טרם התבררה במלואה. המכון למדע ולביטחון בינלאומי בוושינגטון ניתח צילומי לוויין מהאתר וקבע כי השריפה שזוהתה באתר אירעה בסדנה להתקנת צנטריפוגות. סדנה זו ממוקמת סמוך למתקן ההעשרה. לדברי המכון, הסדנה היא "חלק קריטי מהתוכנית האיראנית להפעיל אלפי צנטריפוגות מתקדמות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ