נשיא צרפת מקרון התקשר לנתניהו והביע התנגדות לסיפוח הגדה

השיחה התקיימה ימים לאחר שראש ממשלת בריטניה הביע את התנגדותו הנחרצת לסיפוח, ואמר כי יפגע באפשרות להגיע לשלום במזרח התיכון. ל"הארץ" נודע כי גם מרקל שוחחה עם נתניהו בחודש שעבר והביעה את התנגדותה לסיפוח

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקרון בארמון האליזה בפריז, היום
מקרון בארמון האליזה בפריז, היוםצילום: Christophe Ena/אי־פי

נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח הלילה (חמישי) בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והביע את התנגדותו לצעדי סיפוח בגדה המערבית. בצרפת הביעו בעבר את התנגדותם לסיפוח, אולם זו הפעם הראשונה שהתנהלה שיחה בעל פה בנושא עם הנשיא מקרון. מלשכת מקרון נמסר כי סיפוח יפר את הדין הבינלאומי ויימנע את פתרון שתי המדינות‎. בלשכת מקרון ניסו לתאם את השיחה בנושא במשך זמן ממושך, אולם בישראל הקשו על כך ותלו זאת באילוצי לוח זמנים.

בנוסף, ל"הארץ" נודע כי ב-25.6 גם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שוחחה עם נתניהו בטלפון והביעה את התנגדותה לתוכנית הסיפוח.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הבהיר לבן שיחו שישראל פועלת על פי החוק הבינלאומי. לפי הלשכה, נתניהו אמר לבן שיחו כי "הנוסחאות שבהן נעשה שימוש ב-53 השנים האחרונות הובילו לכשלון, וחזרה עליהן תוביל לכשלון נוסף". עוד נמסר כי נתניהו טען בשיחה שבתוכנית השלום של ממשל טראמפ יש רעיונות חדשים שיאפשרו התקדמות אמתית, וישראל מוכנה לקיים משא ומתן לשלום על בסיסה. "הסירוב הפלסטיני לשאת ולתת על תוכנית השלום הזו ועל תוכניות העבר הוא זה המונע התקדמות", הוסיפו בלשכה. 

ביום שני שוחח נתניהו בנושא עם עמיתו הבריטי בוריס ג'ונסון. ראש ממשלת בריטניה הביע את התנגדותו הנחרצת לתוכנית, אמר כי סיפוח יפגע באפשרות להגיע לשלום במזרח התיכון וקרא לישראל לחזור למשא ומתן עם הפלסטינים. זו השיחה הראשונה בין השניים שהתמקדה בנושא, גם כן אחרי שבועות ארוכים של ניסיונות תיאום שלא צלחו. במהלך שבועות אלה, פרסם ג'ונסון בידיעות אחרונות מכתב פומבי לציבור הישראלי נגד צעדי הסיפוח.

באותו יום אמרו שרי החוץ של גרמניה, צרפת, מצרים וירדן במסיבת עיתונאים משותפת כי לא יכירו בשום שינויים בגבולות 67' ללא הסכמת שני הצדדים. לדבריהם, סיפוח חד-צדדי "יפר את החוק הלאומי ויסכן את הבסיס של תהליך השלום". הם ציינו עוד כי למהלך עלולות להיות השלכות על יחסי המדינות עם ישראל.

במאמר שפרסם ג'ונסון הוא הבהיר כי בריטניה לא תכיר בסיפוח חד-צדדי בשל היותו הפרה של הדין הבינלאומי. "אני מקווה מעומק לבי שהסיפוח לא ייצא לפועל. אם כן, בריטניה לא תכיר בשינויים בקווי 1967, למעט כאלה שיוסכמו בין שני הצדדים", כתב ג'ונסון בבוקר תאריך היעד המקורי להחלת החוק הישראלי בגדה המערבית ובשטחים נוספים בגדה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ