המינהל האזרחי פינה מאחז שהוקם על שטח שאמור לעבור לפלסטינים בתוכנית טראמפ

המאחז הוקם בחודש שעבר והועתק השבוע לאדמות מדינה שצמודות לבסיס צבאי באזור הר עיבל ויומיים לאחר מכן פונה. השטח שבו הוקם המאחז נמצא בבעלות פלסטינית

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המאחז במיקומו צמוד לבסיס הצבאי, אתמול
המאחז במיקומו צמוד לבסיס הצבאי, אתמולצילום: מוטי מילרוד

המינהל האזרחי פינה היום (רביעי) מאחז שהוקם לפני כחודש באזור בהר עיבל, צפונית לשכם. המאחז הוקם תחילה מול בסיס צבאי במקום, על שטח שנמצא בבעלות פרטית פלסטינית, ולפני יומיים הועתק אל אדמות מדינה שצמודות לבסיס - ואז פונה. השטח שבו הוקם המאחז אמור להיות מועבר לפלסטינים במסגרת תוכנית טראמפ.

מקים המאחז, ידידה משולמי, אמר בשיחה עם "הארץ" כי הוא "ממשיך את המפעל של אבותיי", ודחה את הטענה לקשר בין מיקום המאחז ומועד הקמתו לבין תוכנית טראמפ. לדברי משולמי, תושב מאחז חוות אלומות שבהתנחלות איתמר וטייס במילואים, הוא העתיק את המאחז קרוב יותר לבסיס "מתוך התחשבות בטענה שיתכן שיש אדמות פרטיות" במיקום הקודם. משולמי הואשם בעבר כי הטיס מסוק פרטי ליד ההתנחלות פצאל בניגוד לחוק. 

במאחז היו משאית, אוהל וקרוואן, והובילו אליו שתי דרכי גישה: אחת דרך היישוב הפלסטיני עסירה אל-שמליה ושנייה דרך כביש הגישה לבסיס. לפני כשבועיים הציב צה"ל שער מתכת נעול על כביש הגישה לבסיס. מביקור במקום ניכר כי על מנת להגיע אל המאחז יש לעבור דרך השער. בביקור בגבעה שבה היה המאחז עד לפני יומיים נראו מסיירים במקום חיילים בתוך ג'יפ צבאי ואזרח ישראלי בטרקטורון, סמוך לחקלאים פלסטינים שעיבדו את אדמתם. בשלב מסוים הורו החיילים לכתבת ולצלם "הארץ" לעזוב את המקום בשל היותו שטח צבאי סגור.

לאחר הקמת המאחז לפני כחודש, החלו תושבי עסירה אל-שמליה לערוך צעדות מחאה שבועיות. לאחר שהתקיימה צעדה אחת, ב-3 ביולי, חסם צה"ל את דרך הגישה מהעיירה אל המאחז באמצעות תלולית עפר. כמה ימים לאחר מכן פינו הפלסטינים את התלולית כדי לאפשר לחקלאים להגיע אל אדמותיהם. לדבריהם, הם יצרו קשר עם המינהל האזרחי, שהודיע להם כי המאחז יפונה בקרוב.

לדברי ראש מועצת עסירה אל-שמליה, חאזם יאסין, ב-10 ביולי ערכו אנשי המקום צעדה נוספת ובמהלכה חיילים ירו עליהם גז מדמיע ורימוני הלם. הוא ציין כי עשרה מהתושבים נפצעו וכי הוא עצמו נפגע באצבעותיו מרימון הלם שהושלך לעברו. לאחר מכן נחסמה הדרך שוב על ידי הצבא ונפתחה אתמול, בסיוע הצלב האדום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ