יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ישראל ערכה אמש (רביעי) ניסוי במערכת הנשק חץ 2 בשדה ניסויים במרכז הארץ בשיתוף עם הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים (MDA), כך נמסר ממשרד הביטחון. מהמשרד נמסר כי בניסוי יירטה המערכת בהצלחה טיל מטרה המדמה טיל קרקע-קרקע ארוך טווח בעל ראש נפץ קרבי.

את הניסוי ערך המינהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון, בהובלת התעשייה האווירית - כך נמסר בהודעה. לפי משרד הביטחון, "במסגרת הניסוי הוכחה יכולתה המשופרת של מערכת הנשק 'חץ', המצויה כיום בשירות מבצעי בחיל האוויר, להתמודד ביעילות עם איומים קיימים ועתידיים על מדינת ישראל".

שיגור החץ, הלילהצילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

שר הביטחון בני גנץ עודכן בהצלחת הניסוי, ואמר כי "ישראל עומדת מול אתגרים רחוקים וקרובים והסיירת הטכנולוגית שלנו, בהובלת מפא"ת, התעשייה האווירית והתעשיות הביטחוניות, מבטיחה שנהיה תמיד צעד אחד לפני אויבינו ונגן על השמים של מדינת ישראל מפני כל איום". לדבריו, "הניסוי המשותף עם ארה"ב, מבטא את הידידות והשותפות בין המדינות ואת המחויבות העמוקה של ארה"ב לביטחונם של אזרחי ישראל. נמשיך לפעול יחד לביצור יכולות מערכת הביטחון - באוויר, בים, ביבשה ובמרחב הקיברנטי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "הוכחנו שוב שמדינת ישראל מחזיקה בידיה יכולות הגנה והתקפה מהחזקות והמתקדמות בעולם. אני מבקש להביע הערכה עמוקה לבת בריתנו ארה"ב, על קידום משותף של ביטחוננו. ידעו אויבינו ומבקשי רעתנו כי מדינת ישראל ערוכה נגד כל איום".

בשנים האחרונות מערכת הביטחון התמקדה בניסויים של מערכת חץ 3 החדשה יותר, שמנטרלת טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספרה. מערכת חץ 2 נועדה לספק שכבת הגנה נוספת ויכולת מכה שנייה, במידה וטיל בדרכו לישראל לא יורט על ידי חץ 3. במערכת הביטחון עובדים גם בימים אלו על מערכת חץ 4, שאמורה להשלים את כל מעגלי ההגנה האווירית על שטח ישראל.

ניסוי בטיל חץ 2, הלילהצילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

"השילוב בין המערכות חשוב מאוד ונותן מענה למצבים שונים", הסביר ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון, משה פתאל. "אנחנו חייבים להגיע לרמת דיוק הכי קרובה ל-100% ביירוט טילים שישוגרו לעבר ישראל. אנחנו יודעים שיכולים להיכנס לזירה טילים גרעיניים ולכן חשוב לתת מענה מדויק ושלם".

ממשרד הביטחון נמסר כי את היירוט ביצעו לוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, יחד עם מהנדסי התעשיות המפתחות. בניסוי השתתפו כלל מערכות ההגנה מטילים, כחלק מהיערכות ומוכנות המערך המבצעי.

בהודעת הסוכנות האמריקאית, MDA, נכתב כי היא "ממשיכה להתחייב לעזור לממשלת ישראל לשדרג את יכולות מערכות הטילים שלה נגד איומים נוכחיים ועתידיים".

בשנה שעברה ערכה ישראל סדרת ניסויים במערכת יירוט הטילים חץ 3 באלסקה, בשיתוף עם ארה"ב. לפי משרד הביטחון, "השילוב בין מערכות החץ מחזק ומרחיב בצורה ניכרת את יכולות ההגנה של מדינת ישראל כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ