שב"כ עצר פלסטיני הנאשם במעורבות בהרג שני חיילי צה"ל בגבול עזה ב-2010

נגד העצור, עבדאללה דרמה מרפיח, הוגש כתב אישום על שידול לרצח חיילים, ניהול בארגון טרור וחברות בארגון טרור. הוא נעצר כשהגיע לארץ כדי להתחיל הליך לתרומת מח עצם לאחיו. בהיתקלות נהרגו רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרמה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היום
אלמוג בן זכרי

שב"כ הודיע היום (ראשון) כי עצר בתחילת החודש שעבר פלסטיני בחשד למעורבות בהרג החיילים רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי במארס 2010 בגבול רצועת עזה. בהיתקלות עם מחבלים נפצעו שני חיילים נוספים. הפרקליטות הגישה נגד החשוד, עבדאללה דרמה, בן 38 מרפיח שבדרום רצועת עזה, כתב אישום המייחס לו שידול לרצח חיילים, ניהול בארגון טרור וחברות בארגון טרור.

דרמה הגיע לישראל כדי להתחיל הליך לתרומת מח עצם לאחיו המאושפז בארץ. לפי גורם בפרקליטות, בעת שחצה את מעבר ארז הוא נעצר, אך ניתן לו לבצע את ההליך הרפואי.

לפי הודעת שב"כ, דרמה - שהיה פעיל מ-2002 בארגון גדודי חללי אל-אקצא, האחראי להרג החיילים - נענה לפני עשור להצעת הארגון לבצע פעילות טרור נגד ישראל עם פעילים נוספים. במסגרת ההכנות לכך גיבשו חברי חוליית הטרור תוכנית להנחת מטען חבלה נגד כוחות צה"ל באזור, ויחד תכננו הטמנת מטען במשקל 30-25 קילוגרם ליד גדר גבול.

הלוייתו של אלירז פרץ, ב-2010צילום: אמיל סלמן

ההיתקלות החלה כשתצפיתניות של צה"ל זיהו פעילים בארגון הטרור שניסו להניח מטען חבלה על גדר המערכת באזור כיסופים. כוח בפיקודו של פרץ נכנס רגלית לשטח הרצועה כדי לירות בהם, ובמקביל לכוח פעל באזור צוות טנקים. בחילופי האש הראשונים נפגעו ארבעה חיילים, ופרץ נהרג מפיצוץ שנוצר עקב פגיעת כדור ברימון יד שהיה שלו. מהירי נהרג במקום גם סביאטקובסקי, לוחם בפלוגה המסייעת של גדוד 12. מלבדם נפצע קשה הקשר גיא אלמקייס. לאחר מכן המשיכו החיילים לירות על החוליה עד ששני מחבלים נהרגו. בהמשך קיבל ארגון הג'יהאד האיסלאמי אחריות לתקרית, אף שהוא לא ביצע אותה. בעקבות התקרית נכנסו פעמיים כוחות צה"ל, שכללו כמה טנקים ודחפורים, לאזור שבו אירעו חילופי האש והרסו כמה מבנים.

מהחקירה עלה כי דרמה הוא ששכנע פעיל אחר בארגון, בסאם אבו דרמה, להניח את המטענים. חמישה חודשים לאחר מכן, באוגוסט 2010, נהרג אבו דרמה בעת שניסה להטמין מטען נוסף על גדר המערכת. עוד עלה כי מלבד מעורבותו בהיתקלות שימש דרמה בתפקיד פיקודי בארגון, היה מעורב בפעילות טרור נגד כוחות צה"ל והוסיף לפעול בארגון עד מעצרו. 

הלוייתו של אילן סביאטקובסקי, ב-2010צילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ