לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ישראל וארה"ב מפתחות אסטרטגיה שמטרתה להתנקש בבכירי משמרות המהפכה ולהוציא לפועל מבצעים נקודתיים להאטת תוכנית הגרעין – כך אמרו ל"ניו יורק טיימס" מקורות רשמיים המעורים בפרטי הפיצוץ בנתאנז. מומחים הזהירו כי בעקבות האסטרטגיה הנרקמת עלולה איראן להוריד את תוכנית הגרעין שלה עמוק יותר מתחת לאדמה, מה שיקשה על המעקב אחרי התפתחותה.

ההערכה המרכזית היא שהפיצוץ במתקן הגרעין המאובטח בנתאנז לפני כשבוע וחצי נגרם כתוצאה מהטמנת מטען חבלה במקום, ייתכן שבסמוך לצינור גז. עם זאת, מומחים טוענים כי ייתכן שמתקפת סייבר גרמה להצתת מצבור גז במקום. מקורות רשמיים השוו את מורכבות התקיפה בנתאנז לזו של מתקפת הסייבר על מחשבים באיראן לפני כעשור, שבוצעה באמצעות וירוס התולעת סטוקסנט ותוכננה במשך יותר משנה.

בחודש שעבר ביטא השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן, בריאן הוק, את הלך הרוח המתגבש: "ההיסטוריה מראה שהססנות וחולשה מזמנות אגרסיביות מצד איראן", אמר. ארבע מכליות נפט שעושות את דרכן בימים אלה מאיראן לוונצואלה - בניגוד לסנקציות האמריקאיות - עלולות להפוך למוקד העימות הבא בין המדינות, לאחר שארה"ב נשבעה לא לאפשר להן להגיע ליעדן.  

הפגנה בטורקיה נגד אמריקה בעקבות ההתנקשות בקאסם סולימאני, בינוארצילום: YASIN AKGUL / AFP

הניו יורק טיימס דיווח עוד כי שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו מצוי בקשר הדוק עם ראש המוסד יוסי כהן, ולכן סביר שפומפאו ידע על תכנון התקיפה במתקן הגרעין בנתאנז - אם אכן מדובר במבצע ישראלי. השבוע אישר גורם מודיעיני מהמזרח התיכון ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל עומדת מאחורי הפיצוץ. אנשי מודיעין העריכו כי התקיפה עיכבה את תוכנית הגרעין האיראנית בשנה עד שנתיים.

לכתבה המלאה של דיוויד אי. סאנגר, אריק שמידט ורונן ברגמן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ