תחנת הכוח היחידה בעזה הפסיקה לעבוד; זרם החשמל יצומצם לעד ארבע שעות ביום

הפעילות הופסקה עקב החלטת ישראל להקפיא את אספקת הסולר לרצועה, ואספקת החשמל תוגבל לכארבע שעות ביום. היום פרצו בעוטף עזה 39 שריפות, חוקרי שריפות קבעו כי הן נגרמו מבלוני תבערה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת החשמל המושבתת בעזה, היום

תחנת הכוח היחידה בעזה הפסיקה היום (שלישי) לייצר חשמל, עקב החלטת ישראל להקפיא את הכנסת הסולר לרצועה. הפסקת הפעילות תוביל לצמצום זרם החשמל ברצועה - משמונה עד 12 שעות ביום לשלוש עד ארבע שעות ביום. בעזה תלויים כעת בחשמל מישראל, לאחר שמצרים הקפיאה את אספקתה לרצועה בפברואר. ההחלטה על הקפאת הכנסת הסולר התקבלה בתגובה להפרחת בלוני התבערה מעזה ליישובי עוטף עזה בימים האחרונים.

דובר חמאס, פאוזי ברהום, אמר כי "המשך המצור על רצועת עזה והעמקת המשבר ההומניטארי עם הפסקת החשמל הוא פשע נגד האנושות". ברהום הוסיף ואמר כי אי אפשר יהיה לקבל את המשך המדיניות הזו, וכי ישראל נושאת באחריות: "העם הפלסטיני וכל הפלגים ובראשם חמאס לא יסכימו לקבל את המשך המצור", הצהיר, "ננהל את המערכה עם ישראל בכל האמצעים עד לשבירת המצור".

שעריה הסגורים של תחנת החשמל בעזה, היוםצילום: AFP

לפי שירותי הכבאות, היום פרצו עד שעות הערב 39 שריפות בתחומי המועצות האזוריות שער הנגב ואשכול. חוקרי שריפות קבעו כי הן נגרמו מבלוני תבערה, ובשירותי הכיבוי ציינו כי מרביתן היו קטנות ולא מסוכנות. משעות הבוקר עבדו צוותי כיבוי על מנת לכבותן, בשיתוף אנשי רשות הטבע והגנים וקרן קיימת לישראל. איש לא נפגע.

בין היתר, התגלה בלון תבערה במוסד חינוכי בתחום המועצה האזורית שער הנגב, בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה. בנוסף, נחת בלון בחצר בית בשדרות, וגרם נזק קל. במועצה האזורית חוף אשקלון אותרו שני בלוני תבערה והם נוטרלו על ידי חבלני משטרה. בשטח המועצה פרצו שתי שריפות כתוצאה מהפרחת בלונים. בלון תבערה נוסף התגלה על גג מפעל במועצה האזורית שער הנגב.

הערב שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו בטלפון עם ראשי רשויות בעוטף עזה, ואמר להם כי הממשלה "אימצה מדיניות של דין שריפה כדין רקטה. אנחנו פועלים כבר עשרה ימים ברציפות בהפצצת תשתיות של החמאס וארגוני הטרור. אנחנו גם מטילים סנקציות שונות בתחומים שחשובים גם לחמאס". עוד הוסיף: "אנחנו לצערי נערכים גם במידת הצורך לאפשרות של סבב או סבבים. אני מקווה שלא נגיע לזה. אנחנו לא מוכנים לקבל את השימוש באמצעי הזה, שאין לו אגב שום הצדקה".

מפריחי בלוני התבערה ברצועת עזה, שמשתייכים לארגונים שונים, מסרו בצהריים כי יגבירו היום את פעילותם. "אנו קוראים לכל אנשינו בשטח להגביר את הפרחת הבלונים לכל היישובים בעוטף עזה, כדי להפוך את האזור לשדה אש", מסרו, "השעות הקרובות יכילו הפתעות".

על רקע ההתרחשויות, ביקר היום הנשיא ריבלין במעבר ארז ובמוקדי השריפות בעוטף עזה. במהלך ביקורו אמר ריבלין כי "טרור העפיפונים ובלוני התבערה הוא טרור לכל דבר ועניין". הנשיא, ששוחח עם כבאים של מחוז הדרום, הוסיף: "אתם נדרשים להתמודד עם איומים הפוגעים באופן מכוון ושיטתי באזרחים ישראלים המבקשים לחיות את חייהם". ריבלין אמר עוד כי "אין לנו שום דבר נגד האזרחים החיים בעזה. להפך, אנחנו רוצים שירווח להם ושיוכלו לחיות בשקט ושלווה ולגדל את ילדיהם. אבל הם מוחזקים על ידי החמאס, שחושב שגם אנחנו מוחזקים בידיו. ידע החמאס, זה לא משחק. יגיע רגע בו הם יצטרכו להחליט ואם הם רוצים מלחמה, הם יקבלו מלחמה".

חיל האוויר תקף הלילה תשתיות תת-קרקעיות של חמאס ברצועה. הצבא תקף מטרות חמאס בעזה מדי לילה בימים האחרונים בתגובה להפרחת הבלונים. אתמול פרצו 19 שריפות ביישובי עוטף עזה כתוצאה מהבלונים, בהן אחת בחצר גן ילדים בשדרות. השריפות, שרובן פרצו בשדות קוצים, היו בתחום המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב. 

במערכת הביטחון סבורים כי התקריות הביטחוניות בגבול רצועת עזה בשבועות האחרונים הן חלק מניסיון של חמאס ללחוץ על ישראל לעמוד בהתחייבותיה כלפי הארגון, במסגרת ההסדרה בין הצדדים. עם זאת, ההערכה בישראל היא שחמאס אינו מעוניין בעימות עם ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ