בג"ץ בביקורת חריגה: בקשת המדינה לדחות דיון בפינוי חאן אל-אחמר - מביכה

המדינה ביקשה לדחות את הדיון בחצי שנה בשל משבר הקורונה ו"העיתוי הביטחוני-מדיני הנוכחי". השופט נעם סולברג דחה אותו בחודשיים, וציין שבעבר טענה המדינה שיש לאשר את הפינוי בדחיפות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאן אל-אחמר, במאי

המדינה ביקשה היום (שני) מבג"ץ לדחות בחצי שנה את מועד הדיון בעתירה לפינוי הכפר הפלסטיני חאן אל-אחמר על רקע משבר הקורונה ו"בשים לב לעיתוי הביטחוני-מדיני הנוכחי". השופט נעם סולברג הגדיר את הבקשה "מביכה", מתח על המדינה ביקורת חריגה ודחה את הדיון בחודשיים.

את העתירה הגישה תנועת רגבים, המבקשת מבית המשפט שיורה לממשלה לקבוע לוח זמנים לפינוי הכפר, שאותו הכשיר בג"ץ לפני כשנתיים. דיון בעתירה אמור להתקיים ב-30 בספטמבר, והמדינה נדרשה להגיש את תגובתה לעתירה עד 30 יום לפניו. היום ביקשה "לדחות את מועד הדיון הקבוע בעתירה ליום, כך שזו תידון, ככל הניתן, בסוף הרבעון הראשון של שנת 2021". 

חאן אל-אחמר, במאיצילום: אמיל סלמן

השופט סולברג ציין בהחלטתו כי המדינה היא שהחליטה ב-2009 להוציא צווי הריסה לבתי הכפר. בתגובה לעתירות נגד הפינוי, הוסיף, "עמדו באי כוח המדינה על הצורך בהכרעה מהירה בסוגיה, שהוכתרה על ידם כבעלת חשיבות אסטרטגית", ואף האשימו את העותרים בניסיונות "למשוך זמן". ואולם, כתב, "מקץ שנתיים ימים - אין כל חדש תחת השמש. על אף שבאי כוח המדינה טענו לפנינו בעבר על קיומה של דחיפות, ואולי אף בהילות, ביישום החלטותיה, והגם שבית משפט זה אפשר למדינה שוב ושוב ליישם את החלטותיה, דבר לא השתנה - מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שייעשה".

עוד הזכיר סולברג כי העתירה הוגשה לפני יותר משנה. "עתה, סמוך למועד שנקבע לדיון בעתירה ובה נטען בתקיפות נגד מחדלי המדינה בהימנעותה מלמלא אחר התחייבויותיה, מבקשים באי כוח המדינה לדחות את מועד הדיון - מועד שנקבע לבקשת המדינה, לאחר שפעם ופעמיים קודם לכן כבר נדחה הדיון לפי בקשתה". על הבקשה לדחות את הדיון בחצי שנה כתב כי "את זאת לא נוכל לקבל". הוא קבע, "בשל אילוצי השעה" כדבריו, כי הדיון יתקיים באמצע נובמבר, וכי המדינה תידרש להגיש תגובה עד 1.11. "אכן, למדינה שיקול דעת בבואה לקבוע סדרי עדיפויות ועיצוב מדיניות", סיכם. "דווקא בשל כך עליה לכבד את הדברים היוצאים מפיה ולאפשר הסתמכות עליהם, שלא יהיו בבחינת 'נדרנא לא נדרי' (הבטחותיי אינן הבטחות)".

בבקשת המדינה, שלוותה בתצהיר של ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, מצוין כי הממשלה המכהנת קמה רק במאי, לאחר משבר פוליטי מתמשך. עוד נאמר בה כי "הממשלה החדשה החלה כהונתה על רקע התמודדות המדינה עם התפשטות נגיף הקורונה, על כל ההשלכות הנגזרות מכך על פעילותה ועל התשומות השונות המופנות כולן לטובת מטרה לאומית חשובה זו". לפי הבקשה, "במצב דברים זה, כמו גם בשים לב לעיתוי הביטחוני-מדיני הנוכחי, דרוש למשיבים פרק זמן נוסף על מנת לאפשר לדרג המדיני הנבחר להידרש לסוגיה מושא העתירה באופן ממצה".

בבקשה נאמר כי "ההחלטה אודות מימוש צווי ההריסה שהוצאו ביחס לבנייה הבלתי חוקית במתחם חאן אל-אחמר עומדת בעינה", אלא שעיתוי הפינוי נתון לשיקול דעתה של הממשלה. לטענת המדינה, בקביעת מועד הפינוי יש לממשלה שיקול דעת נרחב, "אשר רק במקרים חריגים נוטה בית המשפט הנכבד להתערב בו".

חאן אל-אחמר שוכן סמוך לכביש 1, ליד ההתנחלות כפר אדומים, וחיות בו עשרות משפחות בדואיות משבט הג'אהלין, שגורשו מהנגב לאחר הקמת המדינה, רובן במבנים ארעיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב כמה פעמים לפנות את הכפר, ובריאיון לחדשות 12 לפני כשנה וחצי אף התחייב כי הפינוי יתבצע "בקרוב מאוד". בשנה שעברה, על רקע המשבר הפוליטי, הודיעה המדינה לבית המשפט כי הפינוי יידחה לפחות עד להקמת ממשלה חדשה.

ברקע לדחיית הפינוי נמצא לחץ בינלאומי נגדו. בשנה שעברה אמר גורם ביטחוני בכיר כי הפינוי מעוכב לבקשת הממשל בארה"ב, שלא רצה להביך את הרשות הפלסטינית לקראת הצגת תוכנית השלום של דונלד טראמפ. בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הזהיר אף הוא מפני השלכות הפינוי. התובעת הראשית בבית הדין, פאטו בנסודה, אמרה כי המהלך עלול להוות "פשע מלחמה", והבהירה שלא תהסס להשתמש בסמכויותיה כדי לפעול נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ