ראש מועצת יש"ע לנתניהו: "הולכת אותנו שולל, האמון בך פג"

פוליטיקאים מהימין ושורת ראשי התנחלויות הביעו זעם על ההסכם לפיו ישראל תדחה את הסיפוח בתמורה לנרמול היחסים עם איחוד האמירויות. לצד זאת, ראש מועצת אפרת תמך במהלך: "מחיר ראוי"

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלחייני, נתניהו ונאמן באלון שבות, בנובמבר
הגר שיזף

פוליטיקאים מהימין ושורת ראשי התנחלויות הביעו היום (חמישי) את התנגדותם לדחיית סיפוח שטחים בגדה המערבית בתמורה להסכם נורמליזציה עם איחוד האמירויות. ראש מועצת יש"ע וראשי המועצות שומרון, דרום הר חברון, בית אל וגוש עציון נמנים בין המתנגדים להסכם, זאת לצד הודעת תמיכה שפרסם ראש מועצת אפרת.

יו"ר ימינה נפתלי בנט כתב בטוויטר כי הוא מברך על ההסכם, אך הוסיף: "מצער שנתניהו החמיץ הזדמנות של פעם במאה שנה להחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן, מעלה אדומים, בית אל ושאר ההתיישבות הישראלית". לדבריו, "טרגי שנתניהו לא אחז את הרגע, ולא אזר את האומץ להחיל ריבונות אפילו על סנטימטר של ארץ ישראל".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) כתב כי נתניהו ויתר על "הזדמנות היסטורית להחלת הריבונות". לדבריו, "אני תומך בכל לב בריבונות כצעד ישראלי שמחזק את האחיזה שלנו ביו"ש ומוריד מהפרק את המדינה הפלסטינית. חשבתי ואני עדיין חושב שהיתה הזדמנות לעשות את זה. נתניהו היום הוריד מהשולחן את הריבונות והחזיר אליו את שיח שתי המדיניות". הוא הוסיף: "אני מקווה מאוד שהברכות והחיבוק החם שנתניהו מקבל מהשמאל יפקחו סוף סוף את עיני מצביעי הימין ויגרמו לו להבין שנתניהו זה לא ימין".

גם איילת שקד (ימינה) מתחה ביקורת על נתניהו, ואמרה: "מדינת ישראל איבדה היום הזדמנות נדירה והיסטורית להחלת ריבונות. ראש הממשלה היה צריך להוכיח את מנהיגותו ולכתוב היום בספר ההיסטוריה את ההישג הכי משמעותי עבור מדינת ישראל וארץ וישראל".

ראש מועצת יש"ע, דויד אלחייני, אמר כי "נתניהו הוליך אותנו שולל. הוא הבטיח פעם אחר פעם את החלת הריבונות - זה הנושא המדיני המרכזי עליו הוא רץ לבחירות". אלחייני פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "בגדת באמון שלנו ומכרת לנו לוקשים במשך שנה. אל תצפה מאיתנו לשתוק. האמון בך פג".

ראשי מועצת יש"ע במאהל תמיכה בסיפוח מול מעון רה"מ, בחודש פברוארצילום: אוהד צויגנברג

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר כי "נתניהו מוכר את הריבונות בתמורה לפיסת נייר ממדינה שמעולם לא איימה על ישראל. זו הונאת המאה". הוא הוסיף כי "נתניהו כורת את הענף הפוליטי שעליו הוא יושב ואת המשך שלטונו. אני מתחנן בפני ראש הממשלה להבהיר בקולו שזה לא נכון, שזה ספין והוא לא מוותר על הריבונות, כי הציבור במדינת ישראל בחר בו על זה".

"מכרו אותנו" כתב ראש מועצת בית אל, שי אלון. "עשו על המתנחלים סיבוב. העתיד שלנו נמצא ביהודה ושומרון ובהחלטות אמיצות שיקבלו מנהיגינו. לא בהסכמים שהיום נחתמים ומחר לא שווים את הנייר שעליו נכתבו". בדומה לכך אמר ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, כי "זה חמור מאוד. זכותנו הנצחית על יהודה ושומרון וזכויות האזרח של הישראלים החיים ביו"ש, אינם נושא למשא ומתן לא עם השכנים הקרובים ולא עם השכנים הרחוקים". הוא הוסיף כי "אנחנו מברכים על כל הסכם שמנרמל את מזרח התיכון ובלבד שלא יושג על ידי ויתורים על אדמת מולדת".

בנט בכנסת, בשבוע שעברצילום: עדינה ולמן / דוברו

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי, אמר כי "אי אפשר להתנות את ההסכם בארץ ישראל. שום הסכם נרמול יחסים עם מדינה זרה לא צריך לבוא על חשבון חצי מיליון תושבי יהודה ושומרון". לעומתם, ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, מסר כי "ההסכמה הישראלית לדחיית החלת החוק הישראלי בישובים היהודים ביהודה ושומרון היא מחיר ראוי" והוסיף כי "אני בטוח ששינוי הכיוון בתפיסה כי ההתיישבות אינה מכשול לשלום ימשיך להוביל אותנו גם בעתיד ומתוך כך ראוי שנכין את עצמנו להחיל את החוק הישראלי ביהודה ושומרון".

הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות הושג היום בתיווך ארצות הברית, ושתי המדינות צפויות לסכם בקרוב על פתיחה הדדית של שגרירויות. גורם מדיני בכיר אמר כי "הריבונות על הפרק. ממשל טראמפ ביקש להשהות זמנית את ההכרזה כדי לממש תחילה את הסכם השלום ההיסטורי מול האמירויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ