בלחץ ישראל וארה"ב, האו"ם צמצם את כוח יוניפי"ל והגביר את הפיקוח עליו

מועצת הביטחון חידשה את המנדט של כוח משקיפי האו"ם בלבנון, ואף קראה לממשלת לבנון לאפשר לו גישה מלאה לחקירת המנהרות שהקים חיזבאללה בין לבנון לישראל. המועצה דרשה ממזכ"ל האו"ם לגבש תוכנית לייעול הכוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוח יוניפי"ל בגבול לבנון, השבוע

מועצת הביטחון של האו"ם חידשה הלילה (שבת) את המנדט של יוניפי"ל, כוח משקיפי האו"ם בלבנון, בשנה נוספת. במקביל החליטה המועצה לצמצם את היקף הכוח מ-15,000 ל-13,000 חיילים ולהגביר את הפיקוח עליו, ברקע לחץ מצד ישראל וארצות הברית. בין היתר דרשה המועצה ממזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, לגבש תוכנית לייעול פעילות הכוח, לצד דרישה מיוניפי"ל לשפר את מנגנון הדיווח שלו לאו"ם ולגנות בחריפות ניסיונות לפגוע בחופש התנועה של חיילי הכוח.

ממשרד החוץ נמסר כי ישראל פעלה בשיתוף ארה"ב כדי לחזק את סמכויות יוניפי"ל מול חיזבאללה, וכי מועצת הביטחון קראה לממשלת לבנון לאפשר לכוח לחקור אתרים שבהם התגלו מנהרות שהקים חיזבאללה בין לבנון לישראל. שגריר ישראל לאו"ם, גלעד ארדן, הוסיף: "נעקוב מקרוב בחודשים הבאים אחר יישום מנדט יוניפי"ל המעודכן, ונבחן אם יש הצדקה לקיום הכוח".

חיילי יוניפי"ל וחיילי צה"ל בדרום לבנון עם סיום מלחמת לבנון השנייה, ב-2006צילום: AP

לקראת הדיון בהארכת המנדט רמזו בבית הלבן כי ייתכן שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא יתמוך בהארכה, או לא ימשיך לממן את הארגון בלי יישום קפדני ויעיל של החלטה 1701 מצד כוח האו"ם, שלפיה הארגון אמור לסייע ללבנון לשמור על הגבול עם סוריה מהברחת נשק. החודש אמר שר החוץ, גבי אשכנזי, כי יוניפ"ל אינו מסוגל לממש את המנדט שלו בדרום לבנון. הוא חזר על הטענה הישראלית, שהקהילה הבינלאומית מתעלמת ממנה מאז 2006, ולפיה אנשי יוניפי"ל חוששים לערוך חיפושים אחר אמצעי לחימה בכפרים בדרום לבנון, בשל איומי חיזבאללה.

כוח יוניפי"ל הוקם ב-1978 כחלק מהחלטה 425 של האו"ם, שהתקבלה לפי דרישתה של ממשלת לבנון בעקבות מבצע ליטני. המנדט שקיבל יוניפי"ל היה לפקח על נסיגת ישראל, לכונן ביטחון ושלום בין ישראל ללבנון ולסייע לממשלה בביירות להבטיח את השבת שליטתה בשטח שאליו פלשה ישראל.

החלטה 1701 של האו"ם, שהביאה לסיום מלחמת לבנון השנייה, קבעה כי הכוח יתוגבר ויקבל סמכויות ביצוע צבאיות. מטרת הסמכויות שנוספו לכוח היא בין היתר לדאוג לפירוז האזור מדרום לנהר ליטני, למנוע הברחת נשק מגבול סוריה ולדווח על הפרות ההחלטה מצד ישראל ולבנון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ