נשיא איחוד האמירויות הסיר באופן רשמי את החרם הכלכלי על ישראל

הצו החדש יבטל את הסנקציות המוטלות מ-1972 ויאפשר לאיחוד לקנות סחורה ישראלית ולבצע עסקות עם חברות ישראליות. ביום שני תצא לאבו דאבי משלחת מדינית ישראלית-אמריקאית כדי לקדם את ההסכם בין המדינות

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פומפאו עם היועץ לביטחון לאומי של איחוד האמירויות באבו דאבי, השבוע
ג'קי חורי
אי-פי

נשיא איחוד האמירויות, חליפה בן זאיד אל-נהיאן, הוציא היום (שבת) צו המבטל את החרם הכלכלי של האיחוד על ישראל, ברקע הסכם הנורמליזציה הנרקם בין המדינות. הצו החדש יבטל צו מ-1972 המטיל סנקציות על קיום קשרים כלכליים עם ישראל.

סוכנות הידיעות הרשמית של איחוד האמירויות (WMA) דיווחה כי הצו יאפשר לחברות ישראליות ולאזרחים ישראלים לבצע עסקאות עם האיחוד, וכן יאפשר לאיחוד לקנות סחורה ישראלית. "הצו הוא חלק מהמאמצים של איחוד האמירויות להרחיב את הקשרים הדיפלומטיים והכלכליים עם ישראל", נכתב ב-WMA, "הוא משרטט את מפת הדרכים לשיתוף הפעולה בין המדינות, שיוביל לשגשוג כלכלי ולחדשנות טכנולוגית".

בניין עיריית תל אביב מואר בצבעי דגל איחוד האמירויות, החודשצילום: מוטי מילרוד

ביום שני צפויה לצאת משלחת ישראלית לביקור באבו דאבי כדי לקדם את ההסכם המתגבש עם איחוד האמירויות. המשלחת הישראלית תצא עם משלחת של בכירים אמריקאים בתום ביקורם בישראל, בטיסה המסחרית הישירה הראשונה בין שתי המדינות.

החודש הסכימה ישראל לדחות את הסיפוח בגדה המערבית בתמורה להסכם נורמליזציה עם איחוד האמירויות. ההסכם הושג בתיווך ארצות הברית, ושתי המדינות צפויות לסכם בקרוב על פתיחה הדדית של שגרירויות.

היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאיחוד האמירויות נרקמו בחשאי במשך יותר מ-20 שנה. עד להכרזת ההסכם המתגבש פעלה הנציגות הישראלית בדובאי תחת כיסוי, כשהיא מסונפת לסוכנות האו"ם לאנרגיות מתחדשות. בתקופה זו נרקמו בחשאי גם היחסים העסקיים בין המדינות. מדי שבוע פונות כעשר חברות ישראליות למשרד החוץ בבקשה לסיוע בחיבור לחברות מקומיות באיחוד האמירויות, ומשרד החוץ סייע בסך הכול לכ-500 חברות ישראליות לפעול באיחוד.

משרד החוץ אירח גם ביקורים של אנשי עסקים מהאמירויות בישראל, ונציג המשרד במכון הייצוא מסייע ליצירת חיבורים בין חברות ישראליות לחברות במפרץ. התחומים שבהם קיים שיתוף פעולה ענף בין חברות בשתי המדינות הם מים, טכנולוגיה, חקלאות, בריאות, טכנולוגיה פיננסית (פינטק), ביטחון פנים וסייבר. כיום מטפל משרד החוץ ב-20 פרויקטים משותפים, שההיקפים שלהם נאמדים במאות מיליוני דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ