יממה לפיזור הכנסת |

נתניהו: מקבל את הצעת הפשרה של ח"כ האוזר כדי למנוע בחירות, זה הזמן לאחדות

ראש הממשלה הוסיף כי "צריך להפסיק את ההתקפות הפראיות עליי מתוך כחול לבן, מתוך הממשלה". נתניהו אמר כי אין בכוונתו למנות מפכ"ל משטרה ופרקליט מדינה - מינויים שהצעת האוזר מקפיאה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בירושלים, הערב
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (ראשון) כי הוא מקבל את הצעת הפשרה לדחיית אישור תקציב המדינה במאה ימים. לדבריו, "הצעת הפשרה הזו היא התשובה הנכונה לישראל בעת הזו. זה הזמן לאחדות, זה לא הזמן לבחירות". נתניהו הוסיף כי "צריך להפסיק את הממשלה בתוך הממשלה. אני שומע ברדיו התקפות פראיות על ראש הממשלה מתוך כחול לבן, מתוך הממשלה. אני אומר: די כבר עם זה, מספיק".

נתניהו נשאל לגבי מינוי מפכ"ל המשטרה ופרקליט המדינה הבאים, שהצעת האוזר מקפיאה עד שתושלם עבודת ועדה לבחינת מינויי בכירים. ראש הממשלה השיב: "לי אין שום כוונה לא למנות מפכ"ל או למנות את פרקליט המדינה". הוא הוסיף, "אני רוצה להבין לא אם אני הולך למנות, אלא איך ניסנקורן הולך למנות?" - וחזר על טענה שהפיץ הליכוד לפיה יש אפשרות כי ישנה עסקה סודית בין שר המשפטים אבי ניסנקורן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. "היועמ"ש סוגר לו את התיק וניסנקורן מאשר לו את המינויים", אמר נתניהו. ואולם, לניסנקורן מעולם לא נפתח תיק פלילי

כחול לבן קראה הערב לנתניהו "להתעשת ולחזור לראות את טובת המדינה ולא את טובתו האישית". לדברי המפלגה, "בזמן שתשעה מיליון אזרחים מצפים לאחדות וטיפול בביטחון ובקורונה, הליכוד עסוק בתרגילים פוליטיים. זו יריקה בפרצופם של אזרחי ישראל משיקולים אישיים". 

גורם בכחול לבן המעורה במגעים עם הליכוד אמר מוקדם יותר כי "הליכוד מתכחש לחלוטין להסכם. הם דורשים שהקפאת המינויים תהיה  רק מהצד שלנו. כלומר, הליכוד יוכל למנות מפכ"ל אבל כחול לבן לא תוכל למנות את פרקליט המדינה. הם לא מסכימים לאשר את התקנון הפריטטי במסגרת ההבנות. הם לא מוכנים לתקציב דו שנתי". לדבריו, "נתניהו החליט לדרוך עלינו לגמרי בתמורה לדחיית פיזור הכנסת או שיילך לבחירות".

מכחול לבן נמסר בתגובה על דברי נתניהו: "'מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחיקוך'.
קוראים לנתניהו לקיים את הבטחתו, למנוע בחירות ולקיים את ההסכם, ולפעול למען בריאות אזרחי ישראל, פרנסתם וביטחונם. הגיע הזמן לומר לציבור את מה שנאמר גם בחדרי המו״מ. אמת יש אחת ולא משחקים בה - בלי שטיקים ובלי טריקים״.

ח"כ האוזר מסר בתגובה להודעת נתניהו כי הוא "שמח לשמוע שראש הממשלה אימץ את הצעת הפשרה שהנחתי. זה תנאי הכרחי, זה עדיין לא תנאי מספיק. אני מקווה שהכנסת תמשיך את מהלך החקיקה. רק כך נציל את ישראל מבחירות".

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, מסר: "אז עוד מאה יום בלי תקציב ואז בחירות? זו הפשרה שלהם? להמשיך את הכישלון המוחלט של נתניהו? בתי ספר שלא יפתחו כסדרם, עצמאים שלא יקבלו עזרה, אבטלה מטורפת שתמשך? מנותקים נמאסתם".

ועדת הכספים צפויה להתכנס הערב כדי להצביע על הצעת הפשרה. הדיון בוועדה החל היום בשעות הצהריים, אך הושהה עד הערב לבקשת יו"ר הכנסת יריב לוין, כדי לאפשר לליכוד ולכחול לבן להגיע להבנות. הוועדה צפויה להתכנס ב-21:00 כדי להצביע על ההצעה לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ