עשרות מתנחלים התפרעו ליד יצהר, שני שוטרים נפצעו

המשטרה מסרה כי מתנחלים שהגיעו למאחז הלא חוקי "כיפה סרוגה" היכו שוטרים, השליכו לעברם חפצים והבעירו צמיגים. פעיל הגבעות נריה זארוג נעצר בחשש שריסס גז פלפל לעבר הכוחות

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המאחז קומי אורי, הבוקר
המאחז קומי אורי, הבוקרצילום: דוברות המשטרה

עשרות מתנחלים התפרעו הבוקר (שישי) במהלך פינוי המאחז "כיפה סרוגה" הסמוך ליצהר, במהלכו נפצעו שני שוטרים. מהמשטרה נמסר כי המתנחלים השליכו חפצים לעבר הכוחות, הבעירו צמיגים וריססו גז פלפל. פעיל נוער הגבעות נריה זארוג נעצר במהלך הפעילות בחשד שריסס את הגז לעבר השוטרים. זארוג נעצר כמה פעמים בעבר באירועים דומים.

לפי המשטרה, כ-30 מתנחלים הגיעו הבוקר למאחז, שמוגדר כשטח צבאי סגור, בכדי לבנות מבנה לא חוקי שנהרס בעבר. המשטרה מסרה כי כוחות מג"ב שהגיעו למקום נתקלו בהתפרעויות מצד המתנחלים, שכללו מכות, חסימות צירים והשלכת חפצים לעברם.

מהמבנה, שנבנה כמה שעות קודם לכן, פונו משפחת זארוג ושלושת ילדיהם. 
אשתו של זארוג, מרים, טענה כי השוטרים נהגו באלימות בזמן הפינוי ועצרו את נריה מיד עם כניסתם. היא סיפרה: "השוטרים לא הציגו לי שום צו, לא צו הריסה ולא צו אחר, וללא הסברים פינו אותנו מהבית. אחרי כמה שעות הם הרסו את הבית, כל הציוד שלנו זרוק והרוס בחוץ עכשיו, המקרר, הלול הספות".

פרקליטו של זארוג, עו"ד עדי קידר מסר בתגובה: "מרשי נעצר באלימות, בתוך ביתו, כאשר השוטרים פורצים לבית פרטי ללא צו באישון לילה. יש להצר שאלו סדרי העדיפויות של משטרת ישראל, שבתוך תקופה ביטחונית קשה ותוך מגפה שמתגברת בחרו להגיע כוחות גדולים לפנות בנייה יהודית בגבעות יצהר". הוא הוסיף כי "נדרוש את שחרור ואת חקירת השוטרים באירוע".

מהתנחלות יצהר נמסר: "מדובר באירוע שהחל בבניית בית חדש על חורבות בתים שנהרסו בידי כוחות הביטחון לפני כחודשיים. שוטרי המג"ב שהגיעו למקום ללא תגים וחלקם ללא מסכות הפעילו אלימות קשה כלפי תושבים שלא עשו דבר. אנו רואים בחומרה את תפיסת הגבעה ע"י כוח מג"ב במשך תקופה ארוכה, דבר שלא נעשה מעולם מול שום כפר ערבי, ועוד יותר את הפעלת האלימות הקשה שלא לצורך. אנו כמובן מתנגדים מכל וכל להשלכת האבנים ואין בישוב יצהר מקום לתופעות כאלו".

באפריל נעצר זארוג במהלך פינוי המאחז קומי אורי הסמוך ליצהר יחד עם אדם נוסף. בינואר נפצע שוטר באורח קל מיידוי אבנים במהלך פינוי נוסף של מבנים במאחז, ובנובמבר שלושה מתנחלים נעצרו לאחר שיידו אבנים לעבר שוטרים שהגיעו לעצור את זארוג, שהתבצר במבנה ביצהר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ