נעה לנדאו
נעה לנדאו

שר החוץ של הונגריה, פטר שיירטו, צפוי להגיע לישראל בשבוע הבא ולהיפגש עם עמיתו גבי אשכנזי. בודפשט - בהובלת ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן - נחשבת לתומכת הגדולה ביותר של ממשלת נתניהו באיחוד האירופי. היא גם המדינה היחידה שנוטה לתמוך בישראל בסוגיית הסיפוח בגדה המערבית.

במאי פרסם שיירטו הודעת תמיכה בישראל, ברקע התנגדות מדינות באיחוד האירופי לסיפוח. שיירטו אמר כי בשיחה עם אשכנזי הסכימו השניים שהמדינות חולקות ערכים פטריוטיים משותפים, בהם הכרה בחשיבות הריבונות והתנגדות להגירה בלתי חוקית. בלשכת אשכנזי הודיעו כי יבקשו הבהרות ממשרד החוץ ההונגרי, כיוון שהדברים "לא הוזכרו בשיחתם". משרד החוץ ההונגרי מסר כי מדובר בטעות בתרגום. לאחר מכן מסר אשכנזי בתגובה רשמית כי "הוא מעריך את עמידתה של הונגריה לצד ישראל באיחוד האירופי ובפורומים בינלאומיים נוספים". 

אשכנזי בביקור שר החוץ של גרמניה בירושלים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

עוד אמר שיירטו בהודעה שממנה התנער אשכנזי כי "ישראל תמיד יכולה לסמוך על עמדתה ההוגנת והמאוזנת של הונגריה". הוא הוסיף כי "ממשלות המבוססות על ערכים לאומיים ופטריוטיים מותקפות בפוליטיקה הבינלאומית בגלל צביעות". לדבריו, "העובדה שגם להונגריה וגם לישראל יש ממשלות כאלה מבטיחה את המשך שיתוף הפעולה האסטרטגי".

ביום שישי שלחו שרי החוץ של 11 מדינות באירופה מכתב לממונה על יחסי החוץ באיחוד האירופי, ג'וזף בורל, ודרשו ממנו לזרז את גיבושה של רשימת התגובות האפשריות על סיפוח ישראלי של שטחים בגדה המערבית. שרי החוץ הביעו חשש כי "חלון ההזדמנויות להרתעה נסגר במהירות". על התכתובת הפנימית שהגיעה לידי "הארץ" חתומים שרי החוץ של צרפת, איטליה, הולנד, אירלנד, בלגיה, לוקסמבורג, שבדיה, דנמרק, פינלנד, פורטוגל ומלטה.

בשבועות האחרונים צלצלו לנתניהו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון בניסיון להניא אותו מהמהלך. המנהיגים ביקשו להביע את התנגדותם בעל פה, לאחר שכבר יצאו נגד הסיפוח במכתבים רשמיים לרגל השבעת הממשלה. לשלושתם ענה נתניהו כי הוא רואה בתוכנית טראמפ מתווה ריאלי לשלום, וכי הוא מוכן לשאת ולתת עם הפלסטינים על בסיסו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ