צה"ל צמצם את מרחב הדיג ברצועת עזה מ-15 לשמונה מיילים ימיים - כך הודיעה הערב (רביעי) מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש). לפי ההודעה, הדבר נעשה בעקבות המשך הפרחת בלוני התבערה מהרצועה לשטח ישראל "וערעור היציבות הביטחונית". ההחלטה נכנסה לתוקף מייד ותישאר כך עד להודעה חדשה. 

לפי שירותי הכבאות, היום פרצו 24 שרפות בשטח המועצות האזוריות אשכול וחוף אשקלון עקב הפרחת בלוני תבערה מהרצועה. עוד נמסר כי רוב השרפות קטנות ואינן מסוכנות. זה היום השביעי ברציפות שבו פורצות בעוטף עזה שרפות כתוצאה מבלונים שמופרחים לאזור. 

הלילה תקף צה"ל אתרים של חמאס ברצועת עזה, בעקבות שיגור בלונים נוספים שגרמו לשריפות אתמול. צה"ל מסר כי הוא "רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל". דובר חמאס, פאוזי ברהום, מסר הבוקר בתגובה על תקיפת צה"ל כי "המשך ההסלמה מצד ישראל ברצועת עזה, והפגיעה באתרים של החמאס מוכיח שישראל ממשיכה בתוקפנות ובפשעים שלא יכניעו את העם הפלסטיני".

אתמול בבוקר הודיעו שירותי הכבאות וההצלה כי השתלטו על כ-60 שרפות שפרצו באזור העוטף. לא היו נפגעים, אך לפי שירותי הכבאות בחלק ממוקדי השרפה נגרם נזק. מרשות הטבע והגנים נמסר כי בשמורת בארי זוהו 20 מוקדי שרפה ונשרפו 700 דונם.

כיבוי הצתה בעוטף עזה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

במערכת הביטחון רואים בחומרה את המשך הפרחת בלוני התבערה מעזה, אך מנסים להימנע מתגובה צבאית קשה מדי כלפי חמאס - שעלולה לדרדר את האזור להסלמה. בשלב זה, במערכת הביטחון מעדיפים לתת הזדמנות למגעים באמצעות מתווכים - קטאר ומדינות נוספות באירופה - כדי להביא לרגיעה באזור. עם זאת, במערכת הביטחון מבינים שהפרחת הבלונים פוגעת בתחושת הביטחון האישי של תושבי עוטף עזה, וההערכה היא שאם ההצתות יימשכו לאורך זמן צה"ל ייאלץ להחריף את התגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ