נתניהו שוחח עם ג'ונסון; ר"מ בריטניה הזהיר כי סיפוח יפגע במאמצי השלום

ראש הממשלה אמר לעמיתו הבריטי כי הוא מוכן לקיים מו"מ על בסיס תוכנית טראמפ, אשר "לא חוזרת על הנוסחאות הכושלות של העבר". שרי החוץ של גרמניה, צרפת, מצרים וירדן: לא נכיר בשינוי חד-צדדי של גבולות 67'

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וג'ונסון בלונדון, בשנה שעברה
נתניהו וג'ונסון בלונדון, בשנה שעברהצילום: חיים צח / לעמ

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש (שני) עם עמיתו הבריטי בוריס ג'ונסון, ודן עמו בכוונת ישראל לספח התנחלויות ושטחים בגדה המערבית. ג'ונסון הביע את התנגדותו הנחרצת לתוכנית, ואמר כי סיפוח יפגע באפשרות להגיע לשלום במזרח התיכון וקרא לישראל לחזור למשא ומתן עם הפלסטינים. זו השיחה הראשונה בין השניים שהתמקדה בנושא, אחרי שבועות ארוכים של ניסיונות תיאום שלא צלחו. במהלך שבועות אלה, פרסם ג'ונסון בידיעות אחרונות מכתב פומבי לציבור הישראלי נגד צעדי הסיפוח.

נתניהו אמר לג'ונסון כי ישראל מוכנה לנהל מו"מ עם הפלסטינים על בסיס תכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לדברי נתניהו, מדובר ב"תכנית יצירתית ומציאותית ולא חוזרת על הנוסחאות הכושלות של העבר". השניים סיכמו כי שרי החוץ של המדינות ימשיכו בדיון על הסיפוח בביקור רשמי בישראל. כמו כן סיכמו השניים של שיתוף פעולה בתחום המאבק בקורונה.

ג'ונסון בלונדון, בשבוע שעברצילום: Matt Dunham/אי־פי

בנוסף, שרי החוץ של גרמניה, צרפת, מצרים וירדן אמרו היום במסיבת עיתונאים משותפת כי לא יכירו בשום שינויים בגבולות 67' ללא הסכמת שני הצדדים. לדבריהם, סיפוח חד-צדדי "יפר את החוק הלאומי ויסכן את הבסיס של תהליך השלום". הם ציינו עוד כי למהלך עלולות להיות השלכות על יחסי המדינות עם ישראל.

במאמר שפרסם ג'ונסון הוא הבהיר כי בריטניה לא תכיר בסיפוח חד-צדדי בשל היותו הפרה של הדין הבינלאומי. "אני מקווה מעומק לבי שהסיפוח לא ייצא לפועל. אם כן, בריטניה לא תכיר בשינויים בקווי 1967, למעט כאלה שיוסכמו בין שני הצדדים", כתב ג'ונסון במאמר שהתפרסם בעיתון ידיעות אחרונות, בבוקר תאריך היעד המקורי להחלת החוק הישראלי בגדה המערבית ובשטחים נוספים בגדה.

"סיפוח יעמיד בסכנה את הדרך שעשתה ישראל בשיפור היחסים עם העולם הערבי והמוסלמי", כתב ג'ונסון, והוסיף כי "סיפוח יעמוד בדרכם של שיתופי פעולה פוטנציאליים, ולא יאפשר לשותפים מהעולם הערבי לחזק את היחסים עם ישראל. אויביה של ישראל ינצלו את המצב הזה וישתמשו בו נגד כל מי שמייחל להתקדמות במזרח התיכון".

נתניהו אמר בשבוע שעבר כי ישראל תמשיך לעבוד על הסיפוח "בימים הקרובים". הוא ציין עוד כי שוחח בעניין הריבונות הישראלית עם השליח האמריקני למשא ומתן במזרח התיכון, אבי ברקוביץ', ועם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ